„Włoska robota” pomieszała szyki sprinterowi Resovii. Chodziarz Stali na 15. pozycji. Dyskwalifikacja Zdziebło

Oliwer Wdowik zaczął od zwycięstwa w serii eliminacyjnej. W półfinale przeżył spore rozczarowanie OliwerWdowik/FB/pzla.pl
Oliwer Wdowik (Resovia) został sklasyfikowany na 11. pozycji w biegu na 100 m podczas mistrzostw Europy w Rzymie. Pech i brak kompetencji u organizatorów przeszkodziły mu w awansie do finału konkurencji.

Zaczęło się bardzo dobrze – podopieczny trenera Janusza Mazura wygrał swoją serię eliminacyjną z czasem 10.26 i pewnie awansował do półfinału. Tam resoviak doświadczył zdarzeń, z którymi do tej pory nigdy nie miał do czynienia. W pierwszym podejściu do biegu trzech zawodników nie zauważyło, że odstrzelono falstart. Włoch Matteo Melluzzo i Austriak Marcus Fuchs dobiegli do mety, a Oliwer dopiero na 80. metrze zorientował się w sytuacji.

Absurdom nie było końca. Ciężko jest mi cokolwiek na ten moment powiedzieć. W pierwszym biegu błąd startera i 80 metrów w nogach. Druga próba startu i mój teoretyczny ,,falstart”. Totalnie dla mnie niezrozumiała decyzja, bo Włoch z ósmego toru wykonał ewidentny ruch barkami i wyciągnął mnie z bloku. Oczywiście sędziowie nagrania nie posiadali.

komentował na FB biegacz Resovii

Filip Moterski, szef komisji sportowo-techniczne PZLa z miejsca złożył protest i nasz biegacz pobiegł „pod protestem”. To sytuacja, gdy zawodnik mimo wszystko startuje, a jego losie sędziowie decydują już po biegu.

Bieg pod protestem i dużo stresu z tym związane. Ostatecznie 10.25 i żółta kartka dla Włocha…Ukończyłem rywalizację na 11 pozycji. Czuję się poszkodowany i sfrustrowany tym co się stało, głównie dlatego, że do finału zabrakło niewiele. Nigdy nie spotkałem się z takim brakiem odpowiedniej organizacji na imprezie mistrzowskiej

podsumował sprinter znad Wisłoka.

Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec) niedawno zdobyła mistrzostwo Polski w chodzie na 20 km. Do Wiecznego Miasta jechała po kolejne potwierdzenie rosnącej formy, choć z drugiej strony musiała zmagać się kontuzją stopy. Na miejscu dwukrotna wicemistrzyni świata przeżyła rozczarowanie - jeszcze w pierwszej części dystansu otrzymała trzy ostrzeżenia od sędziów i musiała odbyć przymusową karę. Po 10 kilometrach była dwudziesta dziewiąta (48:18). Chwilę później sędziowie dali mielczance czwarte ostrzeżenie, co skutkowało zdjęciem z trasy.

Lepiej spisał się Artur Brzozowski. Chodziarz Stali Stalowa Wola dzielnie walczył na trasie, pod koniec dystansu zbliżył się do czołowej dziesiątki, ale sędziowie dali mu trzy ostrzeżenia, a to oznaczało przymusowy, dwuminutowy postój. Ostatecznie zawodnik zajął 15. lokatę (1:23:05). – Gdyby nie ta kara od sędziów, to finiszowałbym w dziesiątce. To pewnie mój ostatni sezon startowy – przyznał pan Artur.

W eliminacjach rzutu młotem nie poszalał Dawid Piłat, kolega klubowy Katarzyny. Przekroczył wprawdzie 70 metrów, z czym ostatnio miewał kłopot (71.44), ale awansu do finału to nie dało.

W półfinale biegu na 100 metrów przez płotki zaimponowała Klaudia Wojtunik. Zawodniczka AZS-u Łódź, ale wychowanka Resovii, zajęła trzecie miejsce z rekordem życiowym 12.84. Miała jednak mocno mieszane uczucia, bo awansu do finału przegrała o... jedną setną sekundy.

Warto dodać, że w serii eliminacyjnej Klaudia najpierw została zdyskwalifikowana za falstart, ale w wyniku interwencji polskiej ekipy otrzymała drugą szansę - wystartowała w samotnym biegu i awansowała do półfinału.