Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykąp samochód

MAREK JAKUBOWICZ
AUTOR
Auto, jak żołnierz, powinno być wykąpane chociaż raz w tygodniu, przed weekendem - twierdzi Stanisław Głodowski z firmy StanBest, specjalizującej się w myciu samochodów.

Mycie auta przestało być problemem. Coraz więcej specjalistycznych placówek ułatwia zadanie. Jednak nie każda myjka zadowala właścicieli pojazdów. Wielu z nich nadal woli własnorączne mycie ukochanego pojazdu. Niestety, za mycie auta na podwórku przed blokiem możemy zapłacić mandat. Lepiej gdy mamy własny garaż lub na wiejską posesję. Fanom własnoręcznego mycia majster Głodowski przypomina, by najpierw mocnym strumieniem wody, najlepiej ciepłej, spłukali auto z brudu i piasku, a dopiero później myli je wodą z szamponem czy innym środkiem myjącym przeznaczonym dla aut.

Zapomnijmy o gąbce

Kategorycznie odradza mycia auta gąbką, która wchłania drobiny piasku i późnej mamy karoserię jakby harcował po niej tabun kotów z ostrymi pazurkami. Najlepiej myć auto szczotką z naturalnego włosia. Po wysuszeniu dobrze jest napastować karoserię kosmetyczną pastą samochodową regenerującą lakier i nadającą mu błysk. Domowe mycie auta ma swoje dobre strony - zrobimy to dokładniej niż na myjce mechanicznej. Jednak ze względów ekologicznych, zanieczyszczanie środowiska brudną, często skażoną smarami i paliwem wodą, która bezpośrednio zatruwa glebę lub wpada do kanalizacji, lepiej tego nie robić.

Szczotki mogą rysować

Myjki mechaniczne nie cieszą się specjalnie dobrą sławą. Myją niedokładnie, a na niektórych wypracowane szczotki potrafią nieźle porysować lakier. Można na nich umyć auto niezbyt brudne, a po umyciu warto dobrze je napastować zacierając ewentualne porysowania.

Najlepsze efekty

Stanisław Głodowski poleca mycie pojazdów na myjkach ręcznych. Samoobsługowe myjki ręczne załatwiają problem ekologiczny i dają satysfakcję tym właścielom aut, którzy nie chcą, by dotykał je ktoś obcy. Są też myjki ręczne tzw. bezdotykowe, gdzie pracownicy nie dotykają karoserii żadną szczotką. Stosują jedynie strumień wody i mocne środki czyszczące, które jednak źle dobrane potrafią zmienić lakier samochodu. - Chodzi o to, że obecnie stosowane lakiery ekologiczne są mniej odporne i źle dobrana chemia może z czerwonego auta zrobić różowe lub nawet białe - mówi Głodowski.

Rady mistrza

Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe mycie auta? Najpierw należy je spryskać tzw środkiem wstępnym, który rozmiękcza brud. Następnie trzeba je dobrze "wyszlaufować" z piasku i pierwszego brudu. Po tym spryskujemy je aktywną pianą penetrującą i szczotkujemy dokładnie (szczotki z naturalnego włosia) nie zapominając o progach. Natępnie strumieniem ciepłej wody spłukujemy wszystko i suszymy samochód. Wyciągnięte dywaniki również myjemy, by wnętrze także porządnie wyglądało. Jeśli jest zbyt zakurzone, należy posłużyć się odkurzaczem. Dobrze jest też nawoskować karoserię, co pomaga w dłuższym utrzymaniu czystości. Są dwa sposoby woskowania na zimno i na gorąco. Ten drugi jest lepszy. Po zimie, należy także dobrze wymyć podwozie, by sól nie robiła złej roboty. Przy obecnej aurze jest to wskazane. Czyste auto świadczy o właścicielu tak jak jego schludny i elegancki ubiór.

Porad Stanisława Głodowskiego z firmy StanBest z Boguchwały wysłuchał

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24