Koronawirus na Podkarpaciu. Raport w sprawie koronawirusa [RAPORT 11-12 III]

Katarzyna Mularz
Katarzyna Mularz
fot. ilustracyjna
fot. ilustracyjna jacek smarz / polska press
Śledź na bieżąco informacje zw. z pandemią koronawirusa na Podkarpaciu.

SYTUACJA W ZW. Z KORONAWIRUSEM NA PODKARPACIU - BIEŻĄCE RAPORTY ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Aktualizacja - 12 marca, godz. 23.46

W czwartkowy wieczór Jakub Błaszczykowski wystosował apel do władz polskiej piłki, by zawiesić rozgrywki na wszystkich szczeblach. W pełni popierają go reprezentanci podkarpackiego środowiska piłkarskiego.

W czwartkowy wieczór Jakub Błaszczykowski wystosował apel do władz polskiej piłki, by zawiesić rozgrywki na wszystkich szczeblach. W pełni popierają go reprezentanci podkarpackiego środowiska piłkarskiego. Podkarpacki Związek Piłki Nożnej przekazał stroje sportowe dla nowych klubów

Piłka nożna. Jakub Błaszczykowski chce zawieszenia rozgrywek...

Aktualizacja - 12 marca, godz. 23.00

Wbrew medialnym doniesieniom, Ukraina nie zamknęła w czwartek przejść granicznych z Polską po swojej stronie w obawie przed koronawirusem. Ruch podróżnych na granicy w Medyce, Korczowej, Budomierzu i Krościenku odbywa się normalnie.

Wbrew medialnym doniesieniom, Ukraina nie zamknęła w czwartek przejść granicznych z Polską po swojej stronie w obawie przed koronawirusem. Ruch podróżnych na granicy w Medyce, Korczowej, Budomierzu i Krościenku odbywa się normalnie.Czytaj też: - Ukraina chce zamknąć swoje granice w obawie przed koronawirusem. Dotyczy to wszystkich przejść granicznych, także z Polską- Koronawirus Przemyśl. Ze sklepowych półek znikają środki czystości i żywność [ZDJĘCIA]

Koronawirus na Podkarpaciu. Ukraina nie zamknęła granic z Po...

Aktualizacja - 12 marca, godz. 19.45

Rzeszowskie uczelnie odwołały zajęcia już 11 marca, zalecają również, żeby studenci opuścili akademiki. Szkoły podstawowe i przedszkola zostaną zamknięte w poniedziałek. Już w czwartek nie było nich zajęć, rodzice mogli jednak zostawić swoje dzieci pod opieką.

Aktualizacja - 12 marca, godz. 18

Spore kolejki do aptek w Rzeszowie. Niestety, może być jeszcze gorzej

Aktualizacja 12 marca, godz. 16.35:

Krośnieńskie urzędy są czynne, ale w związku z epidemią koronawirusa wprowadzono ograniczenia. Urzędnicy chcą zminimalizować ilość spraw załatwianych bezpośrednio. Rzadziej jeżdżą autobusy komunikacji miejskiej.

Ograniczenia godzin przyjęć interesantów wprowadza też Urząd Miasta Tarnobrzega. Prezydent apeluje, by osobiście załatwiać tylko najpilniejsze, terminowe sprawy.

Aktualizacja 12 marca, godz. 16

Tak dzisiaj wygląda Leżajsk, gdzie wczoraj wykryto pierwszy na Podkarpaciu przypadek koronawirusa.

Witam, przesyłam zdjęcia z Leżajska, w którym wykryto przypadki koronawirusa. Miasto wygląda jakby było wymarłe, a po ulicy szwendały się tylko niedobitki. Mieszkańcy bardzo poważnie i roztropnie podchodzą do zagrożenia. Większość pozostaje w domach - pisze nasz Czytelnik. Zobaczcie przesłane przez niego zdjęcia.POLECAMY: Strach w Leżajsku. Zakażona koronawirusem podawała ludziom leki w przychodni

Koronawirus w Leżajsku. Miasto wygląda jak wymarłe [ZDJĘCIA ...

Aktualizacja 12 marca, godz. 15.15. Komunikat burmistrza Łańcuta

Szanowni Państwo!
Zamknięcie placówek oświatowych jest działaniem profilaktycznym, aby dzieci nie kontaktowały się ze sobą i nie wychodziły z domu. Niestety obserwujemy niepokojące zjawisko spotkań naszych uczniów i dzieci na podwórkach szkolnych, placach zabaw, w sklepach oraz wspólnych spotkań towarzyskich.
Apeluję do Państwa o rozsądek i odizolowanie dzieci w domach!
Przypominam, że dzieci najszybciej przenoszą wirusy i bakterie, dlatego też została podjęta decyzja o zamknięciu szkół i przedszkoli.
Ufam, że Państwo podejdziecie do sprawy poważnie, aby w uniknąć błędów, jakie zostały popełnione m.in. we Włoszech, gdzie doszło do bardzo szybkiego rozprzestrzenienia się wirusa.
To od naszego podstępowania zależy zdrowie, a nawet życie naszych najbliższych.

