MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie jest bardziej narażone na burze i gradobicia. Rozmowa z synoptykiem IMGW

Józef Lonczak
Józef Lonczak
pixabay.com
Rozmowa z Iloną Śmigrocką, synoptykiem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

W związku z ostatnimi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, które wystąpiły w ostatnich dniach na terenie Podkarpacia, mieszkańcy pytają - skąd się biorą tak ekstremalne burze i gradobicia, jak w okolicach Rzeszowa, Leżajska czy Dynowa?

- Ekstremalna pogoda, z jaką ostatnio mamy do czynienia, jest spowodowana napływem gorącej i bardzo wilgotnej masy powietrza zwrotnikowego. Napływa ono z południowej Europy, a także z północnej Afryki. Często w takich masach tworzą się linie zbieżności, na których burze są często prawie stacjonarne lub jedna po drugiej rozwija się nad tym samym obszarem, powodując duże kumulacje opadów i zniszczenia.

Dlaczego te gwałtowne zjawiska występują coraz częściej, jak wichury, ulewy, gradobicia i podtopienia, których w takim nasileniu do tej pory tu nie było?

- Coraz większą częstotliwość takich zjawisk w skali roku, zwłaszcza tych groźnych można jak najbardziej wiązać ze zmianami klimatu. Średnia temperatura powietrza w Polsce z roku na rok jest coraz wyższa, są bite kolejne rekordy z wielolecia. W poprzednich latach również zdarzały się bardzo ulewne burze, powodujące podtopienia i zalania. Teren Podkarpacia jest bardziej narażony na takie zjawiska, ze względu na ukształtowanie terenu. Stopień nachylenia sprzyja szybszemu spływowi wód i nadmiernemu gromadzeniu się jej w obszarach niżej położonych.

Te zjawiska powodują coraz więcej strat materialnych. Można do nich jakoś przygotować?

- Przygotować się trzeba jak najbardziej, pierwszym krokiem może być śledzenie prognoz i ostrzeżeń na naszej stronie meteo.imgw.pl. IMGW PIB wydaje ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu, czy silnych burzach z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto na bieżąco śledzić komunikaty, również na FB Burza-Alert-IMGW.

Czego unikać, ubezpieczać się?

- Zabezpieczać i ubezpieczać domy na pewno warto, zwłaszcza, że Podkarpacie jest obszarem ze średnią największą liczbą burz w Polsce. Pierwszym i najprostszym sposobem może być gromadzenie worków z piaskiem lub też dobre uszczelnienie piwnic. Widząc już nadchodzącą burzę, dobrze jest zabezpieczyć wolno stojące rzeczy na dworze. Jeśli można, lepiej nie budować też domów w wyraźnie niżej położonych terenach. Podczas silnej burzy najlepiej nie wychodzić z domu, a na pewno unikać stania pod drzewami.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24