Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Damian Ożóg: tegoroczna Wigilia będzie inna niż dotychczas, ale nie mniej ważna. Pamiętajmy o zwykłych gestach miłości

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Ksiądz Damian Ożóg z parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie.
Ksiądz Damian Ożóg z parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie.
Rozmowa z księdzem Damianem Ożogiem, z parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie.

Wieczerza wigilijna w domu chrześcijanina jest wydarzeniem bardzo religijnym. O czym powinniśmy pamiętać przy wigilijnym stole?

Wieczór wigilijny jest wydarzeniem religijnym i rodzinnym. To świetna okazja do tego, aby wspólnie modlić się, celebrując liturgię domową. Takiej liturgii powinien przewodniczyć ojciec, albo ktoś, kto pełni zadania głowy rodziny. W centralnym miejscu zawsze powinien być opis narodzenia Jezusa z Ewangelii według Ewangelii świętego Łukasza. Następnie w spontanicznej modlitwie, przewodniczący jej, albo każdy z członków rodziny może podać swoje intencje. W wielu parafiach, np. w parafii MB Śnieżnej w Rzeszowie są gotowe, przygotowane przez księży formuły modlitwy.

Warto też pamiętać o tych, których przy stole wigilijnym brakuje. Podczas wieczerzy wigilijnej modlimy się za zmarłych, chorych, cierpiących, samotnych i opuszczonych. Warto modlić się też o pokój na świecie, bo aniołowie zwiastowali pokój podczas narodzenia Jezusa Chrystusa. W obecnym czasie powinniśmy modlić się również o ustanie epidemii. Modlitwę należy zakończyć wspólnym odmówieniem Ojcze nasz i kolędą.

Od czego należy rozpocząć wieczerzę wigilijną i czy ważna jest jej cała świąteczna oprawa m.in. elegancki strój, pięknie nakryty stół?

Przez znaki i symbole wyrażamy siebie. Świąteczny strój, świątecznie udekorowany stół, świeca, sianko, opłatek, choinka i szopka. To wszystko jest konieczne, żeby lepiej przeżywać to wydarzenie Wcielenia Syna Bożego. Te znaki mają nam mówić o wyjątkowości tego wieczoru.

Noc Bożego Narodzenia jest inna od innych nocy. Warto rozpocząć od zapalenia świecy, która oznacza Jezusa, który przechodzi rozproszyć mroki i ciemności naszych grzechów, naszych historii. On jest światłem, pozwala nam lepiej zrozumieć własną historię i historię świata. Także tą, która się dzieje na naszych oczach.

I możemy też kolędować?

Śpiewanie kolęd zaczynamy w wieczór wigilijny, podczas kolacji. Te pieśni, pełne nadziei i pokoju, a także radości i szczęścia, wprowadzają nas w klimat uroczystości Bożego Narodzenia. Są one katechezą i wyznaniem wiary. Taki klimat kolędowy trwa do 2 lutego, do święta Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni.

A co z dzieleniem się opłatkiem w czasie pandemii?

Myślę, że w gronie najbliższych podczas wspólnej kolacji wigilijnej, będąc przy jednym stole z domownikami, można połamać się opłatkiem i złożyć serdeczne, świąteczne życzenia. Zachowując ostrożność, należy pamiętać o zwykłych gestach miłości. To szczególny wieczór gdzie nie może zabraknąć dotyku, pocałunku, uśmiechu, łamania się opłatkiem, wzajemnych życzeń. Przez Boże Narodzenie Bóg pokazuje nam swoją czułość, jaką ma do człowieka. Taką czułością też możemy się dzielić.

QUIZ: Podkarpackie potrawy wigilijne. Znasz je?

Czy przez cały dzień wigilijny i podczas wieczerzy wigilijnej powinniśmy powstrzymywać się od spożywania pokarmów mięsnych i od napojów alkoholowych?

Jest taka tradycja w Polsce, że dzień wigilijny jest dniem postu. Powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych ma również sens duchowy. Pokazuje wyjątkowy wymiar tej uroczystości i wprowadza w klimat czuwania i oczekiwania. Również dotyczy to alkoholu.

Kolejne świąteczne dni będą doskonałą okazją, żeby w radości świętować przy zastawionym stole, jak również z odrobiną alkoholu. Ponieważ jest to tradycja, a nie nakaz, nie można tutaj mówić, przy niezachowaniu tej tradycji o grzechu. Należy jednak z całą odpowiedzialnością starać się ją zachować, po to też, żeby z większą radością świętować kolejne dni.

Niektórzy nie wyobrażają sobie Wigilii bez pasterki. Twa epidemia koronawirusa i nie wszyscy będą mogli uczestniczyć w tej wyjątkowej mszy św. Jak możemy ją zastąpić?

Pasterka to szczególna msza, trudno ją zastąpić. Myślę, że dla wielu okazją będzie uczestniczyć w niej online, wiele parafii ze swoich kościołów będzie robić transmisję tych mszy. Można też modlić się, oglądając pasterkę z Watykanu. Nadal obowiązuje dyspensa od mszy św. świątecznych, warto jednak zadbać o uczestnictwo choćby przez transmisję internetową ze swojej parafii.

Zobaczcie TOP 10 słodkości na świąteczny stół popularnych na Podkarpaciu i polecanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Podajemy również sprawdzone przepisy.Na kolejnych zdjęciach sprawdzicie jak zrobić m.in. tradycyjny sernik, zawijaniec makowy, drapaniec, śmietankowiec lipski albo przepyszne amoniaczki.

Sprawdzone przepisy na smaczne świąteczne smakołyki. Zobacz ...


Dyspensa od mszy świętej w Boże Narodzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24