Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rejestruje wolontariuszy, Szlachetna Paczka szuka darczyńców. Włącz się w pomaganie!

Jakub Hap
Jakub Hap
Karolina Misztal, Wojciech Matusik
Wystartowała rekrutacja wolontariuszy przed 32. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Równolegle trwają przygotowania do Weekendu Cudów, podczas którego obdarowane zostaną rodziny zakwalifikowane do 23. edycji innej wielkiej akcji charytatywnej - Szlachetnej Paczki. Od soboty, 18 listopada otwarta jest baza rodzin, które czekają na darczyńców. Również na Podkarpaciu.

Zbiórka w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tym razem organizowana jest pod hasłem „Tu wszystko gra OK!". Prowadzona będzie z myślą o osobach, których płuca ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa, i nie wrócili do pełni zdrowia. Wrzucane do puszek z serduszkiem pieniądze przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Wolontariat w WOŚP

Chcąc dołączyć do grona wolontariuszy WOŚP, najpierw należy wybrać sztab. Wykaz wszystkich sztabów z danymi kontaktowymi dostępny jest w sieci - LINK. Po kontakcie ze sztabem trzeba umówić się na spotkanie rekrutacyjne lub aplikować online - wypełniając formularz TUTAJ.

- Niektóre sztaby wykorzystują specjalne kody (tokeny) w procesie rejestracji. Jeśli otrzymasz token, zarejestruj się na iwolontariusz.wosp.org.pl, wpisz token i poczekaj na potwierdzenie od sztabu - instruuje fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Termin na rejestrację sztabów minie 20 listopada. Obecnie na Podkarpaciu jest ich 30. Działają w największych miastach województwa jak Rzeszów i Przemyśl, ale również w mniejszych miejscowościach - m.in. Krośnie, Tyczynie, Strzyżowie, Jaśle, Sanoku, Sokołowie Małopolskim, Ropczycach, Przeworsku, Lesku, Kolbuszowej, Frysztaku, Dębicy czy Dydni.

32. finał WOŚP zaplanowano na 28 stycznia 2024 r. Wolontariusz może wybrać jedną z trzech form kwestowania. W grę wchodzi zbieranie pieniędzy do tradycyjnej skarbonki, za pomocą eSkarbonki online bądź łączenie obydwu form wsparcia.

- Przed zgłoszeniem się, zapoznaj się z Regulaminem Wolontariusza. Jako zarejestrowany wolontariusz, otrzymasz identyfikator, puszkę kwestarską oraz serduszka. Pamiętaj, że zbiórka środków odbywa się wyłącznie w dniu 32. finału WOŚP - czytamy stronie wosp.org.pl.

Szlachetna Paczka przedstawia rodziny i szuka darczyńców

Coroczne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Wiosna odbywa się po raz 23. Od soboty, w sieci prezentowane są rodziny w trudnej sytuacji, które można obdarować tym, czego najbardziej im brakuje. Osoby chcące zostać darczyńcami (bądź grupy osób - prywatnych, ale też firmy, organizacje, instytucje) powinny wybrać rodzinę z regionu, gdzie będą w stanie dostarczyć paczkę w Weekend Cudów - 16 i 17 grudnia.

Wykaz rodzin z ich historiami TUTAJ.

Chcesz być darczyńcą "Paczki"? Przed Tobą cztery kroki:

  1. Wybierz rodzinę lub osobę w potrzebie, z lokalizacji, do której możesz dostarczyć paczkę;
  2. Zbierz grupę, z którą przygotujesz pomoc. Podzielcie między siebie listę zakupów, stworzoną w oparciu o potrzeby rodziny;
  3. Zorganizuj zebranie zakupionych przedmiotów i pakowanie paczki;
  4. Dostarcz paczkę do wyznaczonego magazynu w Weekend Cudów.

- Po wybraniu rodziny, darczyńca otrzymuje maila z kontaktem do wolontariusza prowadzącego rodzinę. Może korzystać z jego pomocy w celu usprawnienia przygotowania paczki z uwzględnieniem potrzeb konkretnej rodziny, które wolontariusz zna - podkreśla Anna Miśkowicz, liderka superW, czyli ekipy skupiającej "paczkowych" wolontariuszy w rejonie Jasło i okolice.

Na ziemi jasielskiej, podobnie jak i w wielu innych zakątkach Podkarpacia prężna akcja Stowarzyszenia Wiosna to coroczna tradycja. Obecnie superW współtworzy tam dziewiętnaścioro wolontariuszy. Radosna ekipa jest otwarta na kolejne osoby, które lubią pomagać.

- Mamy "paczkowych" weteranów, ale i nowe twarze. Co ciekawe, są pośród nas wolontariusze, którzy nie mieszkają na terenie rejonu. To bardzo miłe, że chcą działać właśnie tutaj - mówi Anna Miśkowicz. - Odwiedziliśmy dotąd 92 rodziny, 52 z nich spełnia wymogi i zostały zakwalifikowane. Czekają na swoich darczyńców.

Pełen Poradnik Darczyńcy dostępny jest na stronie Szlachetnej Paczki.

Szczytną inicjatywę można wesprzeć również poprzez przekazanie darowizny. Zrobisz to online TUTAJ.

W grę wchodzi także tradycyjny przelew bądź wpłata na konto (nr: 21 1750 0012 0000 0000 2060 1264, odbiorca: Stowarzyszenie Wiosna, ul. Wielicka 20, 30-552 Kraków, tytuł: Pomagam ze Szlachetną Paczką).

Jak przekazała nam liderka jasielskiej superW, do końca listopada przyjmowane będą jeszcze zgłoszenia rodzin, które potrzebują pomocy. Chcesz taką wskazać - można zrobić to TUTAJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24