Ból kręgosłupa szyjnego – porady specjalistów z gabinetu Fizjosfera w Rzeszowie

Materiał informacyjny - Fizjosfera
Bóle pojawiające się w okolicach szyi i karku to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi dziś zgłaszają się do fizjoterapeutów osoby w średnim i młodym wieku. Co jest główną przyczyną tych schorzeń i jakie są metody ich leczenia, wyjaśniają specjaliści z rzeszowskiego gabinetu Fizjosfera, Arkadiusz Pragłowski i Krzysztof Staroń.
Ból kręgosłupa szyjnego – porady specjalistów z gabinetu Fizjosfera w Rzeszowie

Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu kręgów, które zlokalizowane są między czaszką a kręgosłupem piersiowym. Ma on największą ruchomość ze wszystkich odcinków kręgosłupa. Jego stałym anatomicznym obciążeniem jest głowa (o wadze 3-5 kg), która, gdy utrzymywana jest w wychyleniu, stanowi duży ciężar dla mięśni stabilizujących ten odcinek. Ze względu na swoje położenie i funkcje, tj. utrzymanie stabilności i ruchomości głowy w każdym kierunku, kręgosłup szyjny jest narażony na wiele czynników ryzyka, które mogą prowadzić do bólu i odczucia dyskomfortu.

Ból kręgosłupa szyjnego – porady specjalistów z gabinetu Fizjosfera w Rzeszowie

Dolegliwości bólowe kręgosłupa szyjnego – przyczyny i objawy

Ból szyi występuje w przebiegu różnych stanów, np. urazów, zmian zwyrodnieniowych, a nawet silnego stresu, który powoduje wzmożone napięcie mięśni w odcinku szyjnym. Może być też konsekwencją złych nawyków i braku ergonomicznych warunków pracy.

- W naszym gabinecie zaobserwowaliśmy znaczny wzrost młodych pacjentów, którzy na co dzień pracują wiele godzin przy komputerze. Siedzenie z głową pochyloną nad laptopem albo telefonem obciąża odcinek szyjny kręgosłupa. Im większy stopień pochylenia, tym większe obciążenie. Przyjmowanie zgiętej postawy ciała, pochylenie głowy i długotrwała pozycja bez ruchu mogą powodować ból w obrębie kręgosłupa szyjnego i ograniczenie ruchomości szyi – mówi Arkadiusz Pragłowski, fizjoterapeuta, który w swoim gabinecie przyjmuje chorych z tego rodzaju problemami.

Często zdarza się, że ból promieniuje do głowy, obręczy barkowej i wzdłuż kończyn górnych. Mogą pojawiać się zawroty głowy, drętwienie rąk. Utrwalona nieprawidłowa postawa może doprowadzić do uszkodzenia krążka międzykręgowego i w konsekwencji powstania przepukliny, czyli tzw. dyskopatii szyjnej.

Ból kręgosłupa szyjnego – porady specjalistów z gabinetu Fizjosfera w Rzeszowie

Metody leczenia

Ulgę w bólu i poprawę jakości funkcjonowania pacjenta przynosi przede wszystkim fizjoterapia.

- Podstawową formą leczenia przyczyn związanych z dolegliwościami kręgosłupa szyjnego oraz obręczy barkowej jest masaż powięziowy. Dzięki tej metodzie możemy w szybki oraz skuteczny sposób poradzić sobie ze świeżymi stanami bólowymi oraz ograniczeniami zakresu ruchomości. Nieco inaczej sprawa przedstawia się przy przewlekłych stanach bólowo-napięciowych, w których dolegliwości utrzymują się powyżej kilku tygodni, a nie rzadko kilka miesięcy. W takim przypadku rozwiązaniem problemu może okazać się dobrze zaplanowana i szeroko pojęta terapia manualna. Zakres terapii manualnej będzie obejmował manipulacje powięziowe, pinoterapię, igłoterapię , flossing, manipulacje stawów kręgosłupa czy neuromobilizacje – wyjaśnia Arkadiusz Pragłowski.

- Całość terapii rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, testów bezpieczeństwa oraz testów funkcjonalnych, które pozwalają oceniać skuteczność kolejno wykonywanych technik. Terapia manualna skupia się na konkretnych mięśniach, ścięgnach, więzadłach, naczyniach krwionośnych czy stawach, tak, aby precyzyjnie wyszukać przyczynę powstawania bólu i ograniczeń. Proces jest bardzo złożony, jednak efekty mogą być wyraźnie zauważalne już po pierwszej wizycie – dodaje Krzysztof Staroń, fizjoterapeuta z Fizjosfery.

W jaki sposób można sobie pomóc domowymi sposobami?

Uzupełnieniem terapii są domowe sposoby radzenia sobie z bólem. Co przynosi ulgę?

- Dobrym rozwiązaniem będzie wykonywanie spokojnego, powolnego automasażu mięśni czworobocznych (kapturów) oraz mięśni pochyłych szyi w połączeniu z delikatnymi ruchami głowy. Skuteczne może być też rolowanie mięśni wzdłuż kręgosłupa oraz okolicy stawów barkowych przy pomocy piłeczki tenisowej lub innej twardszej podobnych rozmiarów. Piłeczkę przykładamy do pleców, opieramy się o ścianę i powolnymi ruchami namierzamy miejsce najbardziej bólowe, tzw. punkt spustowy. Zatrzymujemy się w tym obszarze, czekając na rozluźnienie i zmniejszenie objawów bólowych – podpowiada Arkadiusz Pragłowski.

- Automasaż oraz rolowanie piłeczką powinny być przeprowadzane w sposób powolny i rozsądny – dodaje Krzysztof Staroń. - Omijamy miejsca przebiegu tętnic szyjnych oraz wyniosłości kostnych kręgosłupa i łopatek. Zgodnie z zasadą mówiącą, że narząd ruchu goi się w ruchu, korzystnie jest zakończyć te działania kilkoma globalnymi ruchami, np. krążeniem ramion w przód/tył, skrętami głową w prawo/lewo oraz w górę/dół.

Ponadto, jeśli problemy wynikają z nieprawidłowej postawy, koniecznie zmodyfikować trzeba swój tryb życia. Pracując przy biurku, warto zadbać o ergonomię stanowiska pracy, robić przerwy, wyprostować plecy, wykonać kilka ruchów głową. Ważna jest również postawa podczas nocnego odpoczynku. Dobrze zainwestować w odpowiednio wyprofilowaną poduszkę ortopedyczną, która pomoże zachować odcinek szyjny kręgosłupa we właściwym ułożeniu.

Oto dokładne dane teleadresowe gabinetu:

FOLWARK CENTER
Rzeszów, ul. Paderewskiego 124a
(wejście od strony strefy fitness, gabinet nr 103 i 105)

tel. 537 530 641 lub 691 170 729
e-mail: [email protected]

Skorzystać można również z formularza kontaktowego na stronie internetowej: https://fizjosferarzeszow.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24