Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koń z Albigowej ma pomnik w USA

Władysław Borowiec
Potomkowie Baska dumnie zadzierają głowy, łasząc się do właściciela, Antoniego Dziugieła.
Potomkowie Baska dumnie zadzierają głowy, łasząc się do właściciela, Antoniego Dziugieła. Fot. Wojciech Zatwarnicki
Bask biegając na torach Służewca wygrał wiele gonitw, ale sprzedano go hodowcy z Arizony za niewielkie pieniądze. W Ameryce zdobył sławę.

Mała stadnina koni w Albigowej jest częścią Sadowniczo-Szkółkarskiego Zakładu Doświadczalnego. Koni 14. Wśród nich Mudeneb i Ma Albigowa - potomkowie Baska.

Dumnie zadzierają głowy, łasząc się do właściciela, Antoniego Dziugieła. Jako potomkowie "championa championów" mają swoją wartość.

- O cenie konia decyduje udokumentowane pochodzenie i wyniki w sporcie - tłumaczy Dziugieł. - Konia czystej krwi arabskiej można kupić już za kilka tysięcy.

Araby nie dla każdego

Niegdyś Albigowa była Mekką koni arabskich. Później, decyzją partyjnych decydentów, stadninę zlikwidowano i stworzono zakład sadowniczy.

- Po wojnie araby czystej krwi arabów uchodziły za symbol szlachecki i wolno je było hodować jedynie w państwowych stadninach - tłumaczy Dziugieł.

Słynny Bask przyszedł na świat w 1956 roku w Albigowej. Jako dwuipółlatek został wysłany na tor wyścigowy do Warszawy. Przez 4 lata biegał w wyścigach na Służewcu. Na 40 gonitw osiem razy był pierwszy, siedem razy drugi i siedem razy trzeci. Po zakończeniu kariery wyścigowej nie wrócił do macierzystej stadniny lecz do stadniny w Janowie Podlaskim.
[obrazek2]
Posąg Baska przed Kentucky Horse Park. (fot. FOT. ARCHIWUM)- Dziwne jest, dlaczego nie użyto w hodowli pięknego Baska? - zastanawia się Dziugieł. - W 1963 roku sprzedano go amerykańskiemu hodowcy z Arizony, dr Eugenie Croix. I tam zaczęła się prawdziwa kariera konia z Albigowej.

W 1964 roku na prestiżowym pokazie Koni Arabskich w Scottsdale Bask zostaje wybrany Championem Ogierów i Championem w klasie Park Horse. Jeszcze w tym samym roku uzyskuje tytuł US Top Ten w klasie Park Horse oraz US National Champion Stallion. W następnym roku Bask zdobywa tytuł Reserve Champion Park Horse i US National Champion Park Horse oraz tytuł Legion of Merit przyznawany za wybitne osiągnięcia.

Posąg bez jeźdźca

W latach następnych sypią się kolejne tytuły czempiona w różnych klasach.

- Bask pokazywany "w ręku", pod siodłem i w zaprzęgu, udowodnił, że jest wszechstronnym i wybitnym koniem - mówi Dziugieł. - Nic wiec dziwnego, że lista klaczy do "stanowienia" Baskiem była bardzo długa, a tzw. "stanówka", czyli krycie, kosztowało w 1975 roku aż 10 tysięcy dolarów.

Bask zakończył życie w 1979 roku. Znany i ceniony na zachodzie artysta rzeźbiarz Erwin Bogucki wykonał z brązu posąg Baska w naturalnej wielkości. Stoi on w sali przed wejściem do Kentucky Horse Park.

- Do tej pory konie rzeźbiono, ale tylko z jeźdźcami - mówi Dziugieł. - Posag Baska jest jedynym posągiem konia. Rozsławia tym samym stadninę w Albigowej i samą Albigową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24