Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaplanowałeś weekend na Słowacji? Koniecznie zapoznaj się z nowymi przepisami

Joanna Wilk
Mieszkańcy Podkarpacia chętnie odwiedzają Słowację. Zanim jednak wybierzemy się za graniczę, musimy zarejestrować się na stronie internetowej. Przepisy te reguluje tzw. semafor turystyczny.

Polacy coraz chętniej wybierają weekendowy urlop w sąsiednich krajach. Poprad, Koszyce czy Tatralandia w Roztokach to najchętniej odwiedzane miejsca turystyczne na Słowacji. Jest to idealny pomysł na wypoczynek, dla osób, które nie przepadają za kilkunastogodzinnymi podróżami samochodem.

Mieszkańcy Podkarpacia granicę ze Słowacją mogą przekroczyć w Barwinku, w powiecie krośnieńskim, a z przejścia granicznego do wyżej wymienionych miejscowości dojedziemy w mniej niż 3 godziny. Zanim jednak zdecydujesz się na urlop u naszych południowych sąsiadów, zapoznaj się z nowymi zasadami podróży.

Od 8 czerwca zasady przyjazdu i powrotu na Słowację uległy zmianie. Przepisy reguluje tzw. semafor turystyczny, na którego podstawie wprowadzono obowiązek rejestrowania się na przeznaczonej do tego stronie internetowej. Zgodnie z zasadami semafora turystycznego państwa zostały podzielone na 3 grupy; zieloną, czerwoną i czarną (ich skład będzie aktualizowany co dwa tygodnie). Polska znajduje się w grupie zielonej, w której skład wchodzą kraje Unii Europejskiej.

- Przekraczając granicę w Chyżnym, potrzebowałem zaświadczenia o zaszczepieniu. Wcześniej musiałem się także zarejestrować, nie było to specjalnie skomplikowane, wystarczyło wypełnić formularz na stronie internetowej. Na przejściu graniczmy nie było kolejek , więc szybko udało nam się dostać na terytorium Słowacji. Warto na bieżąco śledzić informacje, jakie przepisy obowiązują w kraju do którego planujemy wyjazd, bo można się nieźle zaskoczyć. Wiem, że za brak rejestracji można otrzymać spory mandat

– mówi pan Artur z Rzeszowa.

Przebywając na Słowacji należy liczyć się z możliwością wylegitymowania i okazania dokumentu potwierdzającego dokonanie rejestracji przez funkcjonariuszy Policji RS. W przypadku naruszenia zasad należy liczyć się z możliwością ukarania mandatem w wysokości do 1659 euro.

Jakie informacje należy podać i gdzie można się zarejestrować?

Aby się zarejestrować, należy w formularzu na stronie korona.gov.sk/ehranica/ uwzględnić takie dane jak: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, a także miejsce zamieszkania w Polsce.

Dodatkowo przy rejestracji będziemy musieli zaznaczyć czy i jaką szczepionką jesteśmy zaczepieni. W przypadku osób niezaszczepionych – czy posiadamy aktualny wynik testu PCR lub status ozdrowieńca.

Kwarantanna

Osoby, które nie spełnią warunków rejestracji (czyli nie były zaszczepione, nie są ozdrowieńcami) podlegają 14 dniowej kwarantannie. Okres kwarantanny można skrócić w momencie uzyskania, we własnym zakresie, negatywnego wyniku antygenowego lub RT-PCR.

Paszport covidowy vs. Obowiązek rejestracji

Kraje Unii Europejskiej od 1 lipca będą honorować paszport covidowy, który ma umożliwić łatwiejsze przemieszanie się po krajach UE, jednak wszystko wskazuje na to, że słowackie regulacje będą obowiązywały niezależnie od unijnego systemu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24