MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mielec gospodarzem dużej imprezy Olimpiad Specjalnych

Marcin Jastrzębski
Już 20 września w na obiektach Gimnazjum nr 2 w Mielcu rozpoczną się obchody IX Ogólnopolskiego Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych.
Inicjatorem trzydniowych zmagań są Olimpiady Specjalne Podkarpackie. Przedsięwzięcie to organizacyjnie wspierają: Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Ośrodek Wczesnej Interwencji w Mielcu.

W tegorocznej imprezie sportowej weźmie udział 100 zawodników, reprezentujących 15 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych z całej Polski, 100 opiekunów zawodników oraz 100 wolontariuszy.

- Olimpiady Specjalne są bardzo potrzebne naszym wychowankom. Pomagają one osobom z niepełnosprawnością intelektualną stworzyć pozytywny wizerunek samego siebie. Podnoszą wiarę we własne możliwości, a przede wszystkim dają możliwość współpracy w zespole oraz zaistnienia w szerszym środowisku - tłumaczy tłumaczy Liliana Lonca, Dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych Podkarpackie i pracownik OREW. Zawody rozpoczną się w piątek 20 września, a zakończą w niedzielę 22 września.

Program imprezy

20 września 2013 (piątek)
11.00-14.00 Przyjazd ekip, rejestracja w hotelach. Obiad w miejscu zakwaterowanie w hotelach. Obiad w miejscu zakwaterowania.
17.00-19.00 Ceremonia Otwarcia - Hala Sportowa przy Gimnazjum nr 2 w Mielcu
19.00 (19.30)- 20.00 Kolacja w miejscu zakwaterowania.
19.30-20.30 Kolacja Kierownika ekipy i odprawa kierowników ekip - Hotel Polski.

21.09.2013 (sobota)
6.30 - 8.00 Śniadanie w miejscu zakwaterowania
10.00 - 13.00 Zawody - konkurencje w środowisku wodnym - Pływalnia Rekreacyjna "Smoczka"
9.00 -17.00 Zawody - konkurencje w hali sportowej w Gimnazjum nr 2
9.00 -17.00 Wioska Olimpiad Specjalnych (Gimnazjum nr 2)
13.30 - 15.00 Obiad w Gimnazjum nr 2, Mielec
18.00-20.00 Impreza towarzysząca (wraz z kolacją) - Hotel Rado
19.00-19.30 Odprawa kierowników ekip - Hotel Rado

22.09. 2013 (niedziela)
6.30 Śniadanie w miejscu zakwaterowania, suchy prowiant
9.00-10.30 Zawody - konkurencje na hali Gimnazjum nr 2
11.00-11.30 Ceremonia Zamknięcia, Gimnazjum nr 2
11.30-12.30 Ciepły posiłek, rozdanie suchego prowiantu
12.30 Wyjazd ekip


Historia mieleckich Olimpiad Specjalnych

ODDZIAŁ REGIONALNY OLIMPIADY SPECJALNE POLSKA
PODKARPACKIE PSOUU Mielec


Początek ruchu Olimpiad Specjalnych w Mielcu datuje się na rok 2009. Placówki prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Mielcu (Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy) starają się regularnie uatrakcyjniać ofertę edukacyjno- terapeutyczną, ukierunkowaną również na rehabilitację społeczną swoich podopiecznych. Jedną z propozycji jest m.in. umożliwienie im udziału w Olimpiadach Specjalnych. Przygotowanie podopiecznych polega na regularnych treningach. Niepełnosprawni sportowcy przygotowują się do mityngów lekkoatletycznych- skaczą w dal, pchają kulą, biegają.