Rafał Kumek
Burmistrz Miasta Łańcuta

Aktualizacja 12 marca, godz. 15

Karetka zabrała studenta z akademika Politechniki Rzeszowskiej. Podejrzenie koronawirusa

Aktualizacja 12 marca, godz. 14:20

Ważne dla wiernych:

Na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą w Medyce, Korczowej, Krościenku i Budomierzu trwa kontrola sanitarna. Kontroli poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Kontroli poddawani są także podróżni w pociągach. Strażacy dokonują pomiaru temperatury, a funkcjonariusze Straży Granicznej pobierają karty lokalizacyjne.W przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą dalsze czynności realizować będą służby sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS.Kontrole będą trwały do odwołania.Koronawirus na Podkarpaciu? Aktualne informacje sanepidu w sprawie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

Koronawirus. Kontrola sanitarna na przejściach granicznych z...

Aktualizacja 12 marca, godz. 13:26

Ważne dla kibiców:
Koronawisrus w sporcie: Ekstraklasa, 1 i 2 liga grają dalej. 3 i 4 liga zawieszone

Aktualizacja 12 marca, godz. 13:12

Okręgowa Rada Adwokacka w Rzeszowie została objęta kwarantanną.

W związku z zaleceniem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie o objęciu biura ORA w Rzeszowie kwarantanną, z uwagi na podejrzenie zarażenia koronawirusem, placówka będzie nieczynna do odwołania - informuje adw. Władysław Finiewicz, wicedziekan ORA.

Zajęcia dla aplikantów oraz konkurs krasomówczy zostają zawieszone do odwołania.

Aktualizacja 12 marca, godz. 12:19

- Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce!
PILNE! Zmarła 57-latka hospitalizowana z powodu koronawirusa w Poznaniu!

Aktualizacja 12 marca, godz. 11:43

Trwa konferencja w kancelarii prezesa rady ministrów. Padły apele do pracodawców o to, by tam, gdzie to mozliwe ich pracownicy przechodzili na pracę zdalną.

Obecna na konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zdementowała pogłoski, jakoby rząd planował zamykanie sklepów w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Aktualizacja 12 marca, godz. 11:27

Najnowszy komunikat służb wojewody:
Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny obejmuje na terenie województwa nadzorem epidemiologicznym/kwarantanną domową osoby, które były narażone na zakażenie wirusem SARS-CoV2.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 607 osób, dla 146 osób wydano decyzje o poddaniu się kwarantannie domowej. Aktualnie hospitalizowanych jest 12 osób.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 97 testów. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono w sumie 3 przypadki zakażenia koronawirusem.

Aktualizacja 12 marca, godz. 11:15

Jeszcze dziś i jutro rodzice mogą przyprowadzać dzieci do przedszkoli i szkół podstawowych, ale tylko na zajęcia opiekuńcze. Lekcje się już nie odbywają. Od poniedziałku placówki mają być pozamykane na okres dwóch tygodni.

Jak sytuacja wygląda dziś w Rzeszowie?

- Mamy 870 dzieci, w tym ponad 600 w przedszkolach - mówi Zbigniew Bury, dyrektor rzeszowskiego wydziału edukacji.

Aktualizacja 12 marca, godz. 10:57

- W uzgodnieniu z ministrem zdrowia, szpital w Łańcucie stanie się placówką dedykowaną osobom zarażonym koronawirusem, wiodącym ośrodkiem leczenia koronawirusa. Pacjenci z innych oddziałów będą sukcesywnie ewakuowani do wskazanych placówek

- mówi Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

- W rzeszowskim szpitalu przy ul. Lwowskiej jest przygotowywane miejsce (wydzielona część) dla osób zarażonych koronawirusem, wymagających zabezpieczenia kardiochirurgicznego. Jest to działanie przemyślane, zamierzone.
W dniu wczorajszym wyłączony był szpital w Nisku, w związku z przyjęciem pacjentki z podejrzeniem koronawirusa. Dziś możemy już powiedzieć, że badania wyszły ujemnie. Szpital będzie powracał do normalnego funkcjonowania - dodała.

Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny: - Pobraliśmy wczoraj aż 157 próbek do badań. Dochodzenie epidemiologiczne obejmowało powiaty: leżajski, łańcucki i niżański.

