Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jaśle będą uczyć, jak robić wina starą techniką gruzińską

Ewa Gorczyca
Wino w Gruzji produkowane jest w kwewri, czyli zakopanych w ziemi wielkich glinianych dzbanach, przypominających kształtem antyczne amfory - mówi Ewa Wawro
Wino w Gruzji produkowane jest w kwewri, czyli zakopanych w ziemi wielkich glinianych dzbanach, przypominających kształtem antyczne amfory - mówi Ewa Wawro galicja Vitis
Jasielska Fundacja Galicja Vitis podpisała memorandum o współpracy z Narodową Agencją Wina Ministerstwa Rolnictwa Gruzji w Tbilisi

W Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle będzie się można nauczyć, jak produkować wina w kwewri. To prastara technika gruzińska.

- Od kilku lat rośnie w Polsce zainteresowanie winami z Gruzji, kraju będącego kolebką światowego winiarstwa - tłumaczy Ewa Wawro, prezes Fundacji na rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis. - Stosowana tam unikalna w skali światowej technologia produkcji wina zyskuje także zwolenników wśród polskich winiarzy. Kilku naszych producentów już ją testuje z dobrym skutkiem w swoich gospodarstwach, używając do tego popularnych w Polsce szczepów winorośli.

Wychodząc naprzeciw nowym trendom w polskim winiarstwie Fundacja Galicja Vitis nawiązała współpracę z Narodową Agencją Wina Ministerstwa Rolnictwa Gruzji w Tbilisi. Stosowne porozumienie między stronami podpisane zostało w stolicy Gruzji. Przewiduje ono m.in. popularyzację wina gruzińskiego w Polsce poprzez różne działania marketingowe i edukacyjne.

- Jeszcze w tym roku gruzińskie technologie winiarskie omówione zostaną na zajęciach rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa, prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle - dodaje Ewa Wawro. - Strona gruzińska zapewni materiały edukacyjne i wykładowców. PAW zapowiada także studyjne wyjazdy szkoleniowe do Gruzji.

Fundacja Galicja Vitis stawia sobie za cel także popularyzację wina polskiego w Gruzji. Na początek, podczas wizyty studyjnej zaprezentowano kilka ciekawych polskich win, w tym także robionych metodą kachetyjską. Członkowie Fundacji odwiedzili kilkunastu winiarzy, zapoznając się ze szczegółami produkcji wina w kwewri.

- To zakopane w ziemi wielkie gliniane dzbany, przypominające kształtem antyczne amfory, w których wino dojrzewa czasem nawet kilka lat - opisuje Ewa Wawro.

- Gruzja jest coraz bardziej popularnym miejscem dla polskich enoturystów, ludzi, którzy są zainteresowani zwiedzaniem winnic, spotkaniami z producentami wina i oczywiście degustacją win - podkreśla Wojciech Bosak, członek Rady Fundacji Galicja Vitis, pasjonat win gruzińskich. - Chcemy edukować producentów, konsumentów i miłośników wina. Mamy nadzieję, że nasza współpraca z Narodową Agencją Wina pomoże nam wypromować wielką, prastarą kulturę winiarską tego kraju. Będziemy uczyć o gruzińskim winie w Podkarpackiej Akademii Wina.

Strona gruzińska współpracować będzie także z Fundacją Galicja Vitis przy organizacji Międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis.

- W ubiegłym roku wprowadziliśmy specjalną kategorię dla białych win macerowanych długo na skórkach, a tym samym otworzyliśmy się na potencjalnych winiarzy gruzińskich, którzy chcieliby wziąć udział w naszym konkursie. To szansa dla nich, a także podobnych win z innych krajów, że zostaną szybciej dostrzeżone i docenione - dodaje Bosak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24