NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Koń z Albigowej ma pomnik w USA

  Koń z Albigowej ma pomnik w USA

  Władysław Borowiec

  Nowiny

  Nowiny

  Potomkowie Baska dumnie zadzierają głowy, łasząc się do właściciela, Antoniego Dziugieła.

  Potomkowie Baska dumnie zadzierają głowy, łasząc się do właściciela, Antoniego Dziugieła. ©Fot. Wojciech Zatwarnicki

  Bask biegając na torach Służewca wygrał wiele gonitw, ale sprzedano go hodowcy z Arizony za niewielkie pieniądze. W Ameryce zdobył sławę.
  Potomkowie Baska dumnie zadzierają głowy, łasząc się do właściciela, Antoniego Dziugieła.

  Potomkowie Baska dumnie zadzierają głowy, łasząc się do właściciela, Antoniego Dziugieła. ©Fot. Wojciech Zatwarnicki

  Mała stadnina koni w Albigowej jest częścią Sadowniczo-Szkółkarskiego Zakładu Doświadczalnego. Koni 14. Wśród nich Mudeneb i Ma Albigowa - potomkowie Baska.

  Dumnie zadzierają głowy, łasząc się do właściciela, Antoniego Dziugieła. Jako potomkowie "championa championów" mają swoją wartość.

  - O cenie konia decyduje udokumentowane pochodzenie i wyniki w sporcie - tłumaczy Dziugieł. - Konia czystej krwi arabskiej można kupić już za kilka tysięcy.

  Araby nie dla każdego

  Niegdyś Albigowa była Mekką koni arabskich. Później, decyzją partyjnych decydentów, stadninę zlikwidowano i stworzono zakład sadowniczy.

  - Po wojnie araby czystej krwi arabów uchodziły za symbol szlachecki i wolno je było hodować jedynie w państwowych stadninach - tłumaczy Dziugieł.

  Słynny Bask przyszedł na świat w 1956 roku w Albigowej. Jako dwuipółlatek został wysłany na tor wyścigowy do Warszawy. Przez 4 lata biegał w wyścigach na Służewcu. Na 40 gonitw osiem razy był pierwszy, siedem razy drugi i siedem razy trzeci. Po zakończeniu kariery wyścigowej nie wrócił do macierzystej stadniny lecz do stadniny w Janowie Podlaskim.
  [obrazek2]
  Posąg Baska przed Kentucky Horse Park. (fot. FOT. ARCHIWUM)- Dziwne jest, dlaczego nie użyto w hodowli pięknego Baska? - zastanawia się Dziugieł. - W 1963 roku sprzedano go amerykańskiemu hodowcy z Arizony, dr Eugenie Croix. I tam zaczęła się prawdziwa kariera konia z Albigowej.

  W 1964 roku na prestiżowym pokazie Koni Arabskich w Scottsdale Bask zostaje wybrany Championem Ogierów i Championem w klasie Park Horse. Jeszcze w tym samym roku uzyskuje tytuł US Top Ten w klasie Park Horse oraz US National Champion Stallion. W następnym roku Bask zdobywa tytuł Reserve Champion Park Horse i US National Champion Park Horse oraz tytuł Legion of Merit przyznawany za wybitne osiągnięcia.

  Posąg bez jeźdźca

  W latach następnych sypią się kolejne tytuły czempiona w różnych klasach.

  - Bask pokazywany "w ręku", pod siodłem i w zaprzęgu, udowodnił, że jest wszechstronnym i wybitnym koniem - mówi Dziugieł. - Nic wiec dziwnego, że lista klaczy do "stanowienia" Baskiem była bardzo długa, a tzw. "stanówka", czyli krycie, kosztowało w 1975 roku aż 10 tysięcy dolarów.

  Bask zakończył życie w 1979 roku. Znany i ceniony na zachodzie artysta rzeźbiarz Erwin Bogucki wykonał z brązu posąg Baska w naturalnej wielkości. Stoi on w sali przed wejściem do Kentucky Horse Park.

  - Do tej pory konie rzeźbiono, ale tylko z jeźdźcami - mówi Dziugieł. - Posag Baska jest jedynym posągiem konia. Rozsławia tym samym stadninę w Albigowej i samą Albigową.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo