Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieszczady. Tutaj dobrze zjesz (cz. I)

Małgorzata Froń
Gościniec w Starym Siole w Wetlinie.
Gościniec w Starym Siole w Wetlinie. archiwum
Dzisiaj Bieszczady to nie tylko piękne widoki, góry, rzeki, czyste powietrze, ale także dobre zajazdy, gospody i restauracje. I bardzo dobre jedzenie, często potrawy regionalne. Wiele z nich znajduje się na tzw. Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki.

Gościniec w Starym Siole w Wetlinie

Na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki, działa od 2002 r. Mieści się w zaadaptowanej starej chacie ze wsi Zmiennica, spod Brzozowa, której najstarsze belki datowane są na 1905 rok. Można tu zjeść pstrąga ze świeżą melisą z rusztu, jagnięcinę, schab faszerowany z boczkiem i cebulą czy najprostszą kaszankę.

Szczególnie polecane są dania będące autorskim przepisem czyli żeberka zawijane kapustą w sosie z zielonego pieprzu. Na głodnego orientu czeka tu dołma tatarska, czyli gołąbki z mięsem jagnięcym i ryżem we własnym sosie. Można się dać mile zaskoczyć pierogami z bobem lub soczewicą czy z podrobami jagnięcymi. Ale i prosta kasza gryczana z kefirem czy kapusta z grochem albo świeże proziaki smakuje tu wyjątkowo. Do dyspozycji gości zawartość piwniczki z 300 gatunkami wina z całego świata.

Chata Magoda w Lutowiskach

[obrazek2] Chata Magoda w Lutowiskach (fot. archiwum)Gospodarstwo Agroturystyczne Chata Magoda w Lutowiskach to zespół dwóch obiektów. Pierwszy to dom zbudowany w 1930 roku w Świlczy i przeniesiony w całości w Bieszczady. Natomiast znajdująca się w pobliżu chata bojkowska ma już 90 lat, a 2011 roku przeszła generalny remont. W kuchni gospodarze korzystają z ekologicznie czystych produktów, np. warzywa pochodzą z uprawy we własnym ogrodzie.

Na stole w czasie śniadania można znaleźć kozie sery, domowe przetwory, dżemy, syropy, bieszczadzkie miody, wiejskie jaja, domowy chleb i mleko. Z kolei mięso i wędliny pochodzą od sprawdzonych i rzetelnych producentów. Serwowane są potrawy kuchni regionalnej, m.in. zupa z dyni i knysze. Specjalnością gospodarzy są domowe dżemy z warzyw np. marchewki, cukini, dyni, a także jabłkowo-czekoladowe. Posiłki wyłącznie dla gości mieszkającym w Chacie.

Oberża Biesisko w Przysłupiu

[obrazek3] Oberża Biesisko w Przysłupiu (fot. archiwum)W drewnianej Oberża Biesisko w Przysłupiu, na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki, można wybierać z dań kuchni staropolskiej i regionalnej: chłodnik z botwinki z jajem, zupa czosnkowa z grzankami, fuczki (placki kapuściane ze śmietaną bądź sosem czosnkowym), fuczki z baraniną, pierogi bojkowskie (z kaszą gryczaną), razowe pierogi huculskie smażone z bryndzą, kotlet "biesisko" (schab zapiekany z serem, jajo sadzone), placek po bieszczadzku z gulaszem, ciasto na ciepło z wiśniami i bitą śmietaną.

Zagroda Magija w Orelcu

[obrazek4] Zagroda Magija w Orelcu (fot. archiwum)Gospodarstwo Agroturystyczne Zagroda Magija w Orelcu to nieduże gospodarstwo, w którego skład wchodzą dwie drewniane chaty - modrzewiowa i jodłowa, a także "Wesoła Stodoła" (w 150-letniej stodole z bali odbywają się warsztaty rękodzielnicze, spotkania z ciekawymi ludźmi, prezentacje, koncerty, biesiady, wystawy), ruska bania oraz piwnica winna "Pieczara Węgrzyna" (wypełniona karpackimi winami, kilkunastoma rodzajami nalewek oraz piwem własnej roboty).

W kuchni przygotowywane są dania regionalne i polskie: knysze, fuczki, gołąbki z kapustą (bez zawijania). Serwowane są tu także domowe konfitury, nalewki, karpackie wino, grzyby, sery wołoskie, domowy chleb.

Wolny czas można spędzić twórczo w "Wesołej Stodole". gdzie odbywają się zajęcia i warsztaty: bibułkarskie, tzw. "kręcenie" kwiatów z bibuły; malowania na szkle, garncarskie "Zakręcona glina"; wypiekania w chlebowym piecu chleba, pierników, rogalików, jabłek i innych słodkości. Warto wziąć udział w warsztatach wyrobu tradycyjnej biżuterii łemkowskiej - krywulek. A na cierpliwych czekają warsztaty tkania na tradycyjnych krosnach i ramie. Każdy może spróbować i utkać fragment dywanika na starych, tradycyjnych krosnach lub też zająć się tkaniem gobelinu i zgłębiać tajniki wiedzy tkackiej.

Druga część wkrótce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24