MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Próbne arkusze i odpowiedzi: język polski, matematyka, biologia, chemia, historia, WOS, geografia, fizyka

BT
Matura 2020 przed Tobą? Sprawdź swoją wiedzę rozwiązując próbne arkusze z języka polskiego, matematyki, biologii, chemii, historii, WOS-u, geografii i fizyki. Arkusze i klucze z rozwiązaniami przygotowali nauczyciele z I oraz II LO w Dębicy

Matura próbna 2020. Arkusze i klucze odpowiedzi przygotowali nauczyciele

Matura próbna 2020 to już kolejna nasza wspólna akcja z nauczycielami z Dębicy. W tym roku pedagodzy przygotowali zestawy próbnych matur aż z 8 przedmiotów, do tego modele odpowiedzi oraz wskazówki dla maturzystów przygotowujących się do zdania egzaminu.

- Przede wszystkim należy bardzo uważnie czytać polecenia - zwraca uwagę Monika Kuczyńska, nauczyciel biologii. - Wiele błędów wynika z tego, że polecenie jest źle zinterpretowane. Jeżeli rozpoczyna się od słowa „wyjaśnij”, trzeba pamiętać o tym, by zawsze pojawiła się przyczyna, mechanizm i skutek zjawiska. Solidne przygotowanie do podstawa. Bez wiedzy nie da się dobrze zdać matury.

Sylwia Szuba - Cyran, polonistka, daje kilka wskazówek do wypracowania i wymienia najczęstsze błędy:

  • bylejakość w przywoływaniu tekstów kultury. Zdający posługują się ogólnikami: jakiś bohater, coś zrobił. To wpływa na obniżenie jakości całego wypracowania.
  • zdający przytaczają teksty popularne zamiast kultury wysokiej. Powoduje to spłycenie pewnych problemów.
  • maturzyści nie odróżniają argumentu od przykładu. Zamiast uzasadniać, wymieniają bez ładu i składu wszystkie utwory, w którym dany problem się pojawia. I streszczają je, co nie ma nic wspólnego z rozprawką

Matura 2020. nie panikuj, czytaj uważnie

Aneta Kwolek, nauczyciel historii, zwraca uwagę, że często zdarzają się polecenia dwuczęściowe, a więc rozstrzygnij i uzasadnij.
- Jeżeli odpowiedź jest prawidłowa w części rozstrzygnięcia, a w uzasadnieniu piszący odwołuje się tylko do jednego źródła, choć tych w zadaniu jest więcej, traci punkty.

Lucyna Bączek, nauczyciel matematyki, podpowiada, by nie panikować.

- Otwórzcie arkusz maturalny, przejrzyjcie i poszukajcie zadań dla siebie, które umiecie rozwiązać. Od nich zacznijcie. Gdy rozwiążecie kilka łatwiejszych zadań, emocje troszeczkę opadną, stres puści.

Marek Śmietana, nauczyciel fizyki, podpowiada, że bardzo dużo informacji maturzyści znajdą w karcie wzorów i warto się z nią doskonale zapoznać. Najwięcej błędów związanych jest z obliczaniem i źle dobranymi wzorami.

Krystyna Barszcz, nauczyciel chemii, także podkreśla, że trzeba umieć korzystać z tablic. Przy zadaniach rachunkowych na maturze - przedstawiać ciągłość rozwiązania.

Matura próbna 2020. Arkusze, pytania, odpowiedzi

Matura. Tak było na egzaminach w ubiegłym roku

Matura 2019. Arkusze, odpowiedzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24