Stan zdrowia 2 pacjentów zakażonych koronawirusem - hospitalizowanych w Łańcucie (z kręgu rodzinnego) jest dobry, w przypadku hospitalizowanego w Leżajsku - przebieg choroby jest nieco cięższy.

- Czekamy na ustabilizowanie jego sytuacji zdrowotnej i podejmiemy dalsze działania związane z jego zabezpieczeniem medycznym - mówiła Ewa Leniart.

Nowe przypadki wykrycia koronawirusa dotyczą 2 mężczyzn. Wszystko wskazuje na to, że osoby zakażone w powiecie leżajskim miały kontakt z obywatelami Niemiec.

Liczba osób objętych kwarantanną na Podkarpaciu to 146. Z kolei 607 jest objętych nadzorem epidemiologicznym. 12 osób jest hospitalizowanych na oddziałach zakaźnych w regionie, czekają na wyniki badań.

Aktualizacja 12 marca, godz. 9:35

Liczba zakażonych koronawirusem na Podkarpaciu wzrosła do 3. Po wtorkowym przypadku z Leżajska, dziś Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że są nowe 2 przypadki w naszym regionie. W Polsce liczba zakażonych wzosła łącznie do 47 przypadków.

Aktualizacja 12 marca, godz. 9:25

Mimo apeli o powstrzymanie sie od paniki, towar wciąż znika z półek. Przez strach przed koronawirusem ludzie robią zwiększone zapasy. Zobaczcie nowe zdjęcia od internautów:

Po ogłoszeniu pierwszego przypadku koronawirusa na Podkarpaciu, zamknięciu szkół i uniwersytetów mieszkańcy Rzeszowa ruszyli na zakupy.  - Tłumy w sklepach. Z półek znikają mydła, papier toaletowy, chusteczki nawilżane, kasze, ryże i makarony - alarmuje nas Czytelniczka. Zobacz też: Koronawirus Przemyśl. Ze sklepowych półek znikają środki czystości i żywność [ZDJĘCIA]

Tłumy w sklepach. Rzeszowianie natychmiast ruszyli na zakupy...

Aktualizacja 12 marca, godz. 7:52

O godz. 9.45 odbędzie się briefing prasowy wojewody podkarpackiego Ewy Leniart dot. aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem na terenie województwa podkarpackiego.

Na konferencji prasowej Ewa Leniart uspokajała: - Nie ma potrzeby ulegania panice, wykupowania leków z aptek i robienia ogromnych zapasów! Proszę o rozwagę. Wojewoda mówi, że stan zakażonej kobiety jest dobry.

Wojewoda Ewa Leniart apeluje: nie ma potrzeby ulegania panic...

W briefingu uczestniczył będzie także Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor.

Aktualizacja 12 marca, godz. 7:50

Jak podało przed chwilą rmf24, potwierdzone wyniki nowych 13 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce dotyczą 2 osób z woj. mazowieckiego - chodzi o Warszawę, 4 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z Dolnego Śląska (Wrocław i Oleśnica), 3 osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie), a także zakażenie 1 osoby z woj. łódzkiego.

Aktualizacja 12 marca, godz. 7:40

Już 44 przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce! Taką informację w programie Moniki Olejnik przekazał przed chwilą miniester Szumowski.

Aktualizacja 12 marca, godz. 7:32

- Od czwartku w polskich szkołach nie ma lekcji. Zajęcia opiekuńcze mają odbywać się w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych do piątku. Od poniedziałku 16 marca placówki będą zamknięte. Szkoły mają zacząć działać ponownie od 30 marca. Rodzice mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy.

Aktualizacja 12 marca, godz. 7:31

I jeszcze jedna światowa informacja - znany amerykański aktor Tom Hanks przekazał, że jest zakażony koronawirusem.

CZYTAJ: Koronawirus w Polsce i na świecie na bieżąco

Aktualizacja 12 marca, godz. 6:22

Stany Zjednoczone zawieszają na 30 dni przyloty z Europy. To decyzja Donalda Trumpa.


