Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Mielcu powstanie stacja powiadamiania ratunkowego

Tomasz Leyko
Pacjenci nie muszą się obawiać zmian w zasadach wzywania ratowników i udzielania pomocy przez pogotowie.
Pacjenci nie muszą się obawiać zmian w zasadach wzywania ratowników i udzielania pomocy przez pogotowie. archiwum
W ramach nowego systemu ratownictwa na Podkarpaciu powstanie pięć głównych stacji powiadamiania ratunkowego. Jedna z takich stacji zlokalizowana będzie w Mielcu.

Zbiegały o to władze starostwa mieleckiego przy pomocy posłanki Krystyny Skowrońskiej. Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska podczas spotkania z delegacją starostwa oficjalnie potwierdziła, że jedna z dyspozytorni powstanie w Mielcu.

Przygotowania już ruszyły - pogotowie przekazało wojewodzie dane i dokumenty konieczne do otrzymania sprzętu, który będzie stanowił wyposażenie dyspozytorni w nowym wydaniu.

- To możliwość ustawicznego rozwoju, stabilność firmy i bezpieczeństwo pracowników - mówi Paweł Pazdan, dyrektor mieleckiego pogotowia.

Nowy system

Regionalna dyspozytornia powstanie na bazie istniejącego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zasadniczy etap przygotowań do jej uruchomienia nastąpi w przyszłym roku. Swoim zasięgiem obejmować będzie pięć powiatów. Mielecka stacja będzie dysponować zespołami ratunkowymi także z powiatów: kolbuszowskiego, tarnobrzeskiego, niżańskiego i stalowowolskiego.

Dyspozytornie powstaną także w Rzeszowie, w Przemyślu, w Krośnie i w Sanoku. Każda będzie dysponować kilkunastoma karetkami, które będą kierowały chorych do 2 lub 3 znajdujących w się w danym rejonie szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Ranga Mielca

- Dzięki tej decyzji zyskamy silną pozycję w zakresie ratownictwa - tłumaczył wicestarosta Andrzej Bryła.

- W całym województwie będzie tylko 5 dyspozytorni, które będą posiadały zespoły wyjazdowe dla około 400 tysięcy mieszkańców. To dla nas szansa na pozyskanie większych środków. Będą też dodatkowe pieniądze do kontraktu na utrzymanie tych dyspozytorni, tak więc kontrakt mieleckiego pogotowia powinien być lepszy - uważa Bryła.

Lądowisko też jest

- To możliwość wprowadzenia nowych technologii, nowatorskich rozwiązań, innowacji, a to może być nieocenione, gdy chodzi o firmę dbającą o życie i zdrowie pacjentów - mówi starosta Andrzej Chrabąszcz.

- Szpital ma dobre notowania, jest lądowisko, poprzez dyspozytornię może mieć więcej pacjentów, a pamiętajmy, że pieniądze idą właśnie za pacjentem - dodała poseł Krystyna Skowrońska.

Właśnie na dodatkowe pieniądze liczy mieleckie starostwo. Tutejsza stacja pogotowia ma najmniejszą liczbę zespołów wyjazdowych. W tej sprawie starostwo również szuka pieniędzy.

- Złożyliśmy odpowiednie wnioski, będziemy się starać o dodatkowy zespół na zewnątrz miasta - dodał Bryła. Niewykluczone, że taka podstacja pogotowia ratunkowego mogłaby powstać w Padwi Narodowej. Stanie się tak jednak nie wcześniej niż w 2013 roku. Potrzebne są bowiem nie tylko pieniądze, ale i zgoda ministerstwa zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24