Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kotły na paliwa stałe

Józef Lonczak
Czy kocioł na paliwo stałe może być i tani i wygodny? Okazuje się że tak. To właśnie nowoczesny kocioł R-ECO spełniający zarówno wymagania tych, którzy szukają tanich i wygodnych rozwiązań. Spala oy węgiel typu eko-groszek, a elektroniczny sterownik pozwala uzyskać wysoką sprawność 85 proc. i ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Zasobnik mieszczący 180-260 kg węgla pozwala na bezobsługową pracę przez ponad tydzień - odpowiada Mariusz Szot, dyrektor handlowy w Podkarpackim Centrum Materiałów Budowlanych w Rzeszowie.
Czy kocioł na paliwo stałe może być i tani i wygodny? Okazuje się że tak. To właśnie nowoczesny kocioł R-ECO spełniający zarówno wymagania tych, którzy szukają tanich i wygodnych rozwiązań. Spala oy węgiel typu eko-groszek, a elektroniczny sterownik pozwala uzyskać wysoką sprawność 85 proc. i ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Zasobnik mieszczący 180-260 kg węgla pozwala na bezobsługową pracę przez ponad tydzień - odpowiada Mariusz Szot, dyrektor handlowy w Podkarpackim Centrum Materiałów Budowlanych w Rzeszowie. KRYSTYNA BARANOWSKA
Te kotły przeżywają teraz renesans i zaczynają wypierać nawet kotły gazowe. Opalane są znacznie tańszym węglem, miałem, koksem, brykietami, torfem, oraz drewnem i jego odpadami, nasionami roślin (owsem, łubinem) trocinami, a nawet słomą.

Najnowocześniejsze mają sprawność 60-85 proc. Ich wadą jest to, że trzeba je czyścić i napełniać paliwem, co w zależności od typu i modelu - od kilku nawet do kilkuset godzin.

Licząc złotówki

Paliwa stałe są teraz najtańszymi źródłami energii (w stosunku do pradu, oleju opałowego czu gazu). Jednak uzyskanie z nich ciepła wymaga pracy przy obsłudze, albo kosztownej automatyki do dozowania paliwa. Wadą węgla są ponadto odpady paleniskowe, nie mówiąc już o zanieczyszczeniu powietrza przez spaliny.

Ekologia kosztuje

Do ekologicznych paliw zaliczane jest drewno, pelety czyli brykiet z odpadów drzew i innych roślin, w tym słomy oraz nasiona np. owsa czy łubinu.

Zastosowanie któregokolwiek z tych paliw ma dobre i złe strony. Drewno jest stosunkowo najtańsze, ale najlepiej, aby zawierało poniżej 20 popc. Wilgotności, co sprawia, że takie drewno musimy sami suszyć i składować.

Można je kupić gotowe już rozdrobnione i wysuszone, ale wówczas jest znacznie droższe. Ponadto palenie drewnem w kotle c.o. wymaga ciągłego uzupełniania paliwa.

Pelety i nasiona

Pelety (także owies, czy łubin) są wygodniejsze pod tym względem, bo spalając je w kotłach z zasobnikiem i odpowiednim palnikiem, możemy uzupełniać paliwo raz na kilka dni. Taki kocioł to jednak wydatek 8 - 9 tys. zł. Pelety są także droższe od drewna i nie wiadomo jak ich cena będzie się kształtować w przyszłości. Owies był bardzo tani przed rokiem, a obecnie jest już droższy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24