Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa stacja kolei wąskotorowej w Kańczudze odzyskuje dawny blask [ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Sprawdziliśmy w tym tygodniu, jak wyglądają postępy prac remontowych Dworca kolei wąskotorowej w Kańczudze wraz z innymi elementami infrastruktury stacji. Jest to najokazalszy budynek na zabytkowej linii kolejki wąskotorowej z Przeworska do Dynowa. Dotychczasowy przebieg prac wskazuje, że remont wkrótce dobiegnie końca.

Dworzec w Kańczudze będzie odtworzony prawie do jego pierwotnego wyglądu

Ponad 100-letnia kolejka wąskotorowa jest jedną z największych atrakcji turystycznych powiatu przeworskiego. Aktualnie trwają remonty kolei, a równocześnie z nimi realizowane prace na dworcach kolejowych. Odnawiany jest m.in. Zespół Dworca w Kańczudze z budynkiem dworcowym, wieżą ciśnień i budynkiem magazynu spedycji kolejowej. Zagospodarowany zostanie teren stacji oraz rozebrane dwa budynki gospodarcze. Dworzec będzie odtworzony prawie do jego pierwotnego wyglądu. Ponadto w budynku powstanie dawna kasa biletowa oraz poczekalnia, w planach jest także zrobienie malutkiego mieszkanka dawnego kierownika stacji.

Zobacz zdjęcia:

Realizacja tej inwestycji pozwoli na powrócenie kursów wąskotorówki na trasie Przeworsk-Dynów. Jej koszt to blisko 2,5 mln złotych. I wszystko wskazuje na to, że remont wkrótce dobiegnie końca.

Aktualnie rewitalizowana jest także część zabytkowej linii kolei wąskotorowej o długości 16,100 km na trasie Jawornik Polski-Kańczuga. Wyremontowane zostaną tam rozjazdy i przejazdy kolejowo-drogowe nawierzchni torowej oraz oznakowania. Zadanie zrealizowane będzie w terminie do 15 sierpnia 2023 r.

Opuszczony Pałac Kellermanów - kolejny zabytek w okolicy

Warto dodać, iż w okolicy raptem 300/500 metrów od stacji kolejowej w Kańczudze, znajduje się inny bardzo ładny zabytek czekający na renowację. Mowa o wyjątkowym Pałacu Kellermanów wraz z Parkiem w Żuklinie, który mógłby stanowić kompleksową ofertę turystyczną Kańczugi.

Pałac Kellermanów
Pałac Kellermanów Mirosław Hajnosz

Obecnie niszczejący czekający na lepsze czasy zabytkowy Pałac, wybudowany został przez Józefa Kellermana w 2 połowie XIX wieku (najprawdopodobniej w latach 1888-1890). Rodzina Kellermanów mieszkała w nim do 1939 r. Po II wojnie światowej w Pałacu w Żuklinie znajdowało się Liceum Ogólnokształcące, później była tam szkoła rolnicza, a następnie podstawowa. Budynek jest wpisany do rejestru Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a właścicielem jest osoba prywatna. Nieopodal znajduje się również zalew w Łopuszce Małej, który w okresie letnim jest dość licznie oblegany przez mieszkańców i turystów. Uratowanie zabytkowego pałacu mogłoby jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten region.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24