Dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”. Jej organizatorem był ZUS, który we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego prowadzi szereg działań zwiększających dostępność.
Spotkanie było nie tylko okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, ale przedstawiono też narzędzia, które wspierają wdrażanie dostępności.
Na konferencji omawiane były między innymi: działania ZUS ukierunkowane na zapewnienie dostępności w swoich placówkach, projekty i programy PFRON poprawiające dostępność oraz życie osób ze szczególnymi potrzebami, działania, m.in. pożyczki BGK wspierające dostępność. Jakie są jej efekty, a jakie wyzwania, opowiadali samorządowcy woj. podkarpackiego oraz zaproszeni goście.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, zaznaczyła, że w Polsce już od pięciu lat działa rządowy program „Dostępność plus” z budżetem 23 mld zł. Podkreślała, że jego celem jest wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych w życiu publicznym. Dotyczy to nie tylko infrastruktury, ale także wszelkich usług społecznych.
- Dzisiaj mówimy o 18 mld zł, które zostały zainwestowane w dostępność. To 3 tysiące dostępnych miejsc publicznych, począwszy od szkół, uniwersytetów, placów zabaw, bibliotek, urzędów, ośrodków ochrony zdrowia, dostępnych przystanków autobusowych, dworców, peronów itd. - wyliczała. - Mówimy też o wielu tysiącach osób, które wiedzą, jak rozmawiać i pomóc osobom z niepełnosprawnością. Frekwencja na konferencji w Rzeszowie pokazuje również, że to temat bardzo ważny i coraz więcej z nas chce tę dostępność wdrażać w życie.
I dodała, że dostępność to nie tylko hasło czy nazwa polityki publicznej, ale praktyczne rozwiązania, które wprowadzamy i które funkcjonują wokół nas służąc przede wszystkim osobom ze szczególnymi potrzebami.
- Przekonanie o tym, że dostępność to nie dobro luksusowe, a prawo i cecha nowoczesnego społeczeństwa staje się coraz bardziej powszechne. To bardzo ważny aspekt społeczeństwa otwartego, wrażliwego, dbającego o wszystkich swoich obywateli – dodała sekretarz stanu. - Aby zasady dostępności obowiązywały powszechnie i były stosowane w praktyce w sferze publicznej, wprowadziliśmy do porządku prawnego nowe przepisy. Kluczową rolę odgrywa tu ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zobowiązuje ona podmioty publiczne do zapewniania dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno- komunikacyjnej. Na mocy tej ustawy uruchomiliśmy Fundusz Dostępności, powołaliśmy Radę Dostępności, zainicjowaliśmy Partnerstwo na rzecz dostępności. Dzięki nowym przepisom ponad 2300 podmiotów wyznaczyło koordynatora ds. dostępności w samorządach i innych instytucjach. Prowadzimy też liczne szkolenia dla różnych grup zawodowych i społecznych.
Mariusz Jedynak, wiceprezes ZUS, wskazywał na zmiany, które zaszły w tej instytucji. Część z nich wymusiła pandemia i związany z tym okres izolacji. Co najważniejsze jednak, nie zrezygnowano z nich, bo okazały się skuteczne i potrzebne.
- Oferujemy wiele udogodnień dla klientów ze specjalnymi potrzebami - między innymi e-wizyty czy specjalną aplikację - wyliczał Mariusz Jedynak.
Przemysław Herman, zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, zwracał uwagę, że program składa się z trzech głównych filarów.
- Zmieniamy przepisy prawa (nowe ustawy, zmiany), inwestujemy w dostępność (konkursy, projekty, kryteria dla inwestycji) i edukujemy (konferencje, szkolenia) - wypunktował.
Na konferencji obecny był również Maciej Szymański, dyrektor podkarpackiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zapewniał, że PFRON wspiera dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.
- Wszystkie nasze projekty ukierunkowane są na to, aby ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami - podkreślił Maciej Szymański, dyrektor podkarpackiego oddziału.
Minister Jarosińska-Jedynak: Każda instytucja publiczna ma b...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Fryzjer gwiazd przyjrzał się "sianowatym" włosom Liszowskiej. Ma dla niej cenną radę
- Ekspertka o piosence Gardias: "W studiu można zdziałać cuda". Mocne słowa!
- Internauci bezlitośnie krytykują Teresę Werner. Ale jej się oberwało!
- Tak Drzyzga zachowuje się poza kamerami. Skórzyński opowiedział nam o jej natręctwach