Na Podkarpaciu powstanie osiem nowych obwodnic miast, m.in. Przemyśla, Sanoka i Jasła. Zobacz, na jakim etapie są prace

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W ramach rządowego "Program budowy 100 obwodnic" w województwie podkarpackim ma powstać osiem obwodnic.
W ramach rządowego "Program budowy 100 obwodnic" w województwie podkarpackim ma powstać osiem obwodnic. GDDKiA Rzeszów
Udostępnij:
W ramach rządowego "Programu budowy 100 obwodnic" na lata 2020-2030 na Podkarpaciu planowana jest realizacja ośmiu z nich. Będą to obwodnice Brzostka i Kołaczyc, Kolbuszowej, Jasła, Miejsca Piastowego, Nowej Dęby, Pilzna, Przemyśla i Sanoka (II etap). Rzeszowska GDDKiA prezentuje zaawansowanie prac przy tych inwestycjach.

Rządowy "Program budowy 100 obwodnic" należał do sztandarowych haseł Prawa i Sprawiedliwości, podczas wyborów parlamentarnych w 2018 r. Znalazły się w nim inwestycje już rozpoczęte, ale też takie, które dopiero były planowane.

- W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 na Podkarpaciu planowana jest realizacja ośmiu z nich. Będą to obwodnice Brzostka i Kołaczyc, Kolbuszowej, Jasła, Miejsca Piastowego, Nowej Dęby, Pilzna, Przemyśla i Sanoka

— informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Najbardziej zaawansowane prace dotyczą trzech obwodnic: Kolbuszowej, Nowej Dęby i Sanoka (II etap). Na budowę tych tras ogłoszone już zostały przetargi.

Obwodnica Kolbuszowej powstanie w ciągu drogi krajowej nr 9, będzie miała 8,5 km.

- 19 sierpnia ogłoszony został przetarg na wykonanie Studium Korytarzowego, Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach — przekazuje rzeszowska GDDKiA.

Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie „Projektuj i buduj” w latach 2026-2028. Obwodnica Kolbuszowej będzie miała ok. 8,5 km długości.

Podczas wykopalisk poprzedzających budowę dróg archeolodzy znajdują mnóstwo ciekawych przedmiotów. To m.in. dawne monety, biżuteria, naczynia i narzędzia. Zdarzają się także znaleziska ludzkich szczątków i dawnych budowli.

Zobacz, jakie skarby znajduje się pod ziemią podczas budowy ...

31 sierpnia przesłano do publikacji w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszenie o przetargu na wykonanie Studium Korytarzowego, Studium-Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej dla obwodnicy Nowej Dęby. Inwestycja ta będzie realizowana również w formule "Projektu i buduj". Obwodnica usprawnieni ruch tranzytowy w kierunku Rzeszowa i granicy ze Słowacją. Dodatkowo budowa obwodnicy usprawni również, m.in. poprzez skrócenie czasu przejazdu, ruch samochodów osobowych na kierunku Rzeszów-Radom i w kierunku Warszawy.

26 sierpnia ogłoszony został przetarg na wykonanie Koncepcji Programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym II etapu obwodnicy Sanoka. Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja będzie w przyszłości obejmować swoim zakresem budowę drogi klasy GP długości ok. 3 km.

- Przy pozostałych pięciu obwodnicach trwają prace przygotowawcze. Dla obwodnic Miejsca Piastowego i Przemyśla przygotowywane są dokumenty, które pozwolą ogłosić przetargi na wykonanie Studium Korytarzowego, Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Koncepcji Programowej oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach — informuje GDDKiA.

Dla obwodnic Pilzna, Jasła oraz Brzostka i Kołaczyc złożony został wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na opracowanie koncepcji programowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
AH

HOLA-HOLA !!! To była wyborcza KIEŁBASA. Wybory za nami, po co ta ściema?

Proszę zapytać w GDDKiA o statystyki z ostatnich 10 lat.

GDDKiA nie może pokończyć tego co rozkręcone przed 2015, nie ma pieniędzy na zaplanowane drogi, nie rozpoczyna nowych inwestycji.

Pieniądze rozdane, wybory wygrane, cel osiągnięty ... co tam drogi.

#bezhejtu#nagaprawdaboli#

Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie