ZTR Zaporoże wygrywa VII Memoriał im. Antoniego Weryńskiego. SPR Stal Mielec na drugim miejscu

Kuba Zegarliński
Ukraiński ZTR Zaporoże okazał się być najlepszą drużyną podczas VII Memoriału im. Antoniego Weryńkiego. Drużyna ta w finale stworzyła bardzo ciekawe widowisko razem z SPR Stalą Mielec. W końcowym rozrachunku mielczanie okazali się jednak odrobinę słabsi.

Zanim jednak na parkiet wybiegły oba zespoły o 10:00 rozegrano mecz o III miejsce, gdzie Piotrkowianin Piotrków Trybunalski podejmował 1-ligowe KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Spotkanie od samego początku układało się pod dyktando podopiecznych Bartosza Jureckiego i po dwóch szybkich bramkach Adriana Turkowskiego Piotrkowianin prowadził 2:0, tym samym w w kolejnych minutach powiększając swoją przewagę, Ostatecznie do przerwy KSZO z Dawidem Rusinem w składzie przegrywało, aż 17:6.

Druga odsłona to w dalszym ciągu dominacja siódmego zespołu zeszłego sezonu PGNiG Superligi, gdzie prym wiódł Bartosz Nastaj – zdobywca siedmiu bramek. KSZO mimo sporej straty nie poddało się i walczyło do samego końca, lecz ostatecznie musiało przełknąć gorycz wysokiej porażki, gdyż Piotrkowianin zwyciężył 34:18 i tym samym zajął III miejsce w Memoriale.

Piotrkowianin Piotrków Tryb. – KSZO Ostrowiec Św. 34:18 (17:6)

Piotrkowianin: Kowalczyk 5, Turkowski 3, Mastalerz 1, Woynowski, Iskra 2, Procho, Kaźmierczak, Szopa 2, Swat 4, Nastaj 7, Surosz 1, Pyrka, Mróz 1, Sobut 1, Pacześny 5, Rutkowski 2, Kot.

KSZO: Grabowski 6, Kowalczyk, Cukierski, Kogutowicz 2, Granat, Włodarski 2, Pawlik 1, Włoskiewicz 5, Zielonko, Chmielewski 1, Jagiełło, Rusin 1, Hubka, Kijewski, Baran, Piątkowski.

Rzucanie bramek w finale rozpoczął Andriy Akimenko, lecz Stal odpowiedziała bardzo szybko, a dokładniej zrobił to Hubert Kornecki. To on pod nieobecność Michała Wypycha i Jakuba Ćwięki jest obok wracającego po urazie Daniela Dutki jedynym lewym rozgrywającym w zespole Dawida Nilssona.

Kolejne minuty spotkania to bardzo wyrównana i zacięta walka, choć cały czas jednobramkowe prowadzenie utrzymywali goście z Ukrainy, lecz w 9. minucie uległo to zmianie. Po bramce Piotra Krępy Stal wyszła na prowadzenie 6:5.

Niestety w samej końcówce pierwszej połowy gospodarzom przytrafiło się kilka prostych błędów przez co do szatni schodzili przegrywając 14:17.

Druga odsłona zaczęła się bardzo intensywnie, a największą bronią „Czeczeńców” ponownie była twarda obrona, która świetnie funkcjonowała również w poprzednich meczach kontrolnych. Niestety po kwadransie wyrównanej gry widoczną przewagę zaczął uzyskiwać ZTR, który prowadził już nawet 26:19.

Stal pomimo sporej straty nie poddała się i mozolnie zaczęła odrabiać straty, lecz na ich całkowite zniwelowanie zabrakło czasu, i to ZTR Zaporoże wygrywając 29:27 triumfował w całym turnieju.

SPR Stal Mielec – ZTR Zaporoże 27:29 (14:17)

SPR Stal: Wilk 6, Krępa 5, Skuciński, Kozioł, Mochocki 1, Miedzińśki, Kornecki 3, Grzegorek, Andjelić, Wiśniewski, Valyntsau 5, Jędrzejewski, Adamczak, Olszewski, Dutka, Krupa 4, Chodara 3, Witkowski

ZTR: V’Yunyk, Severin 1, Strelnikov, Akimenko 9, Burzak, Konstantinov 3, Ganchev 1, Isanchuk 2, Dereviaknin, Artemenko 3, Tilte 3, Veremczuk, Zalevsky 3, Scherbak 1, Hlashak, Ilczenko 3

Na zakończenie przyszedł czas na przyznanie nagród indywidualnych oraz wręczenie pamiątkowych pucharów, które w ręce kapitanów zespołów przekazali Magda Weryńska-Zarzecka – córka Antoniego Weryńskiego, Paweł Pazdan – zastępca Prezydenta Miasta Mielca oraz Zbigniew Tymuła – Radny Powiatu Mieleckiego.

Partnerem turnieju jest Województwo Podkarpackie.