Zawodnikom oferowane są możliwości startu na różnym poziomie trudności. Osoby o wysokim poziomie sprawności startują w konkurencjach odbywających się zgodnie z przepisami związków sportowych. Dla osób o niskim poziomie sprawności przygotowane są konkurencje o zmodyfikowanych przepisach, np. w lekkiej atletyce- chód na 25 m z asystą. Osoby o niższej sprawności intelektualnej i fizycznej uczestniczą w programie rehabilitacyjnym Olimpiad Specjalnych- Program Aktywności Motorycznej (MATP). Osoby, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w oficjalnych dyscyplinach i konkurencjach sportowych, mają okazję do zademonstrowania tego, co osiągnęli na treningach.

Początki były trudne, jednak znalazły się osoby, które wierząc w idee Olimpiad Specjalnych, włożyli wiele wysiłku i serca, aby rozpowszechnić je i u nas w Mielcu. Dzięki uprzejmości działaczy Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Stali Mielec - część treningów odbywa się w Hali Lekkoatletycznej Stali Mielec, za użytkowanie której PSOUU Koło w Mielcu nie ponosi żadnych kosztów. Sportowcy ćwiczą także swoje umiejętności podczas codziennych zajęć w Ośrodku z pomocą naszych fizjoterapeutów. Raz w tygodniu sportowcy trenują w kręgielni "Manhattan" w Mielcu oraz na basenie.

Nieocenioną pomocą pracownikom Stowarzyszenia służy instruktor lekkiej atletyki Ryszard Jakubowski, który od początku nieodpłatnie prowadzi treningi z osobami przygotowywanymi do mityngu lekkoatletycznego. Z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem przygotowuje niepełnosprawnych sportowców do udziału w zawodach. Do grupy trenujących dołączył również swoich sprawnych podopiecznych; w zajęciach uczestniczył m.in. mistrz Europy do 22 lat w pchnięciu kulą Jakub Giża.Kierownictwo Lekkoatletycznego Klubu Sportowego Stali Mielec nie poprzestaje na tym i planuje dalszą współpracę w formie m.in. organizacji weekendów lekkoatletycznych. Trenerzy zaangażowani w ten projekt zamierzają podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w profesjonalnych szkoleniach.

Postawa działaczy LKS-u jest godna naśladowania. To dzięki takim ludziom osoby niepełnosprawne intelektualnie wzmacniają poczucie własnej wartości, umacniają wiarę we własne możliwości i umiejętności: umiejętność pracy w zespole i poczucie odpowiedzialności za wspólnie realizowany projekt. Działania te wpływają także pozytywnie na zmianę wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.

Wyniki, które nasi podopieczni uzyskują na zawodach, są efektem często wieloletniej pracy nad daną umiejętnością.
NASZE SUKCESY:
Po raz pierwszy trud włożony w treningi sportowe podopiecznych zaowocował sukcesem podczas VIII Podkarpackiego Mityngu Lekkoatletycznego w Stalowej Woli w 2010 roku. Uczestnicy ŚDS i wychowankowie OREW w Mielcu startowali w sześciu konkurencjach: pchnięcie kulą, skok w dal z miejsca, skok w dal z rozbiegu, bieg z asystą na 50m, chód z asystą na 25m, wyścig na wózkach na 25m i łącznie zdobyli 18 medali: 8 złotych, 8 srebrnych i 2 brązowe. Kolejnym sukcesem było uczestnictwo sportowców o niższej sprawności intelektualnej i fizycznej w III Podkarpackim Dniu Treningowym Aktywności Motorycznej w Lubaczowie- grudzień 2010r.

Trud wielomiesięcznych żmudnych treningów podopiecznych OREW został nagrodzony udziałem w VIII Ogólnopolskich Dniach Treningowych Olimpiad Specjalnych w Gdańsku. Stanowiliśmy jedyną reprezentację Sekcji Olimpiad Specjalnych z Podkarpacia. W konkurencjach MATP uczestniczyło pięcioro naszych wychowanków: Rafał B., Iza B., Sławek A., Asia W. i Sylwia K. Wszyscy doskonale wykonali zadania.

