Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź udział w grze terenowej i poznaj tajemnicę Michała Smoka

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Anna Henryka Pustowojtówna używała w Powstaniu Styczniowym pseudonimu Michał Smok (1838-1881)
Anna Henryka Pustowojtówna używała w Powstaniu Styczniowym pseudonimu Michał Smok (1838-1881) Wikipedia/ Domena publiczna
W niedzielę 17 września gmina Czarna w pow. łańcuckim oraz Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej zapraszają do udziału w zabawie edukacyjnej. Gra terenowa „Pseudonim Michał Smok” osadzona jest w terenach leśnych i przenosi uczestników w czasy powstania styczniowego.

Na graczy czekają liczne wyzwania, pokazy, warsztaty, rekonstrukcja obozów powstańczych, a także degustacja kuchni polowej.
Organizator zaprasza drużyny złożone z rodzin i przyjaciół. Trasę pokonują oni pieszo. Swój udział należy zgłaszać pod nr. tel. 17 226 23 23 do czwartku 14 września br. Liczba miejsc jest ograniczona.

Gra rozpocznie się o godz. 14 na polanie obok leśniczówki w Czarnej. Zakończy się o godz. 18. Przed leśniczówką w Czarnej odbędą się prezentacje i pokazy, m.in. pokazy płatnerskie i kuchni regionalnej, wystawa oraz koncert zespołu Somethingski w projekcie Puszcza.

Celem gry jest przypomnienie postaci powstańca styczniowego Michał Smok. Pod tym męskim pseudonimem ukrywała się Henryka Pustowójtówna. Była córką polskiej szlachcianki Marianny z Kossakowskich, herbu Ślepowron i rosyjskiego oficera Trofima Pawłowicza Pustowojtowa, generała, z pochodzenia Węgra. Henryka Pustowójtówna, pochodząc z mieszanej rodziny: ojciec – Rosjanin, matka – Polka, uważała się za Polkę i była wielka patriotką. Miała starsze rodzeństwo: siostrę Julię i brata, kapitana w armii rosyjskiej, w 1863 służącego w twierdzy kijowskiej, surowego dla podwładnych, wrogiego więźniom i nadgorliwego w prześladowaniu Polaków. Wychowaniem Henryki zajmowała się głównie patriotycznie nastawiona babka Brygida Kossakowska.

Po wybuchu powstania styczniowego Pustowójtówna przyłączyła się do oddziału generała Mariana Langiewicza. Brała udział w kilku bitwach: pod Małogoszczem, Pieskową Skałą, Chrobrzem, Grochowiskami. Aresztowana została razem z dyktatorem Marianem Langiewiczem przez Austriaków po przeprawieniu się przez Wisłę do Galicji. Po zwolnieniu z aresztu wyjechała na emigrację.

Gra terenowa jest elementem projektu „Ciche Bohaterki” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.

Zgłoszenie do uczestnictwa jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu gry. Szczegóły oraz regulamin dostępne są na stronie GOKIR- u www.gok-czarna.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24