Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska na budowie autostrady A4. Znaleziono szkielet sprzed 2 tysięcy lat

Roman Kijanka
O tym, że szkielet należał do kobiety, mogą świadczyć dzbanki, które znaleziono obok ręki i przy nogach.
O tym, że szkielet należał do kobiety, mogą świadczyć dzbanki, które znaleziono obok ręki i przy nogach. Archiwum PAN
- Jak mówiłem we wsi, że znaleźliśmy tak starego nieboszczyka, to mi nie wierzyli. W głowę pukali - opowiada Mariusz Nasiewicz z Zamiechowa. Pracował on przy wykopaliskach na budowie autostrady A4 Przeworsk - Korczowa.

Na wykopaliskach przy powstającej autostradzie, pod nadzorem archeologów, pracują mieszkańcy okolicznych wsi. Na odcinku Przeworsk-Korczowa jest 38 stanowisk, w sumie mają ponad 900 hektarów. Przy każdym pracują ok. 40-osobowe grupy. Za godzinę pracy każdy dostaje 6, 30 zł na rękę.

To mogła być Gotka

Mariusz Nasiewicz kopał na stanowisku "Zamiechów 18". Dokonane tam z jego udziałem odkrycia udowodniły, że od prahistorii żyli tu ludzie.

- Od neolitu pojawiały się tu różne ludy. Zmieniały się plemiona, ale cały czas ktoś tu był - opowiada dr Jarosław Bronowicki, archeolog z wrocławskiego Oddziału Instytutu Archeologii i Etnografii Polskiej Akademii Nauk.

Wykopano kamienną siekierę oraz pozostałości po dwóch słowiańskich półziemiankach, powstałych pomiędzy V a VII wiekiem.

- Na terenie całej słowiańszczyzny, czyli od Dniepru po Łabę, odkryto do tej pory tylko kilkadziesiąt tego typu domostw słowiańskich. Odkryliśmy dobrze zachowany szkielet pochodzący z początku naszej ery. Najprawdopodobniej kobiety. Możliwe, że jest to Gotka, przedstawicielka wędrownego plemienia germańskiego. Goci nie osiedlali się. Byli nomadami - wyjaśnia Bronowicki.

Kły i kawałki ceramikikawałki

[obrazek2] - Odnalezienie tego szkieletu to było ogromne przeżycie. Coś nieprawdopodobnego. Jak po świętach zaczną kopać, to znów się tam zatrudnię - mówią Mariusz Nasiewicz z Zamiechowa. (fot. Fot. Roman Kijanka)Mieszkańcy pracujący przy wykopaliskach nie mogą się nadziwić, są bardzo podekscytowani znaleziskiem.

- Nikt się u nas nie spodziewał, że tak dawno temu żyli tu ludzie. Archeologów bardziej interesowały resztki sprzętów. Dla mnie ciekawsze były kości. Natrafiliśmy na potężne zęby. Nikt nie wiedział, jaki zwierz je nosił. Znalazłem dużo kości i kawałków ceramicznych - opowiada Nasiewicz, który na wykopaliskach pracował 2 miesiące.

Prace prowadzi Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, działająca przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Od Radymna do Korczowej ratowniczymi badaniami zajmuje się zespół firm, z Narnią na czele. Zleciła je Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Koszt na odcinku Przeworsk - Korczowa to około 28 mln zł. Archeolodzy mają czas do końca kwietnia.

Raj dla archeologów

Chociaż opracowanie wyników potrwa, już wiadomo, że dokonano cennych odkryć. Okazało się, że na lessowym płaskowyżu, który autostrada przetnie na odcinku jarosławskim, osadnicy pojawili się około 6 tysięcy lat przed Chrystusem.

- Wykopaliska dają nam bogaty przekrój przez pradzieje. W Jankowicach koło Jarosławia natrafiliśmy na neolityczną osadę. Są ślady bogatej kultury z okresu rzymskiego. Byli tu Celtowie, a w V-VI wieku pojawili się Słowianie - wylicza prof. Sylwester Czopek z rzeszowskiej fundacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24