Kolejne zawody, Podkarpacki Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych, odbyły się w Stalowej Woli w październiku w 2011r. Nasi podopieczni zdobyli łącznie 19 medali, (11 złotych, 6 srebrnych, 2 brązowe). Dwie osoby zajęły czwarte miejsce. Na te medale zawodnicy pracowali ciężko przez długi okres.

Po raz pierwszy wzięliśmy udział w I Podkarpackim Turnieju Bowlingowym Olimpiad Specjalnych w 2012. Organizatorem imprezy była kręgielnia "Planeta" w Dębicy. W zawodach brali udział reprezentanci z całego Podkarpacia. Trud włożony w treningi sportowe zaowocował sukcesem. Nasi sportowcy spisali się na medal. Koło PSOUU reprezentowało 4 zawodników. Zdobyli łącznie 3 medale i jedno IV miejsce: Joanna G.- I miejsce; Janusz M.- II miejsce ; Małgorzata Ch.- II miejsce i Igor D.- IV miejsce.

W kwietniu 2012 roku z okazji kolejnej rocznicy śmierci Jana Pawła II Stowarzyszenie "Latorośl" przy pomocy i współpracy Dyrekcji Zespołu Szkół nr 6 w Stalowej Woli, Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych Polska Podkarpackie, Duszpasterstwa Akademickiego "Baszta" oraz Parafii p.w. Bł. Jana Pawła II w Stalowej Woli zorganizowało I Podkarpacki Memoriał Pływacki im. Bł. Jana Pawła II. Z okazji tej uroczystości postanowiono przepłynąć lub przejść 9665 długości basenów, a więc dokładną liczbę dni pontyfikatu naszego Papieża. Sztafeta równocześnie odbywała się na 15 torach basenu na pływalni MOSiR w Stalowej Woli. W tym przedsięwzięciu wzięło udział dwoje naszych podopiecznych: Wioletta D. oraz Patryk B., którzy przeszli z asystą po dwie długości basenu.

W 2012 roku BYLIŚMY ORGANI9ZATORAMI IMPREZY SPORTOWEJ pod nazwą "Dzień Aktywności Sportowej". Impreza była realizowana w ramach zadania publicznego pod tytułem "Sprawni Niepełnosprawni" współfinansowanego za środków otrzymanych od Województwa Podkarpackiego. Celem imprezy było upowszechnienie sportu i rekreacji ruchowej wśród dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo oraz włączenie ich w aktywne życie sportowe i społeczne. W imprezie aktywny udział wzięły 42 osoby niepełnosprawne intelektualnie z 6 drużyn z Podkarpacia.

NASZYM NAJWIĘKSZYM SUKCESEM BYŁO to, że podopieczni naszych placówek: Andrzej K. i Joanna G. zostali zakwalifikowani do udziału w VI Ogólnopolskim Mityngu Lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych w Koninie w 2012r. Było to zarówno dla nich i dla nas wielkie wyróżnienie. Nasi podopieczni reprezentowali nasz ośrodek i całe Podkarpacie w biegu na 50 metrów, rzucie piłeczką palantową i skoku w dal z miejsca. Zajęli wysokie medalowe miejsca: Andrzej K.- III miejsce w biegu na 50 metrów, V miejsce w skoku w dal, JOANNA G.- I miejsce w rzucie piłeczką palantową, III miejsce w biegu na 50 metrów.

W październiku w 2012r. wzięliśmy udział w IV Podkarpackim Dniu Treningowym Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych w Lubaczowie. PSOUU- Koło w Mielcu reprezentowało 12 zawodników.

W październiku w 2012r. w Tarnobrzegu odbył się I Podkarpacki Mityng Kolarski Olimpiad Specjalnych w którym nasz Ośrodek reprezentowało 5 zawodników gdzie zajęli wysokie miejsca na podium. Katarzyna A. I miejsce - dystans 500m; Janusz M.- I miejsce- dystans 1500m; Eugeniusz K.- II miejsce- dystans 1500m; Marek T.- III miejsce- dystans 1500m; Ewelina F.- IV miejsce- dystans 1500m.

