Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych można będzie zrobić żagiel lub płaszcz. Nad taką technologią pracują naukowcy w Rzeszowie [WIDEO]

Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
Wideo
od 16 lat
Instytut Nauk Fizycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzi prace nad wytwarzaniem cienkich warstw tlenkowych. Wykorzystuje się je w fotowoltaice. To może być światowy przełom w walce z kryzysem energetycznym i ekologicznym.

Coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną wynika z szybkiego rozwoju cywilizacji oraz postępu technologicznego i gospodarczego. A większa część energii pozyskiwana jest przy użyciu węgla, którego spalanie wydziela szkodliwe pyły i gazy. Dlatego pozyskiwanie energii z systemów fotowoltaicznych oraz opracowywanie coraz bardziej zaawansowanych technologii, które zmniejszą koszt produkcji paneli i zwiększą ich wydajność jest tak ważne dla naszej planety.

Takie właśnie badania prowadzi z dużymi sukcesami Uniwersytet Rzeszowski.

Cienkowarstwowe ogniwa słoneczne mają dużo zalet w porównaniu z ogniwami krzemowymi dostępnymi obecnie na rynku. Są znacznie lżejsze i cieńsze, co wpływa na redukcję wykorzystywanego materiału do ich produkcji. A czas zwrotu kosztów inwestycji w takie panele jest o 3 do 5 lat krótszy od tych klasycznych.

Takie panele mogą być nanoszone na cienkie materiały codziennego użytku jak ubrania, plecaki czy żagle.

- Liczymy, że w niedalekiej przyszłości uda nam się doprowadzić badania do parametrów, dzięki którym będą mogły być skomercjalizowane i trafić na rynek. Liczymy, że dzięki temu uda nam się przyczynić do załagodzenia m.in. kryzysu energetycznego i klimatycznego - mówi dr Grzegorz Wisz z Instytutu Nauk Fizycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24