MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy okna

JÓZEF LONCZAK
Na rynku są także nieuczciwe firmy, dlatego okna najlepiej kupować u sprawdzonych producentów posiadających wszystkie atesty - radzi Andrzej Jeż, wiceprezes Korporacji VIP.
Na rynku są także nieuczciwe firmy, dlatego okna najlepiej kupować u sprawdzonych producentów posiadających wszystkie atesty - radzi Andrzej Jeż, wiceprezes Korporacji VIP. WOJCIECH ZATWARNICKI
Koszty ogrzewania mieszkań jest wysoki i wszystko wskazuje na to, że ceny nośników będą nadal rosły. Aby złagodzić rosnące ceny ogrzewania w starszych budynkach możemy m. in. wymienić okna i docieplić dom. O tej porze roku wskazana jest tylko wymiana okien, bo z ociepleniem trzeba zaczekać do wiosny.

To jest właściwa kolejność, gdyż najpierw powinniśmy wymienić lub wstawić nowe okna, a potem wykonać ocieplenie, które wiąże się z nową elewacją. W przeciwnym wypadku, kiedy mamy już ocieplenie, a wymieniamy okna, wówczas musimy dopasować obróbki i szpalety do istniejącej elewacji - mówi Andrzej jeż, wiceprezes Korporacji VIP z Rzeszowa.
W budynkach wznoszonych przed kilkunastu laty (wielo i jednorodzinnych). aż za jedna trzecią strat ciepła "odpowiada" właśnie wadliwa stolarka okienna. Niektórzy alarmuja, że w blokach przez nieszczelne okna może nawet 40 proc. ciepła. W takiej sytuacji wymiana okien jest jak najbardziej racjonalna i ekonomicznie uzasadniona.

Za i przeciw

Za podjęciem decyzji na tak przemawiają: wyraźne zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło (gaz, olej opałowy, prąd, czy węgiel), i większy komfort (cisza i łatwość otwierania). Argument "przeciw" jest właściwie jeden - spory koszt tej operacji.
W tej sytuacji jawi się pytanie - po jakim czasie zwrócą się nam koszty wymiany okien? - To zależy od wielu czynników. Jednak bez przesady można stwierdzić, że po kilku latach inwestycja wymiany okien się zwróci - zapewnia Artur Rysz, dyrektor największego producenta okien i drzwi w regionie P.P.H.U VIDOK w Rudnej Małej k. Rzeszowa.

Jak płyta

Sformułowanie "kilka lat" jest niezbyt precyzyjne, ale dokładne wyliczenie oszczędności na ogrzewaniu po wymianie okien jest niemożliwe. - Zależy jaki to blok, czy zbudowany z wielkiej płyty w systemie OWT czy nieco młodszy o cieplejszych ścianach - mówi wiceprezes Jeż.
Szybkość zwrotu nakładów zależy także od wielkości domu, sposobu jego użytkowania, systemu ogrzewania (np. przy ogrzewaniu elektrycznym pieniądze wydane na ogrzewanie zwrócą się nam najszybciej). Inne są wydatki (i oszczędności), kiedy w mieszkaniu utrzymujemy temperaturę + 21 stopni Celsjusza, a inne, gdy ta temperatura nie przekracza 18 stopni.

- Podobnie jest z ilozacyjnościa ścian i dachu czy stropu. W przypadku, kiedy ściany zewnętrzne oraz strop nad mieszkaniem są zupełnie niedocieplone i to efekt z wymiany okien będzie niewielki, bo ciepło ucieknie przez ściany i dach. Wyraźna poprawa nastąpi, kiedy oprócz wymiany okna zostanie jeszcze właściwie ocieplony budynek - dodaje dyr. Rysz.

Okna z…

Kiedy już jesteśmy zdecydowani na wymianę okna musimy jeszcze zdecydować o kilku "szczegółach". A wybór jest ogromy, bo rodzajów okien jest bardzo dużo, co rzecz jasna tylko utrudnia podjęcie najwąłściwszej decyzji.
Aby ułatwić to zadanie podzielmy okna na 3 części. Składa się ono bowiem z szyby, ramy czy profilu oraz okucia. Najłatwiej jest z szybami. Chociaż stanowią one ok 75 - 80 proc. powierzchni okien i na nich duża spoczywa "odpowiedzialność" za straty ciepła to jednak są one w typowych oknach praktycznie takie same.