W grudniu 2012r. 3 zawodników z naszego Ośrodka wzięło udział w XI Podkarpackim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych w Kolbuszowej.

W marcu 2013r. wzięliśmy udział w II Podkarpackim Turnieju Bowlingowym Olimpiad Specjalnych w Dębicy, w którym - Igor D. zajął I miejsce; Ewelina Ch.- II miejsce; Małgorzata Ch. - II miejsce; Dawid W.- II miejsce; Janusz Mroczek - II miejsce; Joanna G. - IV miejsce

W kwietniu 2013r. w Stalowej Woli odbył się II Memoriał Osób Niepełnosprawnych imienia błogosławionego Jana Pawła II. Impreza była podzielona na dwa etapy - zawody lekkoatletyczne oraz pływackie. W biegach z naszego Ośrodka startowało 19 osób z czego Damian O., który jako jedyny poruszający się na wózku został nagrodzony pucharem Stowarzyszenia "Latorośl". Druga część to sztafeta pływacka. Celem zawodów pływackich było przepłynięcie 9665 długości basenu - liczby dni trwania pontyfikatu Jana Pawła II. Rywalizacja rozpoczęła się dokładnie o godzinie 21.37, upamiętniając w ten sposób rocznicę śmierci papieża Polaka. W sztafecie popłynęło łącznie 800 osób, min. Podopieczna OREW - Wioletta D. i uczestnicy ŚDS - Marek M.; Rafał B. oraz Dawid W.

W maju 2013r. wzięliśmy udział w IX Podkarpackim Mityngu w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych w Grębowie. Organizatorem imprezy był Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Podkarpackie. Zawody odbyły się w zapolednickim lesie. Placówki PSOUU reprezentował pan Janusz Mroczek. Spisał się świetnie - w swojej grupie wiekowej zajął miejsce na podium - zdobył III miejsce za bieg na dystansie 800 m.

W czerwcu tego roku braliśmy jeszcze udział w X Podkarpackim Mityngu Lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych w Stalowej Woli, gdzie aż 12 naszych sportowców rywalizowało w różnych konkurencjach.

Nasi sportowcy uprawiają wiele dyscyplin objętych programem Olimpiad Specjalnych: lekkoatletyka, pływanie, bowling, kolarstwo, program MATP. Nasi trenerzy zdobywają specjalizacje i uczestniczą w szkoleniach. Członkowie rodzin zawodników z niepełnosprawnością intelektualną uczestniczą w programie rodzinnym Olimpiad Specjalnych. Godny dostrzeżenia jest fakt, że jeden z zawodników: Patryk B. z naszego Ośrodka w efekcie ciężkiej pracy i zaangażowania, jakie wkładał w ćwiczenia przez 3 lata, został przekwalifikowany z MATP, czyli programu dla osób o obniżonej sprawności intelektualnej i fizycznej, do Lekkiej Atletyki. Jednak naszym największym sukcesem jest uśmiech na twarzach naszych zawodników. Sport daje im siłę do pokonania własnych słabości i wspomaga ich rozwój społeczny. Umożliwia zdrową rywalizację, stwarza możliwość poznania nowych przyjaciół. Współuczestnictwo, radość, satysfakcja, poczucie własnej wartości, to tylko niektóre z korzyści, dla których warto podejmować uczestnictwo w zawodach. Dopełnieniem wszystkiego jest oczywiście podium, którego stopnie zacierają wszelkie bariery, a niepełnosprawni stają się pełnosprawnymi członkami naszego społeczeństwa.

PRZED NAMI JESZCZE KOLEJNE WYZWANIE, organizacja IX Ogólnopolskiego Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Liczymy, że będzie ono dla źródłem radości i satysfakcji nie tylko dla organizatorów i publiczności, ale przede wszystkim dla zawodników, od których warto uczyć się hartu ducha. Barbara Stec
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24