MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W podkarpackich lasach trwa zbiór nasion i szyszek

Ewa Gorczyca
RDLP Krosno
Na wysokość kilkudziesięciu metrów muszą wspiąć się zbieracze, pozyskujący szyszki z jodeł czy daglezji w lasach na Podkarpaciu. To ekwilibrystyczna praca.

- Tegoroczny urodzaj nasion drzew leśnych nie należy do najlepszych - mówi Iwona Czerwień, specjalista ds. nasiennictwa i selekcji w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. - W przypadku u dębu, sosny i jodły oceniany jest jako średni, a buka jako słaby. Na ten rok zaplanowaliśmy zbiór około 50 ton szyszek sosny, jodły, świerka i modrzewia, oraz 50 ton bukwi i żołędzi. Z innych gatunków znaczenie gospodarcze mają brzoza, olsza czarna i jawor, z których również zbierane są nasiona na potrzeby produkcji sadzonek.

Sezon pozyskania materiału nasiennego dla szkółkarstwa zainaugurowano zbiorem daglezjowych szyszek z drzewostanów w leśnictwie Odrzykoń.

- Żeby zebrać szyszki z daglezji i jodły, zbieracze muszą używać specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, który daje asekurację podczas pracy - opowiada Edward Marszałek, rzecznik RDLP. - Najwyższe z drzew mają po 50 metrów wysokości, a ich pnie do 30 metra są zupełnie pozbawione gałęzi. To sprawia, że samo dotarcie do korony wymaga zmontowania 9 lub 10 trzymetrowych segmentów specjalnej drabinki, bez której trudno sobie wyobrazić tę pracę.

Zbiór dokonywany jest wyłącznie z wytypowanych drzewostanów nasiennych a każda czynność przebiega pod nadzorem Służby Leśnej. Również zbiór bukwi i żołędzi na potrzeby szkółkarstwa prowadzony jest z wyłączonych drzewostanów nasiennych oraz z tzw. drzew matecznych, których na terenie RDLP w Krośnie wytypowano 500 egzemplarzy.

Większość zebranych szyszek trafia do Leśnego Ośrodka Nasiennego w Równem k. Dukli. Tu wyłuszcza się z nich nasiona, które są przechowywane nawet przez kilka lat. Tu również przechowuje się nasiona buka i innych drzew liściastych.

- Na wiosnę nasiona trafią do szkółek leśnych, gdzie posłużą do produkcji sadzonek - informuje Marszałek. - Część zebranych nasion trafi też do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy, gdzie przechowuje się zasoby z najlepszych genetycznie krajowych osobników drzew leśnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24