Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy pomnik na Szlaku Orląt Lwowskich odsłonięto w Ustrobnej k. Krosna. Upamiętnia Janka Charlewskiego [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
W Ustrobnej, w gm. Wojaszówka odsłonięto uroczyście pomnik Jana Feliksa Charlewskiego - legionisty i obrońcy Lwowa. - Janku, wróciłeś do domu - mówił wójt Sławomir Stefański.

Pomnik, który stanął w Parku Dworskim jest pierwszym na powstającym Szlaku Orląt Lwowskich. To inicjatywa pasjonatów ze stowarzyszenia historyczno-kulturalnego Tradycyjny Oddział C.K. Regimentu Artylerii Fortecznej No.2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków. Projekt jest realizowany przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Szlak mają wyznaczać miejsca urodzeń wybitnych uczestników walk o Lwów, w listopadzie 1918 roku.

- Chcemy by pozostał dla następnych pokoleń jako widomy znak naszego patriotyzmu i przywiązania do historii - mówi Przemysław Jaskółowski szef stowarzyszenia.

Projekt zakłada budowę ponad 40 pomników w miejscowościach, skąd pochodzili młodzi obrońcy polskich kresów, którzy oddali swe życie broniąc Lwowa.

Jednym z nich był ppor. Jan Feliks Charlewski. Urodził się 12 maja 1894 roku w podkrośnieńskiej Ustrobnej. Nauki pobierał w gimnazjum w Krakowie. Miał 20 lat gdy wstąpił w szeregi Legionów Polskich i wcielony został do 2 pułku piechoty. Walczył w Karpatach, ranny przewieziony został do Krakowa i przeniesiony do 18 pułku piechoty armii austriacko-węgierskiej w stopniu plutonowego. Po skończeniu szkoły oficerskiej w Bazin na Węgrzech wyruszył na front rosyjski. Po raz drugi ciężko ranny, wrócił po kilku miesiącach do Krakowa. W roku 1918 uzyskał urlop na ukończenie studiów na Politechnice Lwowskiej i tu zastały go wypadki listopadowe. Jako jeden z pierwszych zaciągnął się w szeregi obrońców Lwowa. Ponownie ranny, po powrocie do zdrowia, wyruszył na Persenkówkę. Zginął, mając zaledwie 24 lata. Jego zwłok nigdy nie odnaleziono.

Pomnik stanął w Parku dworskim w Ustrobnej, przy trasie z Krosna do Strzyżowa. Odsłonięto go z uroczystą oprawą i wojskowym ceremoniałem Był Apel Poległych i salwa honorowa, grała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Kwiaty pod pomnikiem złożyli parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, organizatorzy uroczystości i zaproszeni goście.

POPULARNE NA NOWINY24:

Czy dostałbyś się do policji? Pytania od psychologa [QUIZ]

Rezerwat Sine Wiry - klimat jak z "Władcy Pierścieni" [ZDJĘCIA]

Gdzie nad wodę na Podkarpaciu? Kąpieliska i miejsca do kąpieli

ZOBACZ TEŻ: Tajemnice solińskiej zapory

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24