Szyby zespolone

Są to po prostu dwie szyby zespolone oddzielonych od siebie aluminiową ramką dystansową. Natomiast w tzw. przestrzeni międzyszybowej zamknięty jest gaz szlachetny najczęściej argon, który zwiększa termoizolacyjność. Dla takich szyb tzw. współczynnik W/m2K 1,1 czyli mniej więcej tyle, co zwykły mur z cegły ceramicznej grubości 38 cm.
Okna z szybami zespolonymi mają dodatkową zaletę gdyż mają tylko dwie zamiast czterech powierzchni do mycia. Mało tego prawie wszyscy wytwórcy okien kupują gotowe szyby zespolone, bo ich się po prostu nie opłaca samemu sklejać. Dzięki temu szyby mają praktycznie te same parametry cieplne.

Profile

Niestety nie można tego powiedzieć o profilach okiennych, zwłaszcza tych z PCV. - Zdecydowana większość klientów wybiera okna z PCV, których sprzedajemy 80 procent. Okien drewnianych 15, a aluminiowych tylko 5 - wylicza dyr. VIDOK-u A. Rysz. Bardzo podobnie te proporcje kształtuja się w Korporacji VIP i u innych producentów mających w swej ofercie okna z PCV, drewna i Alu.

Dlaczego PCV

Dlaczego kupujemy "plastiki'? - Bo są najtańsze, a oprócz tego maja wiele innych zalet. Są odporne na warunki atmosferyczne, nie trzeba ich malować, ani konserwować - zapewnia dyrektor A. Rysz.

Drewno droższe

Są też klienci, którzy kupują okna drewniane. - Są to przeważnie właściciele domków, którzy chcą mieć okna z fakturą drewna, która pasuje im do wystroju mieszkania. Okna drewniane są jednak o 20 - 30 proc. droższe od plastikowych - mówi wiceprezes Jeż.
Obecnie producenci profili okiennych prześcigają się w ilościach komór. Kiedyś były tylko 3 teraz jest 4, 5, a nawet 6. Podobnie jest z szerokością zabudowy. Jaki to ma wlew na zatrzymanie ciepła w mieszkaniach? - W praktyce liczba komór w profilu PCV ma bardziej znaczenie marketingowe. Bo liczbę komór bardzo trudno przeliczyć na efekt ekonomiczny wpływający, na oszczędności przy płaceniu rachunków za ciepło - odpowiada dyr. Rysz.
Sprzedawcy okien dodają, że zwiększanie ilości przegród w profilu może wpływać niekorzystnie na wytrzymałość statyczną okna, a to dlatego, że dodatkowe komory powstają kosztem niezbędnego wzmocnienia.
Dlatego dla kupującego bardziej istotne jest, aby profil w nowych oknach był dobry i pochodził od znanego producenta, (tych w Europie można wyliczyć na palcach jednej ręki) co gwarantuje jego wysoką stabilność. Nie dziwi zatem fakt, że przy wymianie okien mieszkańcy bloków wybierają tańsze okna ze sprawdzonych w praktyce profili 3-komorowych. Okna z większą liczbą komór szybciej trafiają do domków jednorodzinnych.

Ile kosztuje wymiana okien

w bloku, system SOFTLINE, 3-komorowy profil, kolor biały

wymiary otworów w mm - ilość sztuk - cena w zł
1500x1500 - 2 - 1126
1200x1500 - 1 - 540
900x2150 - 1 - 453
1200x1500 - 1 - 419
łącznik - 1 - 15
demontaż+montaż+uzupełnienie tynków - 673
razem brutto - 3226

Cena brutto okna przy płatności gotówkowej wraz z montażem.

w domku jednorodzinnym, okna drewniane (sosna)

wymiary otworów w mm - ilość sztuk - cena w zł
1500x2150 - 1 - 1145
1200x1500 - 2 - 1344
900x1500 - 1 - 480
1500x1500 - 4 - 3132
600x900 - 1 - 253
600x600 - 1 - 219
900x1200 - 1 - 404
demontaż+montaż+uzupełnienie tynków - 1320
razem brutto - 8297

Cena brutto okna przy płatności gotówkowej wraz z montażem. Dane VIDOK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24