MKTG SR - pasek na kartach artykułów

II Festiwal Crazy Girls w Cisnej

Paulina Bajda
GCKiE w Cisnej
Koncerty, wystawy, nauka haftu krzyżykowego i... pomidorówka według przepisu matki Andy`ego Warhola czekają na uczestników II Festiwal Crazy Girls w Cisnej.

II Festiwal Crazy Girls potrwa od 21 do 23 listopada w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej. Jako pierwsza zostanie zaprezentowana wystawa pt.: "Matka Warhola. Od Łemków do pop-artu". Jej wernisaż odbędzie się 21 listopada o godz. 18.00. wystawa będzie poświęcona Julii Warholi, matce Andy`ego Warhola - amerykańskiego artysty i prowokatora, który twierdził, że "w dzisiejszych czasach każdy może mieć swoje 15 minut sławy".

Na wystawie zobaczymy zdjęcia oraz prace i instalacje artystów inspirowane zarówno osobą Andy'ego, jak i relacją matka-syn. Z repertuarem łemkowskim wystąpi Łopienka, zespół ludowy z Cisnej. W GCKiE odbędzie się również spotkanie z Andrzejem Karczmarzewskim - autorem książki-albumu "Świat Łemków" wydawnictwa Libra.

Podczas wernisażu będzie można również spróbować zupy pomidorowej według przepisu Julii Warhol, której jest poświęcony cała II edycja Festiwalu Crazy Girls.
- Podczas weekendowych spotkań zostanie przybliżona nie tylko kultura łemkowską, z jakiej wywodzi się rodzina Andy'ego Warhola ale równiez i sylwetka samej Julię, która - jak się okazuje - również była uzdolnioną artystką - mówi o idei wystawy Julia Kubica, dyrektorka Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej.

- Gdyby nie emigracja zarobkowa Warholów z rodzinnej wsi Mikova na Słowacji do Ameryki i determinacja Julii, która zaszczepiła "Andikowi" - jak nazywała syna - zainteresowanie sztuką oraz bogatą kulturę łemkowską, prawdopodobnie nie byłoby Andy`ego Warhola i jego Srebrnej Fabryki - słynnej pracowni w Nowym Jorku.

Droga Julii i warsztaty haftu krzyżykowego

W sobotę Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej zaprezentuje impresję filmową "Droga Julii" inspirowaną opowiadaniem Andrzeja Potockiego oraz spotkanie z Julią Doszną i koncert promujący najnowszą płytę tej wspaniałej pieśniarki łemkowskiej z Gorlic. Artystce towarzyszyć będzie na lutni Antoni Pilch.

W niedzielę każdy z chętnych będzie mógł wziąć udział w warsztatach haftu krzyżykowego "Podpisz się krzyżykami". Dodatkową atrakcją spotkania będzie możliwość wysłuchania gawędy Darii Boiwki prowadzącej w Komańczy Muzeum strojów i biżuterii łemkowskiej. Będzie można również zobaczyć prace powstałe podczas warsztatów plastycznych "Mały

Andy". W niedzielę zagra też rockowy zespół Cfany Drań, a towarzyszyć mu będą animowane wizualizacje Anity Bloch.

Idea Festiwalu

Muzy, artystki, kobiety, bez których wiele męskich karier nigdy nie rozwinęłoby się. Dawały "kopa" facetom, wyciągały ich za uszy, wspierały ich, wydeptywały ścieżki, organizowały im życie prywatne i zawodowe. Menedżerki, panie domu, matki, kochanki, żony. Pozostają w cieniu, choć to one współtworzą sukces mężczyzn, w których dostrzegają coś niezwykłego. Są szalone, nieobliczalne, nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Życie na wysokich obrotach jest niebezpieczne. Zadają sobie pytanie: czy było warto?

Festiwal Crazy Girls pokazuje, że było, jeśli nawet one same uważały często inaczej. Festiwal bierze swoją nazwę od tytułu utworu Krzysztofa Komedy zadedykowanego swojej żonie Zośce, bez której - można zaryzykować taką tezę - nigdy nie wyrósłby wielki jazzman. To jej poświęcona była pierwsza edycja festiwalu. Organizatorem imprezy jest Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej. Partner: Wydawnictwo Libra. Patron medialny: Jazz Forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24