MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Przemyślu dojdzie do referendum w sprawie odwołania prezydenta Wojciecha Bakuna? Sytuacja jest coraz gorętsza

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Poniedziałkowa konferencja prasowa liderów trzech klubów w Radzie Miejskiej, które są w opozycji do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Nz. od lewej Robert Bal (Regia Civitas), Maciej Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość), Janusz Zapotocki (Sojusz Lewicy Demokratycznej).
Poniedziałkowa konferencja prasowa liderów trzech klubów w Radzie Miejskiej, które są w opozycji do prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna. Nz. od lewej Robert Bal (Regia Civitas), Maciej Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość), Janusz Zapotocki (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Norbert Ziętal
W najbliższych kilku tygodniach rozstrzygnie się, czy w Przemyślu dojdzie do referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta Wojciecha Bakuna. W mieście sytuacja staje się coraz gorętsza. W Internecie pojawiły się dokumenty - instrukcja, jak przejąć władze w Przemyślu.

Po kilkunastogodzinnej, czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu sytuacja w mieście staje się coraz gorętsza. Wówczas radni nie udzielili prezydentowi Przemyśla wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok. Obecnie Regionalna Izba Obrachunkowa bada, czy uchwała o nieudzieleniu absolutorium była podjęta zgodnie z prawem. To rutynowe postępowanie i dotyczy każdej uchwały.

- Jeżeli ta uchwała będzie prawomocna, to po 14 dniach Rada Miejska, bezwzględną większością głosów może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta

- podczas poniedziałkowej konferencji prasowej kwestie formalne wyjaśniał Janusz Zapotocki, wiceprzewodniczący przemyskiej rady miejskiej, radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W trakcie konferencji Zapotocki oraz przewodniczący RM, radny Prawa i Sprawiedliwości Maciej Kamiński oraz wiceprzewodniczący RM, radny Regii Civitas Robert Bal przekonywali, że decyzja radnych tych trzech klubów oraz radnej niezależnej o nieudzieleniu Bakunowi absolutorium wynikała tylko ze względów merytorycznych. Przedstawili ich listę.

- My chcemy współpracować dla dobra mieszkańców, ale do tego trzeba woli wszystkich stron. Nie może być tak, że jak mamy inne stanowisko to jesteśmy atakowani - twierdzi Kamiński.

- Chcę się odnieść do zachowań na sesji. Przykład buty, arogancji, chamstwa w wykonaniu radnych pana prezydenta. Gesty, żarty niskich lotów, ataki ad personam. Buczenie, wyśmiewanie - wyliczał Bal.

W weekend na profilu Kukiz'15 Przemyśl opublikowany został raport jednego z lokalnych działaczy PiS, kierowanych do posła PiS Marka Kuchcińskiego. Dokument, z końca 2019 roku, jest analizą ówczesnej sytuacji w mieście, ujawnia po nazwiskach autorów anonimowej dotychczas strony na facebooku atakującej prezydenta Przemyśla. Jednak przede wszystkim zawiera propozycję przejęcia przez PiS władzy w tym mieście i sposób, w jaki to wykonać. Nie wiadomo, czy dokument jest autentyczny.- W przestrzeni publicznej krążą różne informacje, które mają wywołać "wojenkę". Niczego to dobrego nie buduje

- skomentował wiceprzewodniczący Bal.

Obecnie kluby PiS, Regia, SLD oraz radna niezależna mają 12-osobową większość w 23-osobowej Radzie Miejskiej w Przemyślu. Po przeciwnej stronie jest 11 opowiadających się za prezydentem Bakunem radnych klubów Wspólnie dla Przemyśla i Koalicji Obywatelskiej.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24