NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
  • Kod pocztowy Przemyśla, jaki napis jest w herbie Przemyśla? Sprawdź jak dobrze znasz Przemyśl
  • Tak rozmawiają policjanci. Znasz ich slang? [QUIZ]

  Zobacz osiedle Południe w Krośnie z drona. Znajduje się tu...

  Zobacz osiedle Południe w Krośnie z drona. Znajduje się tu Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych i Muzeum Misyjne [PODNIEBNE KROSNO ODC. 4]

  Materiał promocyjny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Dziś z perspektywy drona oglądamy osiedle Południe w Krośnie - to tu mieszczą się m.in. Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych oraz Muzeum Misyjne. Zapraszamy na kolejny odcinek „Podniebnego Krosna”.
  Osiedle Południe w Krośnie zajmuje powierzchnię 178 hektarów i liczy niespełna 2.5 tysiąca mieszkańców. Zabudowa osiedla to w większości domy jednorodzinne. Jest tu tylko jedno, niewielkie skupisko bloków (dawne osiedle zakładowe Polmo).

  Przez osiedle Południe przebiega linia kolejowa łącząca główny dworzec z przystankiem Krosno-Miasto. Na terenie osiedla znajduje się kilka szkół i obszar przemysłowy (największy zakład to BWI).

  Ciekawym zabytkiem osiedla Południe jest XVIII-wieczna Kaplica Emaus przy ul. Kletówki. Według zapisków historycznych, w tym miejscu był cmentarz żołnierzy szwedzkich z okresu potopu. Kaplicę postawili księża jezuici. Rozbudowano ją w 1930 roku. Z tego roku pochodzi główny ołtarz wykonany przez Apoloniusza Kędzierskiego. Po latach nieremontowana kaplica popadła w ruinę. Kilkanaście lat temu mieszkańcy założyli komitet odbudowy i obiekt przeszedł renowację. Dziś odbywają się tam okazjonalne nabożeństwa.

  Osiedle Południe w Krośnie odsłania tajemnice wojennej przeszłości


  ZOBACZ TAKŻE: Osiedle Stefana Grota-Roweckiego w Krośnie. Wieżowce, papieski krzyż i sanktuarium św. Jana Pawła II [PODNIEBNE KROSNO, odc. 3]

  Przy ul. Łukasiewicza mieści się Zgromadzenie SS. Misjonarek św. Piotra Klawera. Macierzysty dom zakonny klawerianek został wzniesiony w latach 1929-30, według projektu krośnieńskiego budowniczego Stanisława Bergmana. Od 2002 roku siostry prowadzą w nim Muzeum Misyjne. Jego zbiór obejmuje eksponaty z czterech kontynentów: Afryki, Azji, Australii i Oceanii oraz Ameryki Łacińskiej.

  Tajemnice wojennej przeszłości odsłania Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych przy ul. Czajkowskiego. Posiada ok. 1,5 tys. eksponatów. Zbiory prezentowane są w formie ekspozycji stałych w budynku mieszczącym muzeum oraz największym w Krośnie schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej.

  Najważniejsze obiekty pokazane w filmie:

  • Muzeum Misyjne i Dom Zakonny SS. Misjonarek św. Piotra Klawera
  • Szkoła Muzyczna
  • Szkoła Podstawowa nr 6
  • Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego
  • Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych
  • ZSP nr 1 im. J. Szczepanika
  • BWI

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Świeć Się! Trwa głosowanie finałowe.

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!

  Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie!