Drastyczny spadek liczby kandydatów do kapłaństwa. Także na Podkarpaciu. Coraz więcej kleryków odchodzi w trakcie studiów

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Spadek powołań do kapłaństwa rodzi problemy z obsadzeniem parafii.
Spadek powołań do kapłaństwa rodzi problemy z obsadzeniem parafii. Polska Press
Udostępnij:
W tym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, podczas gdy rok temu było ich 441. Jest to o ok. 20 procent mniej. Według rektora seminarium duchownego w Rzeszowie, świadczy to o procesie dechrystianizacji Polski.

Dane liczbowe przekazał Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. dr Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się do seminariów duchownych w Tarnowie i Poznaniu - równo po 14 kandydatów.
Na kolejnym miejscu plasuje się seminarium duchowne w Rzeszowie - 12 kandydatów, w Łodzi - 11.
Po 10 kandydatów zgłosiło się do seminariów: w Gdańsku, Lublinie, w Warszawie i Warszawie-Pradze.

Najmniej nowych powołań (po jednym lub dwóch kandydatach) odnotowano w Ełku, Siedlcach, Toruniu, Włocławku i Zamościu-Lubaczowie.

Do czterech Wyższych Seminariów Duchownych w Bydgoszczy, Drohiczynie, Elblągu i Łowiczu nie zgłosił się nikt. W sumie do 41 diecezjalnych Wyższych Seminariów Duchownych zgłosiło się 242 kandydatów.

O połowę mniej kleryków w Rzeszowie na przestrzeni 10 lat. Coraz więcej odchodzi w trakcie studiów

Jeśli chodzi o formację w domach zakonnych, to w bieżącym roku akademickim najwięcej kandydatów do święceń kapłańskich rozpoczęło formację u franciszkanów OFM (Zakon Braci Mniejszych) - 18 kandydatów. Na drugim miejscu znaleźli się dominikanie - 14 kandydatów. Na trzecim franciszkanie konwentualni - 10 kandydatów. Łącznie formację w zakonach rozpocznie w tym roku 114 kandydatów. Do furt 19 seminariów zakonnych nie zapukał nikt.

Jeśli chodzi o seminarium w Rzeszowie, na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba kleryków spadła o około 50 proc. (z prawie stu w 2010 do prawie 50 w 2021).

- Spadek jest stopniowy i chociaż liczba wstępujących na I rok jest podobna (co roku kilkunastu - z wyjątkiem minionego roku, kiedy przyszło 6), to zwiększa się ilość odchodzących w czasie studiów - mówi Nowinom ks. dr Paweł Pietrusiak, rektor seminarium duchownego w Rzeszowie.

- W tym roku zgłosiło się 12 kandydatów, co w skali Polski jest prawie ewenementem i stawia nasze seminarium na drugim miejscu co do liczby kandydatów. Ale bądźmy bardzo pokorni, bo proces dechrystianizacji dotyczy także Podkarpacia i stawia przed Kościołem nieznane dotąd wyznawania - dodaje rektor seminarium duchownego w Rzeszowie.

Według ks. Pietrusiaka, opublikowane dane są bardzo ważną informacją na temat żywotności Kościoła Katolickiego w Polsce.

- Jeśli bowiem prawdziwa jest, powtarzana w przeszłości teza, iż ilość powołań jest wyrazem żywotności wspólnoty Kościoła, to fakt, iż wspólnota ta nie jest już w stanie zrodzić nowych powołań do posługi kapłańskiej, jest konkretną informacją o duchowej kondycji Kościoła - mówi rektor rzeszowskiego seminarium.

Spadek liczby kleryków, którzy zgłosili się w tym roku do polskich seminariów, świadczy o jakości i skuteczności funkcjonującego w Polsce stylu duszpasterskiego.

- Nie bójmy się słowa "porażka", jeżeli w jednej z polskich diecezji prawie dwumilionowej, do seminarium zgłasza się 4 kandydatów - mówi rektor.

- Drastyczny spadek liczby powołań nie jest wydarzeniem nagłym, ale efektem dość długo trwającego procesu dechrystianizacji społeczeństwa i poważnego spadku uczestnictwa wierzących w życiu Kościoła. Niestety, oczywistość tego faktu z wielkim trudem przedostaje się do świadomości niektórych ludzi Kościoła. Z pewnością na decyzję młodego człowieka o wstąpieniu do seminarium ma także wpływ obraz kapłana, jaki z powodu nadużyć niektórych z nich jest ukazywany w mediach - dodaje.

Polecamy:

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie