reklama

Mieszkańcy Niebieszczan: niech ksiądz odejdzie z naszej parafii

Dorota MękarskaZaktualizowano 
Na zgodę raczej nie ma szans. Mieszkańcy wsi odwrócili się od swojego proboszcza.
Na zgodę raczej nie ma szans. Mieszkańcy wsi odwrócili się od swojego proboszcza. Krzysztof Łokaj
Koniec z datkami na tacę. Tak mieszkańcy Niebieszczan w powiecie sanockim chcą zmusić proboszcza do opuszczenia parafii.

Ks. Henryk Dobosz objął parafię w Niebieszczanach 11 lat temu. Na początku współpraca miedzy parafianami, a proboszczem układała się dobrze. Wspólnie m.in. uporządkowano cmentarz, zrobiono ogrodzenie plebani i kościoła, założono w świątyni ogrzewanie i doprowadzono wodę. W parafii powstała świetlica dla dzieci i młodzieży, utworzono Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, organizowano "Wakacje z Bogiem", akcje charytatywne i festyny.

Taczki stały pod kościołem

Mieszkańcy Niebieszczan postrzegani są jako ludzie zżyci i odważni, wręcz hardzi. Na taką opinię pracowali przez pokolenia. Dość powiedzieć, że podczas II Wojny Światowej działała tam placówka AK. W latach 1945 - 1946 mieściła się tu kwatera antykomunistycznego Samodzielnego Batalionu Operacyjnego NSZ "ZUCH", której dowódcą był kpt. Antoni Żubryd. Mieszkańcy wsi do dzisiaj są dumni z tego, że jako nieliczni obronili się przed atakami UPA.

Jednak w zeszłym roku relacje między proboszczem a mieszkańcami Niebieszczan bardzo się pogorszyły. Mieszkańcy byli gotowi nawet wywieźć księdza na taczkach. Do awantury doszło także w samej świątyni p.w. Św. Mikołaja. Podczas jednego z nabożeństw, w kierunku księdza stojącego przed ołtarzem, posypały się wyzwiska.

- To jest trudna dla nas sprawa, bo w historii naszej parafii, liczącej kilkaset lat, takich konfliktów nie było - mówi Marian Czubek, sołtys wsi.

Ostatecznie do spełnienia pogróżek nie doszło, ale nie znaczy to, że parafianie odpuścili księdzu. W styczniu napisali na niego skargę do arcybiskupa Józefa Michalika. Pod pismem podpisało się 880 mieszkańców na 1500 pełnoletnich obywateli.

Zarzucają w nim proboszczowi m.in., że "rozpłynęły" się pieniądze, które zbierano np. na witraże, czy obraz do głównego ołtarza, który miał być ufundowany przez dzieci przystępujące do I Komunii Św.

- Dwa witraże już zostały wstawione - odpowiada ks. proboszcz. - Na drugi z nich nie mieliśmy pełnej kwoty, czyli 17 tys. zł, więc poszły na to datki od ofiarodawców. Natomiast dary dzieci, po zmianie koncepcji konserwatora w sprawie ołtarza, przeznaczono m.in. na zakup obrusów, naczyń liturgicznych, ornatów i obrazu Ostatnia Wieczerza.

To nie wszystko. Ludzie zdenerwowani są wycinką, ich zdaniem masową, drzew w parafialnym lesie. Nie wiedzą, jak wiele drewna pozyskano, gdyż ksiądz proboszcz nie przedstawił im rozliczenia finansowego ze sprzedaży tarcicy.

- Nie była to wycinka masowa, lecz w ilości zaplanowanej z uwzględnieniem wskazań leśniczego. Pozyskane drewno poszło na potrzeby parafii. W tym samym czasie posadziliśmy około 7 tysięcy sadzonek - odpowiada duchowny.

Wszyscy płacą, a parafia na minusie

Parafianie twierdzą, że nie posiadają pełnej wiedzy na temat stanu finansów parafii, jak również jej wydatków. Niepokoi ich ciągłe saldo minusowe parafii, choć oprócz datków na tzw. tacę, składka roczna we wsi wynosi 120 zł od numeru, przy blisko 500 numerach we wsi. Najbardziej jednak bulwersuje ich niejasna sprawa rozliczenia renowacji zabytkowego ołtarza, która wygenerowała duży dług.

- Przystępując do renowacji ołtarza nie dysponowaliśmy potrzebną kwotą - odpowiada ks. Dobosz. - Renowacja kosztowała 143 tys. zł. Do tej pory zapłaciliśmy 109 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze 17 tys. zł za polichromię. Na wszystko są wpisy w zeszytach składek. Dysponuje też wszystkimi rachunkami. Rada Parafialna ma całą wiedzę na temat finansów parafii.

Protestujący jednak wiedzą swoje. Podejrzewają, że ich pieniądze zostały włożone w budowę domku letniskowym na Werlasie, który ksiądz sobie postawił w ostatnich latach.

- Działkę kupiłem w 1997 roku z bratem, w czasie posługi w Lutowiskach. Czy mi nie wolno mieć własności prywatnej? - pyta proboszcz.

My jesteśmy owieczki, a nie barany

Odpowiedź z Kurii Metropolitarnej w Przemyślu zachęca parafian do wyciszenia konfliktu i unikania oszczerstw. Wskazuje też na rolę sołtysa w rozniecaniu konfliktu.

- Ja tego konfliktu nie wywołałem. Jestem sołtysem czwartą kadencję. Moim obowiązkiem jest reprezentowanie ludzi i w razie potrzeby stawanie w ich obronie - ripostuje sołtys.

- My jesteśmy owieczkami, a biskup uważa nas chyba za barany - tak kwitują pismo mieszkańcy Niebieszczan.

Parafianie zwrócili się, więc bezpośrednio do proboszcza, by odszedł z Niebieszczan.

- Prosiliśmy, żeby zrezygnował dla dobra parafii - tłumaczy sołtys Czubek.

- Z parafii odwołać mnie może tylko biskup - podkreśla ks. Dobosz. - Złożyłem już jednak ustną rezygnację, bo są granice wytrzymałości.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 481

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

L
LGBT+ jednak potrzebne

Karta LGBT+ to zabieranie katolickim i prawicowym srodowiskom pedofilskim dzieci do molestowania. 

Dlatego są temu przeciwni.

Kogo będą molestować jak już od małego dziecko będzie wiedzieć jak wygląda zły dotyk. 

 

k
kler sprzedał Polskę Rosji

Zaskoczony uchwaleniem dnia 3 maja 1791 roku konstytucji, nuncjusz papieski, Saluzzo, natychmiast donosił do Rzymu, że ustawa majowa była zamachem stanu dokonanym przy udziale aprobującego tłumu, a więc miała pozór rewolucji."
Zwracając się do papieża, nuncjusz zalecał wstrzymanie się od sformułowań, które mogłyby pochwalić lub aprobować Konstytucję 3go maja. Nazywał też Hugona Kołłątaja, Stanisława Staszica i Scypiona Piattolego (osobisty sekretarz króla) "jakobinami i złymi duchami króla." Kuria rzymska i polski kler obawiali się, że Polacy nie poprzestaną na Konstytucji, lecz pójdą dalej - wzorem rewolucji francuskiej - zlikwidują przywileje kleru, pozbawią ich wszelkich funkcji państwowych, położą rękę na jego majątku, a księży przeniosą na państwowe pensje. Co już częściowo miało miejsce kiedy to w roku 1789 Sejm Wielki uchwalił ustawę przeznaczającą dochody z jednej z najbogatszych europejskich diecezji na wojsko polskie - diecezji krakowskiej. Zaborcy zaś gwarantowali Kościołowi nienaruszalność praw i dóbr. Watykan obawiał się też pomysłów uniezależniania od Rzymu i utworzenia polskiego Kościoła narodowego. Polscy reformatorzy zaczęli kontestować fakt, że zasiadający w senacie Rzeczpospolitej biskupi wybierani są po za granicami kraju. Papież Pius VI dał Rosji zielone światło do wojny z Polską i jej rozbioru, kierując 24.02.1792 r. brewe dziękczynne do Katarzyny II, w którym nazwał ją heroiną stulecia i sławił jej podboje. Wśród nich wymienił pierwszy rozbiór Polski.

 

X
XD
W dniu 13.07.2012 o 18:39, Gość napisał:

ten ......proboszcz.... to kawał gnoja i tyle (wiem co mówie) to nie człowiek a złaszcza nie można go nazwać księdzem mam nadzieje że spotka go zasłużona kara

spier***aj, znam go lepiej niż ty i wiem dużo więcej, ani grosza nie ukradł a jeszcze dokładał ze swojego, to DOBRY CZŁOWIEK!!!!!!!!!!1

Ć
Ćwierlik

czy myślą mozna wyrządzić krzywdę?

Z
Z woj.pomorskiego

U nas też nasz ksiądz jest cwaniaczek i materialista.Tak chyba jest wszędzie.U nas ksiądz bronił księdza gdy miał romans z kobietą.Mi się wydaje że księża nie wiedzą czym jest powołanie.

h
hihihi
W dniu 07.03.2012 o 22:56, parafian napisał:

przedtem dawało 91% mieszkańców na tace teraz niedajemy choć są bałwany co dają i poniżąją nas ludzi a najwięcej jest tych którzy przedtem niedawali wiem bo sam widze!A czyją ma kase ??czyją??właśnie naszą!!

Jak nie dajecie, to jaka to wasza kasa? O czym wy mowicie?  To kasa tych, którzy dają!!!! Oni maja prawo do dyskutowania o parafialnych pieniądzach.

G
Gość

Słyszał ktoś z was o wymordowaniu po wojnie przez Wojsko Polskie mieszkańców wsi  ZawadkiMorochowskiej. Z ze znań świadków w mordach ludności uczestniczyli mieszkańcy Niebieszczan. Ciekawe kogo to dziadkowie?

C
Czarny Baran
JA SIE DZIWIE TYM WSZYSTKIM BABKOM NIERAZ WNUKOWI NIE DA CZY WNUCZCE BO NIE MA ALBO SOBIE NA BUŁKE ALE W KOSCIELE MUSI ZEBY LUDZIE WIDZIELI JA TAM WOLE DAC RODZENSTWU MŁODSZEMU NA CUKIERKI NIZ W KOSCIELE NA UCIECHY KSIEZY I KROPKA

człowiek na, starość szuka sobie poklasku - co się dziwisz. wielebni wiedzą o tym najlepiej. głaskają staruszka/staruszkę w czółko i przekonują, że jeszcze parę takich akcji i na pewno nie pójdzie do piekła. a tak właściwie to kwestia stanu duchownego każdego człowieka, kwestia wiary i jej zaprzeczenia. Nie można mieć co do samej istoty, podmiotu wiary zarzutów, bo dla każdego jest to najważniejsze (niewiara też jest wiarą) - co do interpretacji już tak.
kapłan powinien nieć żonę i rodzinę wówczas mógłby szerzej powiedzieć coś na temat oddechu teściowej na plecach i troski o swoje owieczki. nikt nie miałby wątpliwości na co wydaje pieniądze. no tylko co wpadałoby wtedy do "wspólnego garnka" w Romie ?trzeba przecież pokazać monumentalny przepych i druzgocącą przewagę na ludem bożym. to powinien być zawód jak każdy inny, człowiek istota omylna nie nadaje się na wytęskniony przez lud ideał. więc związek, sakramentalny związek małżeński to lekarstwo dla duchownych i ich parafian. jak nie małżeństwo to sekator, tzn jak chcesz być księdzem to kastrowanko - ciekawy jestem ilu ochotników się zgłosiłoby się na inicjację .... co tu gadać, każdy facet ma swoje potrzeby i można się przysięgać, biczować, lód przykładać - gówno to daje starczy, że znajdzie się w odpowiednim miejscu, czasie i pozamiatane...(wiem, bo kuzynkę ukuł pewien wikary jestem chrzestnym ojcem i opiekunem jednocześnie, wszystko się wydało , baby chcą jej wydrapać oczy - zniszczył jej życie)
no chyba, że chodzi o kopulację tej samej płci, pedofilię i inne zboczenie i tu raczej mamy do czynienia z kolejnym problemem duchownych - ich samych może nie bo mają doskonałą maskę ale społeczeństwo.
amen
a
analysis
właśnie..lusterko dużo nie kosztuje, a czasem się przydaje..radze zasięgnąć rady pstchiatry albo jakiegoś księdza..coby ci pomógł, bo chyba nie do końca z tobą, takie rzeczy o księdzu wypisywać..może cie się on nie podobać, możesz o tym otwarcie mówić, że go nie lubisz, ale nazwanie księdza kawałem gnoja to już lekka przesada..a poza tym ksiądz to następca Jezusa na ziemi..do niego mamy mieć zaufani i szacunek, a tego niestety w niebieszczanach brakuje znacznej części osób..szkoda tylko że taka wiocha na cały internet jest..

ale ty jakiś niekumaty(a)
G
Gość
Patrz częściej w lusterko, tam zobaczysz prawdę.

właśnie..lusterko dużo nie kosztuje, a czasem się przydaje..radze zasięgnąć rady pstchiatry albo jakiegoś księdza..coby ci pomógł, bo chyba nie do końca z tobą, takie rzeczy o księdzu wypisywać..może cie się on nie podobać, możesz o tym otwarcie mówić, że go nie lubisz, ale nazwanie księdza kawałem gnoja to już lekka przesada..a poza tym ksiądz to następca Jezusa na ziemi..do niego mamy mieć zaufani i szacunek, a tego niestety w niebieszczanach brakuje znacznej części osób..szkoda tylko że taka wiocha na cały internet jest..
G
Gość
ten ......proboszcz.... to kawał gnoja i tyle (wiem co mówie) to nie człowiek a złaszcza nie można go nazwać księdzem mam nadzieje że spotka go zasłużona kara

Po**bało cie? ogarnijcie się ludzie..zostawcie księdza w spokoju, a nie taka wiochę robicie w internecie..jak nie umiecie po ludzku rozmawiać, to ryje na kłódki i to chyba raczej nie księdza spotka zasłużona kara..nie bd wskazywać.. a ja jest jakiś problem, to się wyprowadźcie, albo na terapię do psychiatry..w tych niebieszczanach to normalnych ludzi jak na lekarstwo..a reszta..nie chcę sie wypowiadać.!
P
Prześmiewca głupoty
Jak sprawy się mają z waszym wielebnym bo w Łańcucie dali radę oszustowi i mają bardzo dobrego nowego proboszcza ludzie są zadowoleni więc ludziska do dzieła .Niech Michalik poskrobie się po łepytynie i da wam nowego proboszcza ludzie mają dość oszustów ,cwaniaczków w koloratkach dla których liczy się tylko kasiorka i więcej nic. Trzeba przypomnieć niektórym matołom jakie śluby składali .

Zamienił stryjek siekierkę na kijek?
-nieb-

Parafia Niebieszczany ma już nowego proboszcza lecz też jest to trudny człowiek i nie wiadomo jak się potoczy współpraca z nim a ks.Henryk został proboszczem w parafii nowosielce - gniewosz

k
kanclerz

Jak sprawy się mają z waszym wielebnym bo w Łańcucie dali radę oszustowi i mają bardzo dobrego nowego proboszcza ludzie są zadowoleni więc ludziska do dzieła .Niech Michalik poskrobie się po łepytynie i da wam nowego proboszcza ludzie mają dość oszustów ,cwaniaczków w koloratkach dla których liczy się tylko kasiorka i więcej nic. Trzeba przypomnieć niektórym matołom jakie śluby składali .

l
lusterko
ten ......proboszcz.... to kawał gnoja i tyle (wiem co mówie) to nie człowiek a złaszcza nie można go nazwać księdzem mam nadzieje że spotka go zasłużona kara

Patrz częściej w lusterko, tam zobaczysz prawdę.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3