Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko zaprasza na bezpłatne ćwiczenia

Bartosz Gubernat
Archiwum
Wojewódzkie Komendy Uzupełnień na Podkarpaciu rozpoczęły zapisy na bezpłatne szkolenia wojskowe.

Jak informuje Sztab Generalny Wojska Polskiego, tylko w ciągu pierwszych kilku dni w całym kraju chęć przeszkolenia się zgłosiło ponad tysiąc osób. Na Podkarpaciu w sześciu Wojewódzkich Komendach Uzupełnień na razie więcej jest pytań, ale kilkanaście zgłoszeń także już wpłynęło.

- Czekamy przede wszystkim na osoby o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Szeregowi mogą się zgłaszać, jeśli mają między 18 a 50 lat, podoficerzy i oficerzy do 60. roku życia. Ale przyjmujemy też podania od osób, które nigdy w wojsku nie były, ale mają orzeczoną przez komisję kategorię wojskową - mówi mjr Dariusz Brzeżawski, zastępca komendanta WKU w Rzeszowie.

W zależności od stosunku do służby wojskowej ochotnikom będą proponowane różne formy szkoleń. Dla kandydatów po kwalifikacji wojskowej, którzy nie byli w wojsku prawdopodobnie będzie to 4-6-miesięczna służba przygotowawcza w ośrodkach szkolenia wojska - w Dęblinie, Wrocławiu lub Gdyni. Po ich zakończeniu składa się przysięgę wojskową i staje się żołnierzem rezerwy.

Ochotnicy w rezerwie będą kierowani na innego rodzaju ćwiczenia, będące przede wszystkim przypomnieniem tego, czego nauczyli się podczas służby zasadniczej.

- Na razie trudno powiedzieć, kiedy, w jakiej formie i jak długo będą trwały takie szkolenia. Wszystko zależy od profilu i liczby chętnych - mówi mjr Brzeżawski.

Na swojej stronie Sztab Generalny Wojska Polskiego informuje jednak, że założenie munduru będzie dla wielu osób szansą na zdobycie nowych umiejętności, na przykład strzeleckich, z podstaw topografii czy tych z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Dla mężczyzn i kobiet

Kwalifikacja wojskowa

Do 30 kwietnia potrwa rozpoczęta już na Podkarpaciu tegoroczna kwalifikacja wojskowa. W naszym województwie obowiązek stawienia się na komisji lekarskiej dotyczy prawie 17,5 tys. osób. To 14 166 mężczyzn urodzonych w 1996 roku, 2 687 mężczyzn urodzonych w latach 1991-1995, którzy nie stawali dotychczas do kwalifikacji wojskowej i 560 kobiet. Na Podkarpaciu staje się na jednej z 21 powiatowych komisji lekarskich, które oceniają gotowość fizyczną i psychiczną do odbycia czynnej służby wojskowej. Kandydatowi przydzielana jest kategoria, która czyni go zdolnym do służby (kat. A), niezdolnym czasowo (kat. B), lub całkowicie niezdolnym w czasie pokoju (kat. D) albo w czasie pokoju i wojny (kat. E). Po kwalifikacji stosunek do służby wojskowej uznaje się za uregulowany, a osoba zdolna do służby jest automatycznie przenoszona do rezerwy.

Na Podkarpaciu wnioski o takie szkolenia można składać na gotowych drukach w sześciu komendach WKU - w Rzeszowie, Jaśle, Sanoku, Jarosławiu, Mielcu i Nisku. Samo złożenie podania nie jest wiążące i w każdej chwili z udziału można zrezygnować.

Wniosek jest ważny przez pół roku, jeśli w tym czasie wojsko nie odezwie się do kandydata, trzeba go ponowić. Płeć ochotnika nie ma znaczenia. Trzeba być natomiast osobą niekaraną, z polskim obywatelstwem i minimum gimnazjalnym wykształceniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24