Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę akcja "Warta Pamięci" dla uczczenia rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W sobotę w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, w tym pięciu na Podkarpaciu, akcja "Warta Pamięci".
W sobotę w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, w tym pięciu na Podkarpaciu, akcja "Warta Pamięci". WartaPamieci.pl
W sobotę (16 września) o godz. 17.30 w prawie trzydziestu miejscach w Polsce odbędą się uroczystości "Warta Pamięci" związane z przypadającą na 17 września kolejną rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. Organizowane po raz pierwszy wydarzenia zostanie przeprowadzone również w pięciu miejscach na Podkarpaciu. Są otwarte dla wszystkich, którzy chcą uczcić pamięć polskich bohaterów.

"Warta Pamięci" nie tylko przypomina o napaści Sowietów na Polskę, ale przede wszystkim ma uczcić każdego, kto pełen odwagi podjął się walki w obronie Ojczyzny.

- Co ważne, była to walka nie tylko o całe państwo, ale też o małe Ojczyzny - miasta i wsie wschodniej Polski. Ziemie, na których nasi przodkowie żyli i wychowywali kolejne pokolenie Polaków, ciesząc się, że ich dzieci czy wnuki będą żyły w wyzwolonej nie tak dawno Polsce. Tymczasem sroga rzeczywistość września 1939 roku okazała się inna. Im wszystkim - zarówno znanym z imienia i nazwiska, jak i wszystkim cichym bohaterom i bohaterkom, których nie wymieniają podręczniki od historii - twierdzą organizatorzy wydarzeń.

- W obliczu trwającej wojny ns Ukrainie tegoroczne obchody są ważną okazją nie tylko do uczczenia walczących, ale także rozmowy o tym, co dzisiaj oznacza bycie Polakiem - zwłaszcza dla młodych obywateli Polski. Oba te cele przyświecały twórcom projektu „Warta Pamięci” - podkreślją organizatorzy.

Twórcami projektu są Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz Fundacja Rekonstruktorzy.pl. Projekt jest nie tylko symbolem pamięci, ale także świadectwem wdzięczności i zrozumienia między pokoleniami.

– „Warta pamięci” ma być biało-czerwoną nicią, która połączy nas z bohaterami walczącymi z sowieckim najeźdźcą. Nie tylko we wrześniu 1939 roku, ale także z tymi, którzy walczyli o wolność na wschodnich rubieżach także w konspiracji, czy jako Żołnierze Wyklęci - mówi Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego, bryg. zs. Marek Matula.

W sobotę 16 września o godz. 17.30 podkarpackie Warty Pamięci odbędą się:

  • Rudniku nad Sanem w powiecie niżańskim - spotkanie przy grobie rodziny Boryczków, na cmentarzu przy ul. Mickiewicza 57 (wejście bramą przy skrzyżowaniu z ul. Zwycięstwa). Rodzina Boryczków została zamordowana 2 października 1939 r., gdy do Kamionki wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Boryczkowie zostali rozstrzelani jako "wrogowi ludu".
  • Majdan Sieniawski w powiecie przeworskim - na cmentarzu parafialnym znajdują się mogiły por. Janusza Chrzanowskiego orz kpt. Jana Klepackiego, rozstrzelanych przez żołnierzy Armii Czerwonej 28 września 1939 r. w Majdanie Sieniawskim.
  • Krosno - uroczystości przy tablicy upamiętniającej ofiary napaści niemiecko - sowieckiej w 1939 roku - ściana frontowa klasztoru OO Kapucynów w Krośnie, W czasie stanu wojennego odbywały się przy tym kościele patriotyczne wiece po maszach za Ojczyznę, podczas których składano kwiaty w kształcie krzyża i odsłonięto cztery tablice (upamiętniające poległych w czasie stanu wojennego, Katyń, napaść Związku Sowieckiego na Polskę i marszałka Józefa Piłsudskiego). Miejsce to nazwano kolebką wolności.
  • Kuryłówka, powiat leżajski - bitwa pod Kuryłówka stoczona z oddziałami NKWD, wygrana przez Polaków 7 maja 1945 r. Do Kuryłówki Sowieci wkroczyli 30 września 1939 r.
  • Trzebuska w powiecie rzeszowskim - znajdował się tutaj obóz NKWD, przeznaczony dla żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Od sierpnia do października 1944 r. NKWD prowadziło w Trzebusce obóz dla zatrzymanych żołnierzy AK. Po skazaniu na śmierć, wyroku wykonywano w pobliskim lesie turzańskim.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do włączenia się w obchody wydarzenia. Będą one miały miejsce 16 września o godzinie 17:30 - równocześnie w blisko 30 miastach i wsiach, w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. Pełna lista lokalizacji oraz szczegółowe informacje na temat wydarzeń jest dostępnych na stronie: www.WartaPamieci.pl.

Akcja uzyskała patronaty oraz osobiste zaangażowanie: Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowanego przez Karola Nawrockiego.

W sobotę w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, w tym pięciu na Podkarpaciu, akcja "Warta Pamięci".

W sobotę akcja "Warta Pamięci" dla uczczenia rocznicy agresj...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24