MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej budowy drogi łączącej krajową 77 z terminalem kolejowym w Żurawicy [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W Żurawicy rozmawiano o budowie nowej drogi, która ma połączyć krajową 77 z żurawickim terminalem kolejowym.
W Żurawicy rozmawiano o budowie nowej drogi, która ma połączyć krajową 77 z żurawickim terminalem kolejowym. Agata Godos/UG w Żurawicy
To będzie jedna z ważniejszych, gospodarczych inwestycji w regionie. Nowa droga ma połączyć krajową 77 (prowadząca do węzła autostrady A4) z terminalem kolejowym w Żurawicy.

We wtorkowej konferencji prasowej na peronie stacji Żurawica Rozrządowa udział wzięli poseł Marek Kuchciński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek podkarpacki Piotr Pilch, gospodarz gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk oraz wójt sąsiedniej gminy Orły Bogusław Słabicki.

Planowana inwestycja ma wpłynąć nie tylko na udrożnienie i poprawę komunikacji na trasie droga krajowa 77 – terminal w Żurawicy. To ważna inwestycja, związana z rozwijaniem suchego portu w Żurawicy.

Planowana droga ma się rozpocząć przy krajowej 77, na wysokości Duńkowiczek. Koniec znajdzie się w Żurawicy Rozrządowej. Obecnie bowiem jedyną drogą dojazdową do żurawickiego terminala kolejowego jest ulica prowadząca przez centrum Żurawicy.

– Stoimy w miejscu planowanej, wielkiej inwestycji transportowej i infrastrukturalnej, nad którą prace podjęte zostały już ponad rok temu. Jej celem jest wzmocnienie i rozwój współpracy transportowej pomiędzy Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym. Ośrodek przemyski – mam tu na myśli Przemyśl, Żurawicę, Medyka – nabierają w tym momencie szczególnego znaczenia, stąd niezwykle potrzebne są tu tego typu inwestycje – twierdzi poseł Marek Kuchciński (Prawo i Sprawiedliwość).

Jak dodał:

– Rozpoczynamy wielkie dzieło, a naszym celem w następnych latach będzie troszczyć się i zabiegać o tego typu inwestycje także w Parlamencie Europejskim.

– Spotykamy się w miejscu, które ma naprawdę wielki potencjał. Koncepcja połączenia Bałtyku z Morzem Czarnym służy Podkarpaciu, całej Polsce, ale jest też interesem Unii Europejskiej, stąd też właśnie tego typu procesy należy pilnować i zaznaczać na arenie Europy. Samorząd województwa podkarpackiego współpracując z gminami Żurawica i Orły, przygotował koncepcję drogi, która tę strefę będzie uaktywniała i umożliwiała sprawny dojazd dla transportu ciężarowego. Otrzymaliśmy kwotę prawie 100 milionów złotych na tę inwestycję i w tej chwili opracowywany jest jej plan funkcjonalno-użytkowy. Droga będzie zaczynała się w Duńkowiczkach, na drodze krajowej nr 77. Będzie to bardzo skomplikowana inwestycja, przebiegać będzie przez teren uprzemysłowiony z infrastrukturą kolejową, z sieciami energetycznymi, a więc będzie wiązać się z budową rond, wiaduktów, czy wreszcie łączenia węzłem z rondem prowadzącym do obwodnicy Przemyśla – twierdzi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Według zapewnień W. Ortyla, przeznaczona na inwestycję kwota 100 milionów złotych ma zostać powiększona o wkład samorządu województwa podkarpackiego. Planowana strefa ma być ogólnodostępna, a jednocześnie obwodnica zapewni swobodny dostęp do terenów inwestycyjnych w Orłach.

– Te wielkie zagadnienia polityki międzynarodowej konkretyzują się właśnie w takich inwestycjach, które realizowane są na terenie gmin Żurawica i Orły. Niezmiernie się cieszymy, że panowie marszałkowie życzliwie podeszli do tej inwestycji, bo jest ona przedsięwzięciem, które było przygotowywane przez co najmniej ostatnich kilka lat – przekonuje Tomasz Szeleszczuk, wójt gminy Żurawica.

– To nie jest zadanie, które wzięło się znikąd. Zostało ono poprzedzone wieloma zabiegami tak na arenie wojewódzkiej, jak i samorządowej, ogólnopolskiej, a nawet międzynarodowej. W zasadzie sam projekt ma charakter przedsięwzięcia międzynarodowego i wszystkie ustalenia, które kształtują się wraz z nim, będą miały wpływ na przyszłość Europy – dodał wójt gminy Żurawica.

Prace projektowe dotyczące drogi łączącej krajową 77 z terminalem T1 w Żurawicy Rozrządowej – według wcześniejszych zapowiedzi – mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Rozpoczęcie budowy drogi, które zapewne przebiegać będzie w formule „zaprojektuj - wybuduj”, spodziewane jest na lata 2025 – 2026.

W Żurawicy rozmawiano o budowie nowej drogi, która ma połączyć krajową 77 z żurawickim terminalem kolejowym.

Coraz bliżej budowy drogi łączącej krajową 77 z terminalem k...

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24