Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta gala III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie Zmiany” w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Krzysztof Kapica
Krzysztof Kapica
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 16 lat
Znamy „Mistrzów Zmian” tegorocznej, trzeciej edycji plebiscytu, „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”. Do konkursu zaproszonych zostało 50 projektodawców. Spośród nich kapituła nominowała do nagrody 21 przedsięwzięć. A z nich wybranych zostało siedmiu „Mistrzów Zmian”.

- W poprzednich dwóch edycjach konkursu, które odbyły się w 2019 i 2021 roku, kapituła nagrodziła 10 beneficjentów. W tegorocznej, trzeciej edycji plebiscytu, „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany” zaproszonych do konkursu zostało 50 projektodawców. Spośród nich kapituła nominowała do nagrody 21 przedsięwzięć. A z nich wybranych zostało siedmiu „Mistrzów Zmian” - informuje Monika Konopka z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

 • Mistrzem konkurencyjności zostało Podkarpackie Centrum Innowacji sp. z o.o., nagrodzone za projekt „Podkarpackie Centrum Innowacji”.
  Nominacje w tej kategorii otrzymały:
  Gmina Miasto Krosno za projekt „Utworzenie inkubatora przedsiębiorczości na terenie Gminy Miasto Krosno”
  Gmina Miejska Przemyśl za projekt „Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji”.
 • Mistrzem zdrowia został Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, nagrodzony za projekt „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją”.
  Nominacje w tej kategorii otrzymały:
  Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rymanowie za projekt „Mieszkania treningowe – szansą na samodzielność – 2”
  Gmina Jasło/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle za projekt „Teleanioł jasielski – usługi sąsiedzkie i teleopieka dla osób starszych niesamodzielnych”.
 • Mistrzem zrównoważonego rozwoju została Gmina Besko, nagrodzona za projekt „Dzienny Dom Pomocy Osobom Niepełnosprawnym – budynek pasywny”.
  Nominację w tej kategorii otrzymali:
  Bieszczadzki Park Narodowy za projekt „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”
  Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” za projekt „Rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawa mobilności mieszkańców poprzez usprawnienie zrównoważonego transportu publicznego na terenie ROF”.

 • Mistrzem kultury i turystyki zostało Przedsiębiorstwo Rozwoju Infrastruktury Gminy Olszanica „PRI” sp. z o.o., nagrodzone za projekt „BIESZCZAD.ski – rewitalizacyjne koło zamachowe rozwoju gminy Olszanica”.

  Nominację w tej kategorii otrzymały:
  Gmina Miejska Przemyśl w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej za projekt „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu”
  Gmina Zagórz za projekt „Kompleksowa ochrona dziedzictwa kulturowego na terenie MOF Sanok-Lesko – adaptacja ruin Zespołu Klasztornego Karmelitów Bosych na centrum kultury w Zagórzu”.

 • Mistrzem edukacji została Gmina Grodzisko Dolne, nagrodzona za projekt „Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej.
  Nominacje w tej kategorii otrzymali:
  Educare et Servire Fundacja Antoniego Kamińskiego za projekt „Szkoła Rozwoju Talentów”
  Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie za projekt „Utworzenie Podkarpackiego Centrum Nauki”.

 • Mistrzem wrażliwości społecznej zostało Stowarzyszenie „Radość” w Dębicy, nagrodzone za projekt „Kino Radość”.
  Nominacje w tej kategorii otrzymali:
  Gmina Miasta Dębica / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębicy za projekt „Sercem w seniora”
  Gmina Białobrzegi za projekt „Budowa Ośrodka Wsparcia dla Osób Starszych w Korniaktowie Południowym”.

 • Mistrzem modernizacji została Gmina Jawornik Polski, nagrodzona za projekt „Kompleksowa rewitalizacja obiektów i ich otoczenia w Zespole Pałacowo-Parkowym w Hadlach Szklarskich w celu przywrócenia i nadania im funkcji turystyczno-rekreacyjnych”.
  Nominacje w tej kategorii otrzymały:
  Gmina Kolbuszowa za projekt „Ograniczenie problemów społecznych i gospodarczych w gminie Kolbuszowa poprzez nadanie nowych funkcji lub przywrócenie funkcji zdegradowanym terenom i obiektom wraz z zagospodarowaniem ich otoczenia”
  Gmina Stalowa Wola za projekt „Rewitalizacja przestrzenna MOF Stalowej Woli”.

W tym roku Kapituła Konkursu przyznała również SPECJALNE WYRÓŻNIENIE, które otrzymała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe za projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Padew – Mielec – Dębica, etap I”.

Mistrzem z wyboru internautów została Gmina Białobrzegi, której projekt „Budowa Ośrodka Wsparcia dla Osób Starszych w Korniaktowie Południowym” wygrał w plebiscycie internetowym (otrzymał 2576 głosów).

Przed wręczeniem nagród obradował Komitet Monitorujący. Spotkanie rozpoczął marszałek Władysław Ortyl, który podkreślił, że jest to drugie w tym roku posiedzenie komitetu.

- Realizacja programu nieuchronnie zmierza ku końcowi. W najbliższych miesiącach będziemy skupiać się na działaniach przygotowawczych do jego zamknięcia – mówi marszałek Ortyl.

Po przyjęciu porządku obrad głos zabrał Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWP, który przedstawił stan realizacji RPO WP 2014-2020 przybliżając dane na koniec listopada 2023 roku. Wynika z nich między innymi to, że zakontraktowano ponad 100% alokacji programu i podpisano ponad 3,5 tys. umów o wartości wkładu UE 9,69 zł.

- Na koniec listopada w realizacji było jeszcze dokładnie 300 projektów. To są projekty, które są realizowane zarówno w obszarze Europejskiego Funduszu Społecznego jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W obszarze EFS mamy 174 projekty, a w ramach EFRR – 126 projektów – informuje dyr. Magnowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24