NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  "Dolina Krzemowa" bez Podkarpackiego

  "Dolina Krzemowa" bez Podkarpackiego

  ANETA GIEROŃ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  PODKARPACKIE. Nikt nas nie zaprosił i nic nie wiemy o tym pomyśle - mówią w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim. Tymczasem cztery województwa południowej Polski podpisały porozumienie o budowie wzdłuż A-4 firm informatycznych i telekomunikacyjnych.

  Waldemar Waligóra, dyrektor generalny firmy SoftSystem w Rzeszowie:

  Waldemar Waligóra, dyrektor generalny firmy SoftSystem w Rzeszowie:


  - Podkarpackie, nie biorąc udziału w projekcie, rezygnuje z dostępu do dodatkowych, dużych pieniędzy. Pomysł, by tworzyć w Polsce coś na kształt amerykańskiej "Doliny Krzemowej", to znakomity plan na ożywienie tego regionu. Mało kto wie, że - proporcjonalnie do liczby mieszkańców - w Rzeszowie jest tyle samo informatyków, co w Warszawie. Brak zainteresowania naszym regionem to wynik niewiedzy i złej kampanii promocyjnej regionu. Budowa autostrady i rozwój firm z branży informatycznej i telekomunikacyjnej zapewniłby Podkarpackiemu najlepszy z możliwych rozwój gospodarczy.  Na pomysł, aby przy autostradzie A-4 powstały firmy związane z telekomunikacją i informatyką, wpadł prezes firmy 2SI z Katowic, Jerzy Szymura.
  Jego zdaniem, autostrada jest znakomitym pretekstem i magnesem, by wokół niej zbudować coś na wzór amerykańskiej "Doliny Krzemowej", czyli skupiska, gdzie w jednym miejscu działają firmy związane z nowoczesną technologią. Szymura do projektu zaprosił województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie. Podkarpackie, przez które także ma przebiegać autostrada A-4, w przedsięwzięciu nie uczestniczy.
  - Podkarpackie nie słynie z nowoczesnych technologii - mówi Mirosław Garbas, przedstawiciel firmy 2SI w Katowicach. Przyznaje jednak, że program, który sprawdził się i działa m.in. w Irlandii, ma formułę otwartą i zawsze można do niego przystąpić.
  - Pan Szymura nie zaprosił nas do udziału w swoim programie. Dotychczas niewiele też o nim wiemy - mówi Władysław Ortyl, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. - Jeżeli władze marszałkowskie uznają, że projekt jest dla regionu korzystny, na pewno do niego przystąpimy.
  - Na terenie czterech województw, które podpisały porozumienie, autostrada powstanie najszybciej. Odcinek z Tarnowa do Rzeszowa i dalej, budowany będzie później. Być może to jest powód, dla którego Podkarpackiego zabrakło przy podpisywaniu porozumienia o rozwoju firm nowych technologii - tłumaczy Małgorzata Dąbrowa-Kostka, rzecznik prasowy marszałka woj. małopolskiego.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo