Nasza Loteria

Minister Jarosińska-Jedynak: Każda instytucja publiczna ma być dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wideo
od 16 lat
Czy podkarpackie urzędy, instytucje, szkoły są dostępne dla osób niepełnosprawnych i starszych? W Rzeszowie rozmawiano o realizacji, rozwoju i narzędziach programu „Dostępność plus”.

Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”. Jej organizatorem był ZUS, który we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego prowadzi szereg działań zwiększających dostępność.

Spotkanie było nie tylko okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, ale przedstawiono też narzędzia, które wspierają wdrażanie dostępności.

Na konferencji omawiane były między innymi: działania ZUS ukierunkowane na zapewnienie dostępności w swoich placówkach, projekty i programy PFRON poprawiające dostępność oraz życie osób ze szczególnymi potrzebami, działania, m.in. pożyczki BGK wspierające dostępność. Jakie są jej efekty, a jakie wyzwania, opowiadali samorządowcy woj. podkarpackiego oraz zaproszeni goście.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, zaznaczyła, że w Polsce już od pięciu lat działa rządowy program „Dostępność plus” z budżetem 23 mld zł. Podkreślała, że jego celem jest wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych w życiu publicznym. Dotyczy to nie tylko infrastruktury, ale także wszelkich usług społecznych.

- Dzisiaj mówimy o 18 mld zł, które zostały zainwestowane w dostępność. To 3 tysiące dostępnych miejsc publicznych, począwszy od szkół, uniwersytetów, placów zabaw, bibliotek, urzędów, ośrodków ochrony zdrowia, dostępnych przystanków autobusowych, dworców, peronów itd. - wyliczała. - Mówimy też o wielu tysiącach osób, które wiedzą, jak rozmawiać i pomóc osobom z niepełnosprawnością. Frekwencja na konferencji w Rzeszowie pokazuje również, że to temat bardzo ważny i coraz więcej z nas chce tę dostępność wdrażać w życie.

I dodała, że dostępność to nie tylko hasło czy nazwa polityki publicznej, ale praktyczne rozwiązania, które wprowadzamy i które funkcjonują wokół nas służąc przede wszystkim osobom ze szczególnymi potrzebami.

- Przekonanie o tym, że dostępność to nie dobro luksusowe, a prawo i cecha nowoczesnego społeczeństwa staje się coraz bardziej powszechne. To bardzo ważny aspekt społeczeństwa otwartego, wrażliwego, dbającego o wszystkich swoich obywateli – dodała sekretarz stanu. - Aby zasady dostępności obowiązywały powszechnie i były stosowane w praktyce w sferze publicznej, wprowadziliśmy do porządku prawnego nowe przepisy. Kluczową rolę odgrywa tu ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zobowiązuje ona podmioty publiczne do zapewniania dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno- komunikacyjnej. Na mocy tej ustawy uruchomiliśmy Fundusz Dostępności, powołaliśmy Radę Dostępności, zainicjowaliśmy Partnerstwo na rzecz dostępności. Dzięki nowym przepisom ponad 2300 podmiotów wyznaczyło koordynatora ds. dostępności w samorządach i innych instytucjach. Prowadzimy też liczne szkolenia dla różnych grup zawodowych i społecznych.

Mariusz Jedynak, wiceprezes ZUS, wskazywał na zmiany, które zaszły w tej instytucji. Część z nich wymusiła pandemia i związany z tym okres izolacji. Co najważniejsze jednak, nie zrezygnowano z nich, bo okazały się skuteczne i potrzebne.

- Oferujemy wiele udogodnień dla klientów ze specjalnymi potrzebami - między innymi e-wizyty czy specjalną aplikację - wyliczał Mariusz Jedynak.

Przemysław Herman, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, zwracał uwagę, że program składa się z trzech głównych filarów.

- Zmieniamy przepisy prawa (nowe ustawy, zmiany), inwestujemy w dostępność (konkursy, projekty, kryteria dla inwestycji) i edukujemy (konferencje, szkolenia) - wypunktował.

Na konferencji obecny był również Maciej Szymański, dyrektor podkarpackiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zapewniał, że PFRON wspiera dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.

- Wszystkie nasze projekty ukierunkowane są na to, aby ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami - podkreślił Maciej Szymański, dyrektor podkarpackiego oddziału.

W Rzeszowie, podczas spotkania z minister Jarosińska-Jedynak, rozmawiano o dostępności instytucji publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Nz. minister Jarosińska - Jedynak.

Minister Jarosińska-Jedynak: Każda instytucja publiczna ma b...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24