Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na leki z domowej apteczki

Grażyna Woźniak
Lek. med. Piotr Compała
Lek. med. Piotr Compała Fot. Dariusz Danek
Na pytania odpowiada lek. med. Piotr Compała, specjalista medycyny rodzinnej, dyrektor Centrum Medycznego "Promedica" w Rzeszowie.

- Mam w domu zapas leków, których termin ważności niebawem się skończy. Podobno ich działanie jest jednak dłuższe. Czy to prawda?

- Medykamenty przeterminowane mogą mieć działanie, ale negatywne. Zamiast złagodzić dolegliwości mogą zafundować nam nowe. Bezpieczniej więc, pozbyć się pożółkłych ze starości tabletek, czy zwietrzałych syropów.

- Nie wszystkie leki, które powinny znaleźć się w domowej apteczce można zdobyć bez recepty. Do jakiego lekarza mogę zwrócić się po ich wypisanie?

- Obowiązkowo powinniśmy mieć pod ręką medykamenty łagodzące skutki dolegliwości, które nam od czasu do czasu dają się we znaki. Lekarz rodzinny jest, a przynajmniej powinien być zorientowany, na co choruje jego podopieczny. Bez problemu wypisze nam receptę na zawroty głowy, jeśli cierpimy na tą dolegliwość.

Także wrzodowcy powinni mieć pod ręką środki łagodzące atak nagłego bólu. Trzeba pamiętać, że standardowe leki przeciwbólowe, a szczególnie aspiryna, mogą spotęgować dolegliwości żołądkowe. Bardziej skuteczne będą specjalistyczne mikstury, czy mleczka. Nie bez powodu przed zaopatrzeniem się w medykamenty warto wcześniej skonsultować się z lekarzem

- Jakie leki powinny znaleźć się w domowej apteczce?

- W domowych zapasach powinny znaleźć się farmaceutyki, które poradzą sobie z niezbyt groźnymi, choć uciążliwymi, zaburzeniami naszego organizmu. Kupowane bez recepty, powinny być jednak stosowane z umiarem. Dobrze, gdy przed zaaplikowaniem sobie kuracji na własną rękę, skonsultujemy z lekarzem, które z leków możemy stosować. Najczęściej sięgamy po środki przeciwbólowe. Te najpewniej znajdziemy w apteczce. Najlepiej mieć takie środki, które działają i przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

- Co robić, gdy nieoczekiwanie zaatakuje nas infekcja?

- W jej złagodzeniu, czy nawet zahamowaniu, pomogą preparaty z paracetamolem i witaminą C w roli głównej. Syropy i tabletki do ssania zlikwidują pieczenie, czy drapanie w gardle. Specjalne kropelki, w razie kataru, udrożnią nos i ułatwią oddychanie. Osoby podatne na przeziębienia powinny te właśnie medykamenty, mieć pod ręką. Zbyt nerwowe reakcje szybko zlikwiduje łyżeczka noespazminy.

- Jestem wrzodowcem. Często i nieoczekiwanie pojawiają się u mnie kłopoty z żołądkiem. Czym najlepiej łagodzić ewentualne bóle, czy biegunki?

- Kłopoty żołądkowe to dość powszechne niedomagania. Grożą nam one szczególnie przy zmianie diety. A ta nieuchronnie czeka nas wraz z ociepleniem aury. W codziennym menu pojawiają się nowalijki, surowe owoce, nierzadko z chemicznymi dodatkami. Sprawdźmy, czy w domowych zapasach mamy leki na zgagę, biegunkę albo zaparcia. Ze skutkami przejedzenia najpewniej poradzą sobie środki rozkurczowe.

- Rozpoczął się czas alergii. Czym można się ratować przed ich objawami?

- Warto mieć w apteczce środki na reakcje alergiczne, np. po ugryzieniu przez owada. Zaleca się tradycyjne wapno w syropie lub rozpuszczane w wodzie. Nie wolno zapomnieć o żelach łagodzących podrażnienia skóry, które dostaniemy bez recepty w aptece.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24