Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emigranci z Podkarpacia nie wracają masowo z zagranicy [WIDEO]

Małgorzata Motor
Krzysztof Kapica
Jeszcze kilka lat temu liczba osób wracających i wyjeżdżających z Podkarpacia była na tym samym poziomie, teraz przewaga jest po stronie tych drugich.

NIK opublikowała właśnie wyniki kontroli działań państwa sprzyjających podtrzymywaniu więzi z krajem i zachęcających do powrotów. Wynika z niej, że nie wiadomo, czy działania państwa skierowane do Polaków w kraju i Polonii są skuteczne, bo nie sprawdza się ich efektywności.

Analizując jednak same statystyki GUS z kilku ostatnich lat, można dojść do wniosku, że systematycznie od 2013 roku rośnie liczba osób wyjeżdżających z Podkarpacia, a maleje tych, którzy decydują się na powrót z zagranicy. Jeszcze w latach 2010-2012 liczba wyjeżdżających i wracających sytuowała się na tym samym poziomie, a w 2009 roku - przeważały powroty.

- W moim przypadku wszelkie działania podtrzymujące więzi z krajem nie mają sensu, bo rodzina, która jest dla mnie najważniejsza, jest ze mną. Ściągnąłem żonę i dzieci do Wielkiej Brytanii zaledwie po kilku miesiącach pobytu tutaj. Na tyle dobrze się tu zadomowiliśmy, że nawet wyższe zarobki w Polsce nie skłoniłyby mnie do powrotu. Kupiliśmy dom, dzieci odnoszą sukcesy w szkole, a ja z żoną bardzo szybko awansowaliśmy - zaczynaliśmy jako szeregowi pracownicy. Tutaj po prostu życie jest łatwiejsze - kwituje pan Paweł, który z Podkarpacia wyemigrował kilkanaście lat temu.

W podobnym tonie wypowiada się wielu Polaków na Wyspach. Z ostatniego raportu NBP, zrealizowanego na reprezentatywnej próbie Polaków znajdujących się poza granicami Polski, wynika, że nie szykuje się fala powrotów. Ankieterzy przepytali ok. 5 tysięcy emigrantów z państw, do których przenosimy się najczęściej - Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii i Holandii.

W Wielkiej Brytanii na stałe chce zostać aż 54 proc. emigrantów z Polski. To wzrost o 9 proc. Autorzy raportu podkreślają, że Polacy nie chcą wracać, bo na emigracji założyli rodziny, kupili domy i rozwijają swój biznes. W Niemczech 30 proc. Polaków kupiło dom, a kolejne 15 proc. zamierza nabyć nieruchomość w najbliższym roku. Nie inaczej jest na Wyspach - ok. 16 proc. tamtejszej Polonii ma już dom na własność, a jedna czwarta dokona zakupu w najbliższych 12 miesiącach.

- Wprawdzie poprawiająca się sytuacja na polskim rynku pracy zaczęła wyhamowywać wzrostową dynamikę chętnych do emigracji zarobkowej, ale niestety, nie są to jeszcze warunki, które stanowiłyby zachętę do powrotu do kraju. Z badań NBP wynika, że 25 proc. polskich emigrantów skusiłoby się na powrót, gdyby otrzymało wynagrodzenia na poziomie 4-6 tys. zł. Inni żądaliby wyższej pensji, a jedna piąta wszystkich ankietowanych stwierdziła, że nigdy nie wróci, bez względu na oferowane im pieniądze. Z kolei z naszych analiz wynika, że co czwarty Polak rozważający emigrację chciałby wyjechać z kraju na stałe (26,8 proc.). To pokazuje, jak silne są bariery związane z powrotem do kraju. A gdy połączymy to z informacją o spadających transferach do Polski realizowanych przez emigrantów, to zobaczymy, że coraz więcej z tych osób decyduje się, aby osiąść w ich nowym kraju na zawsze. Ten trend będzie trudny do wyhamowania, bo mamy w tym przypadku do czynienia z tzw. efektem domina. Polacy, którzy wyjechali z kraju i odnieśli sukces za granicą, zachęcają rodzinę i przyjaciół do przyjazdu - komentuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i pełnomocnik zarządu Work Service.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24