Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urządzamy niewielkie mieszkanie

Józef Lonczak
Praktycznym rozwiązaniem do małych mieszkań są także nowoczesne meblościanki - małe i funkcjonalne.
Praktycznym rozwiązaniem do małych mieszkań są także nowoczesne meblościanki - małe i funkcjonalne.
Urządzenie małego mieszkania wbrew powiedzeniu "małe lokum mały kłopot" o nie jest wcale łatwe. Jeśli chcemy by było nowoczesne i estetyczne, to możemy czasem "zapomnieć" o jego funkcjach praktycznych.

Mieszkania z ciasną kuchnią i wąskim, ciemnym przedpokojem to problem większości lokatorów mieszkających w blokach. Najlepszym i najczęściej stosowanym przez architektów wnętrz sposobem na uzyskanie wrażenia przestrzeni jest połączenie poszczególnych pomieszczeń ze sobą.

Kuchnia z salonem

[obrazek2] Lustra powiększają optycznie małe pomieszczeniaPraktyczne i modne dziś jest także łączenie kuchni z salonem, a nawet z przedpokojem. - Dzięki wyburzeniu ściany pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym zyskujemy dodatkowe miejsce na montaż dolnych szafek, które oddzielają jednocześnie przestrzeń kuchenną od salonu - podpowiada Andrzej Lęckoś, projektant firmy FORTE.

Aneks kuchenny

Podobnie, gdy zdecydujemy się na aneks kuchenny. Wtedy poszczególne strefy możemy podkreślić odpowiednim oświetleniem, kolorystyką i wykorzystaniem różnych materiałów. Np. w części kuchennej na podłodze układamy terakotę, w pokoju dziennym - panele lub deski. Decydując się na otwarcie przestrzeni poszczególne części pomieszczenia oddzielić możemy estetycznym parawanem np. z wikliny czy drewna - podpowiadają architekci wnętrz.

Ażurowa ścianka

Idealnym i sprawdzonym w praktyce rozwiązaniem jest także ażurowa ścianka z półek - dzieli pomieszczenie, ale nadaje mu lekkości. Dodatkowo zyskujemy powierzchnie do ustawienia książek, fotografii i przedmiotów dekoracyjnych.

Oświetlenie

Efekt przestrzeni i lekkości pomoże nam stworzyć także odpowiednie oświetlenie. - Rozmieszczenie świateł punktowych wzdłuż ściany optycznie ją wydłuża i rozjaśnia" - dodaje Andrzej Lęckoś.
Także zastąpienie ciężkich zasłon i firanek roletami nadaje pomieszczeniu lekkości. Zwłaszcza, że wybór rolet - od bambusowych po tkaninowe w różnych kolorach i wzorach - jest na rynku ogromny.
- Jeśli już zdecydujemy się na firany, niech będą one krótkie, do parapetu. "Wtedy przestrzeń pod oknem wykorzystać możemy na ustawienie półek z książkami" - radzi projektant FORTE. Dobrane oświetlenie pozwala w otwartych pomieszczeniach zróżnicować poszczególne strefy - oddzielić kuchnię lub przedpokój od salonu.

Lustra

W pokoju dziennym, który na noc staje się sypialnią odpowiednie oświetlenie pomaga stworzyć atmosferę odpoczynku i relaksu. Dużo światła, a tym samym przestrzeni dają lustra. Dzięki ich wykorzystaniu można w niewielkim stopniu korygować proporcję poszczególnych pomieszczeń. Zamontowanie dużej tafli lustra w łazience optycznie powiększa wnętrze. Natomiast umieszczenie lustra w wąskim pomieszczeniu np. przedpokoju, powoduje, że wydaje się on dużo szerszy. Z kolei lustro w suficie optycznie podwyższa przedpokój.

Wnęki i kąty

Efektowne wykorzystanie przestrzeni małego mieszkania to trochę jak zabawa w chowanego. Wnęki i kąty to idealne miejsca do wykorzystania - możemy tam "schować" szafę lub szafkę RTV, czy też zrobić miejsce pracy, wstawiając we wnękę biurko. Czasami szafa wolnostojąca nie pasuje rozmiarem do wnęki w naszym mieszkaniu. Wówczas najlepiej zdecydować się na nowoczesne rozwiązanie - szafę wnękową robioną na wymiar.
- Mając małe mieszkanie, powinniśmy maksymalnie wykorzystać także górną przestrzeń kuchni i łazienki montując podwieszane szafki. W łazience możemy je zawiesić nad wejściem. Z kolei w kuchni szafki wiszące mogą sięgać samego sufitu - radzi Andrzej Lęckoś.
Dadaje on, że "część magazynową" warto przenieść właśnie do kuchni i łazienki, pozostawiając więcej miejsca w pokojach. Natomiast montowanie tak popularnych kiedyś pawlaczy w przedpokoju ogranicza przestrzeń, stwarza wrażenie ciężkości i ciasnoty.
Jednak generalna zasada, jakiej powinniśmy się trzymać, przy dzisiejszym szybkim trybie życia i małym metrażu to nie gromadzić i nie trzymać niepotrzebnych przedmiotów. Wystarczy pod ręką mieć jedynie te rzeczy najbardziej potrzebne.

Wybór z kolekcji

Estetyka każdego mieszkania zależy zawsze od jego lokatorów. Niejednokrotnie jednak, ze względu na mały metraż, musimy zrezygnować ze sprzętów i mebli, jakie chcielibyśmy mieć w naszym domu. Zdaniem projektantów nie musimy jednak kierować się wyłącznie funkcjonalnością.
- Nowoczesne kolekcje mebli składają się z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu elementów. Dzięki temu mamy możliwość zaaranżowania nawet najmniejszego pokoju - zapewnia Andrzej Lęckoś.
W małych mieszkaniach najlepiej sprawdzają się delikatne, wąskie meble. Takie bryły znaleźć możemy w wielu kolekcjach. Do wyboru są zarówno wysokie, a przy tym wąskie regały oraz witryny z półkami, a także komody i niskie, a jednocześnie wąskie półki.
Takie różnorodne bryły pozwalają na stworzenie czegoś gustownego na miarę naszych oczekiwań i potrzeb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24