MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019. Wszystkie pytania i odpowiedzi z matury w jednym miejscu [polski, matematyka, angielski, biologia, chemia, geografia, historia]

red
Jaka będzie matura 2019? Pytania i odpowiedzi poznamy tuż po egzaminach.
Jaka będzie matura 2019? Pytania i odpowiedzi poznamy tuż po egzaminach. Krzysztof Łokaj
Odpowiedzi z matury 2019, pytania egzaminacyjne i arkusze CKE w jednym miejscu. W tym artykule szybko znajdziesz pytania z matury 2019 i odpowiedzi z polskiego, matematyki, biologii, geografii i pozostałych przedmiotów maturalnych. Pojawią się też arkusze maturalne. Wszystko tuż po zakończeniu poszczególnych egzaminów.

Matura 2019 rozpoczyna się tuż po długim weekendzie, 6 maja 2019, pisemnym egzaminem z języka polskiego. W kolejnych dniach maturzyści rozwiązywać będą zadania z matematyki i testy z języka angielskiego. W pierwszym tygodniu odbędzie się też matura z filozofii, biologii i wiedzy o społeczeństwie.

Sprawdź harmonogram: Terminy matur 2019. Na początek język polski, matematyka i język angielski

Matura 2019. Odpowiedzi z egzaminów - wszystko w jednym miejscu

Matura 2019. Sprawdzone przecieki i maturalne pewniaki?

Uwaga, ważne! Tematy egzaminacyjne i pytania z matury 2019 ujawniane są wyłącznie w momencie rozpoczęcia egzaminu, po otwarciu kopert z CKE. I choć internet już od jakiegoś czasu pełen jest stron i tekstów z hasłem MATURA 2019 PRZECIEKI, to bądźcie pewni - na proponowane przez nie tematy nie warto się nastawiać stuprocentowo. Niektóre pytania mogą się oczywiście na maturze pojawić, będzie to jednak czysty przypadek.

Widząc hasła takie jak "pewniaki maturalne" czy "przecieki maturalne" uważać też trzeba na zwykłych naciągaczy. Wszelkie przecieki, które można znaleźć w internecie mogą bowiem wprowadzać maturzystów w błąd. Zwłaszcza te ze stron, których autorzy twierdzą, że znają konkretne zadania na przykład z matury z matematyki czy tematy wypracowań z matury z języka polskiego 2019. I proszą o wysłanie SMS-a. Nie warto, stracicie tylko pieniądze, a pytań maturalnych z 2019 roku na pewno nie poznacie.

Sprawdzone przecieki z matury? Coś takiego nie istnieje.
Sprawdzone przecieki z matury? Coś takiego nie istnieje. Krzysztof Łokaj

Próbna matura 2019 - język polski. Rozwiąż zadania, poznaj odpowiedzi

Przygotowując się do matury warto natomiast sprawdzić się w zadaniach i tematach próbnych. W redakcji, jak co roku, przeprowadziliśmy akcję "Zdaj maturę z Nowinami". Zestawy próbnych arkuszy maturalnych przygotowali dla nas nauczyciele z I LO w Dębicy.

Na początek, tak jak w przypadku majowej matury, zapytaliśmy o to jak przygotować się do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Zachęcam do robienia notatek z lektur z gwiazdką. Okazuje się, że w trzeciej klasie, kiedy uczniowie powtarzają materiał do matury, nie pamiętają ich treści. Zamiast zajrzeć do notatek, szukają streszczeń, które często są obarczone błędami. Zachęcam także do wykonywania dużej liczby ćwiczeń gramatycznych i językowych, ponieważ te sprawdzane są na maturze, zwłaszcza podczas czytania ze zrozumieniem

- powiedziała nam Sylwia Szuba–Cyran, nauczyciel języka polskiego w I LO w Dębicy.

Lista lektur z gwiazdką przydatnych na maturze:

  • Bogurodzica
  • Jan Kochanowski – wybrane treny, pieśni, psalmy
  • Adam Mickiewicz – Dziady część III
  • Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz
  • Henryk Sienkiewicz – wybrana powieść historyczna: Krzyżacy, Potop, Quo vadis?
  • Bolesław Prus – Lalka
  • Stanisław Wyspiański – Wesele
  • Bruno Schulz – wybrane opowiadanie
  • Witold Gombrowicz – Ferdydurke

Zadania i więcej porad: Matura próbna 2019 z języka polskiego. Pobierz arkusze, tematy, klucz odpowiedzi

Czy zdałbyś maturę? Sonda na ulicach Rzeszowa

Przymnijmy jeszcze, że zadania maturalne z języka polskiego podzielone są na dwie grupy. Pierwsza to test, w którym mogą pojawić się zadania zamknięte lub otwarte, na które będzie trzeba odpowiedzieć na podstawie np. przedstawionego tekstu.

Druga część to wypracowanie, na które składa się rozprawka na podstawie tekstu epickiego lub dramatycznego bądź interpretacja tekstu poetyckiego. Na poziomie podstawowym uczniowie będą mieli 170 minut na rozwiązanie wszystkich zadań z języka polskiego, a na poziomie rozszerzonym 180 minut.

Próbna matura 2019 - matematyka. Rozwiąż zadania

Matematyka na maturze to drugi z przedmiotów obowiązkowych. Może nie wszystkim to się podoba, jednak pamiętajmy, że już Pitagoras powiedział, że "liczby rządzą światem", a matematykę uznaje się za "królową nauk". Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym zdać więc po prostu wypada.

O czym uczniowie powinni pamiętać przystępując do matury z matematyki? O to zapytaliśmy Lucynę Bączek, nauczycielkę matematyki z I LO w Dębicy.

Przede wszystkim o tym, by bardzo dokładnie i uważnie czytali zadania maturalne i jeśli trzeba, sporządzili sobie odpowiedni rysunek. Gdy już rozwiążą zadanie, powinni sprawdzić, czy na pewno odpowiedzieli na całe pytanie zawarte w treści. To jest najważniejsze. Kolejna rada: dzień przed egzaminem wyspać się, odpocząć i przyjść z nastawieniem, że „tyle osób przede mną zdało, więc ja też na pewno zdam”.

Prawda, że proste? A żeby lepiej się przygotować proponujemy rozwiązać próbne zadania maturalne. Znajdziecie je, wraz z prawidłowymi odpowiedziami, tutaj: Matura próbna 2019 z matematyki. Zadania i klucz odpowiedzi

Przed majowym egzaminem warto rozwiązywać zadania z próbnych matur.
Przed majowym egzaminem warto rozwiązywać zadania z próbnych matur. Krzysztof Kapica

Próbna matura 2019. Pytania i odpowiedzi - chemia, biologia, geografia, historia i wos

Chemia, biologia, geografia, historia i wos to na maturze przedmioty dodatkowe. Również z nimi zmierzyli się nauczyciele z Dębicy i przygotowali dla Was pytania i odpowiedzi oraz przydatne porady, jak najlepiej przygotować się do egzaminów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24