Aktualizacja 11 marca, godz. 22:26

Koronawirus w Nisku? Pacjentka oddziału położniczego szpitala miała kontakt z chorą matką

Aktualizacja 11 marca, godz. 20:12

Pacjentką "zero", zakażoną koronawirusem na Podkarpaciu, okazała się 57-letnia kobieta z powiatu leżajskiego, która pracuje w przychodni w Leżajsku. Dzisiejszego przedpołudnia w Leżajsku mówili o tym wszyscy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Strach w Leżajsku. Zakażona koronawirusem podawała ludziom leki w przychodni

Aktualizacja 11 marca, godz. 19:18. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS

Z powodu zagrożenia koronawirusem zamknięto przedszkola i szkoły. Na czas opieki nad dzieckiem rodzicowi przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS. Jak go uzyskać? Czytaj więcej: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS na czas opieki nad dzieckiem. Komu przysługuje, jak go uzyskać

Aktualizacja 11 marca, godz. 18:42. Kolejne 4 przypadki w Polsce

- Mamy 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone wyniki dotyczą: kobiety z woj. wielkopolskiego (Poznań), mężczyzny z opolskiego (Opole), a także dwóch kobiet z woj. warmińsko – mazurskiego (Ostróda). Stan wszystkich jest dobry. W sumie to już 31 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

Aktualizacja 11 marca, godz. 17.50

Pandemia koronawirusa ogłoszona przez WHO to pierwsza pandemia od "świńskiej grypy" w 2009 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: WHO ogłosiło pandemię koronawirusa. Czym jest pandemia?

Aktualizacja 11 marca, godz. 17.34. Co z maturą?

Czy matura zostanie odwołana? Minister edukacji zabrał głos w tej sprawie. "Na razie nie ma potrzeby wprowadzania zmian w kalendarzu szkolnym" - stwierdził Dariusz Piontkowski

CZYTAJ WIĘCEJ: Czy matura zostanie odwołana? Minister edukacji zabrał głos. Lekcje w szkołach zawieszone do 25 marca

Aktualizacja 11 marca, godz. 17:34. Burmistrz Łańcuta apeluje

Zwracam się z prośbą o odroczenie, w miarę możliwości, załatwiania spraw w Urzędzie Miasta oraz innych podległych jednostkach organizacyjnych - apeluje Rafał Kumek, burmistrz Łańcuta. - Proponuję, aby wszelkie płatności wykonywać przelewami poprzez systemy bankowości elektronicznej. Informuję także, że wiele spraw można omówić, załatwić przez telefon lub drogą mailową.

Aktualizacja 11 marca, godz. 17:32. To pandemia

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa.

Aktualizacja 11 marca, godz. 16:36. Baseny zamknięte

W Rzeszowie wszystkie baseny (ROSiR, Karpik, Muszelka i Delfin) zostały zamknięte do odwołania.

Aktualizacja 11 marca, godz. 16:21

Aktualizacja 11 marca, godz. 15:53

Szpital Powiatowy w Lesku wprowadził zakaz odwiedzin oraz przebywania na terenie placówki osobom nie będącymi pacjentami lub pracownikami szpitala. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Aktualizacja 11 marca, godz. 15:29

Komunikat rzecznika prasowego wojewody podkarpackiego:
- Zakończono postępowanie epidemiologiczne w związku z informacją podaną dziś do wiadomości publicznej przez ministra zdrowia, a następnie wojewodę podkarpackiego, dotyczącą potwierdzonego badaniami laboratoryjnymi pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV2 na terenie województwa podkarpackiego.
Wiemy, że jest to osoba zamieszkująca powiat leżajski. Kobieta czuje się dobrze i obecnie przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Łańcucie (Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych), gdzie zajmują się nią doskonali specjaliści.
Prosimy o zachowanie spokoju. Wszystkie procedury zostały dopełnione. Osoby, które rzeczywiście mogły mieć kontakt z chorą, zostały poddane obserwacji zgodnie z obowiązującymi procedurami. U wszystkich osób, z którymi przeprowadzono wywiad epidemiologiczny nie stwierdzono żadnych objawów chorobowych. Wszystkie służby pracują i wykonują swoje zadania. Nie ma powodów do paniki, prosimy o zachowanie spokoju.

Aktualizacja 11 marca, godz. 15:12

Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta informuje, że zamknięte będą giełdy przy Dworaka oraz na Załężu. Ponadto wszystkie punkty obsługi mieszkańców w galeriach handlowych.

Od czwartku, 12 marca zostaje zawieszona działalność instytucji kulturalnych: muzeów, teatrów, kin, filharmonii i uczelni artystycznych itp. w Przemyślu. Odwołane zostają również wszystkie imprezy w mieście: koncerty, spektakle, prelekcje i spotkania.

Aktualizacja 11 marca, godz. 15:04

PILNE! Z oddziału zakaźnego w Jaśle uciekł pacjent z podejrzeniem koronawirusa

Aktualizacja 11 marca, godz. 14:46

PILNE! Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 27 - podało Ministerstwo Zdrowia. Dwa nowe potwierdzone wyniki dotyczą: dziecka z woj. śląskiego (Cieszyn), które jest w dobrym stanie oraz młodej kobiety z woj. łódzkiego (Łódź).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Pozamykać Sklepy Budowlane i Galerie Handlowe to choć trochę powstrzymacie tego wirusa!!!

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24