Łukasz Konstanty
Kadr z ceremonii medalowej
Szymon Wojtakowski zdobył brązowy medal podczas pierwszego dnia mistrzostw świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim, które odbywają się w japońskim mieście Hachinohe. Polak uplasował się na podium w rywalizacji na dystansie 1500 metrów.

W zmaganiach najlepszy okazał się Norweg Didrik Eng Strand, który uzyskał czas 1:48:06. Srebrny medal wywalczył z kolei Niemiec Finn Sonnekalb, który ustanowił rekord życiowy (1:48:18).

Brązowy medal Szymona Wojtakowskiego

Wojtakowski, który zmagania ukończył na trzeciej pozycji, do zwycięzcy stracił 0,78 sekundy, z kolei czwartego na mecie Czecha Metodeja Jilka wyprzedził o zaledwie 0,04 s. Tym samym Polak zdobył pierwszy od pięciu lat medal dla naszego kraju (i pierwszy od czternastu lat męski krążek) podczas juniorskich mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim.

Co interesujące - młody panczenista nigdy wcześniej na dystansie 1500 metrów nie kończył rywalizacji w czołowej trójce. Najlepszy występ zanotował w... Hachinohe przed tygodniem, podczas juniorskiego Pucharu Świata (zajął czwartą lokatę). W idealnym momencie uzyskał więc najwyższą w karierze lokatę.

Ostatnie polskie medale MŚ juniorów w łyżwiarstwie szybkim

• 2019: Srebro: Karolina Bosiek (1500 m)
  • 2019: Srebro: Karolina Bosiek (wielobój)
  • 2019: Brąz: Karolina Bosiek (1000 m)
  • 2019: Brąz: Karolina Bosiek (3000 m)
  • 2018: Srebro: Karolina Bosiek (wyścig ze startu wspólnego)
  • 2018: Brąz: Polska (sprint drużynowy kobiet)
  • 2016: Brąz: Polska (sprint drużynowy kobiet)
  • 2010: Złoto: Artur Nogal (500 m)

Wojtakowski dobrze spisał się także w zmaganiach na 500 metrów, w których zajął 4. lokatę. Do strefy medalowej stracił sporo, bo aż 0,40 s, na pocieszenie pozostało mu jednak miano najszybszego Europejczyka na tym dystansie (całe podium obsadzili Azjaci)

Bez medali na najkrótszym dystansie

Bez większych sukcesów zakończyły się z kolei piątkowe starty naszych juniorek. Na dystansie 500 metrów najwyżej sklasyfikowaną Polką była Wiktoria Dąbrowska, która zajęła 8. lokatę. Z kolei Zofia Braun w rywalizacji na 1500 metrów, uplasowała się na 15. pozycji.

W sobotę, drugiego dnia rywalizacji w Hachinohe, odbędzie się walka o medale na 1000 metrów. Oprócz tego juniorki ścigać się będą na dystansie 3000 metrów, a juniorzy na 5000 metrów.