Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podłoże pod malowanie

Józef Lonczak
Osiągnięcie takiego efektu malowanego wnętrza nie będzie możliwe bez dobrego przygotowania podłoża.
Osiągnięcie takiego efektu malowanego wnętrza nie będzie możliwe bez dobrego przygotowania podłoża. ARCHIWUM
Trwałość i wygląd powłoki malarskiej zależy głównie od staranności przygotowania podłoża oraz rodzaju użytej farby.

- Nie wystarczy tylko kupić farbę i pomalować mieszkanie. Najpierw trzeba pomyślec o podłożu. Bo bez dobrego przygotowania ścian i sufitów do malowania nie można marzyć oszałamiającym efekcie odnawiania mieszkania - mówi Maria Baran, malarka pokojowa z Mielca.

Okazuje się, że przygotowanie ścian pod malowanie wymaga zbadania ich stanu, oczyszczenia i naprawy wszystkich ( także drobnych) uszkodzeń.

Stabilne podłoże

Koniecznie należy gruntować:

- przy zmianie koloru już wcześniej pomalowanych ścian
- na świerze tynki lub gładzie gipsowe
- na płytach gipsowo-kartonowych

Ocenę podłoża zaczynamy od sprawdzenia jego wytrzymałości. Nie powinno pylić, kruszyć się, ani rozwarstwiać. Jakość tynku, sprawdzimy w sposób nieco drastyczny, jeśli zarysujemy ścianę ostrym gwoździem lub opukamy ją młotkiem.

Jeżeli podłoże trudno zarysować, to jego trwałość jest wystarczająca. Gdy bez trudu rysuje tynk, czy powoduje jego osypywanie - należy tynk usunąć i położyć nowy.

Jeśli w czasie opukiwania ściany (sufitu) słyszymy głuchy odgłos, to oznacza, "odchodzi" od podłoża i trzeba go usunąć.

Oczyszczenie podłoża

- Jeśli już jesteśmy pewni wytrzymałości podłoża, to przed malowaniem musimy jeszcze usunąć zanieczyszczenia, stare łuszczące się warstwy farb, czy tapet, sadzy i kurzu, gdyż osłabiają one przyczepność i mogą powodować przebarwienia powłok malarskich - wylicza Marian Jaworski, kierownik magazynu farb i lakierów w jednej z rzeszowskich firm.

Wyrównujemy podłoże

Ubytki w ścianach uzupełniamy miejscowe ubytki zaprawą szybko twardniejącą, np. Atlas TEN-10 lub gipsem. Duże powierzchnie wymagające napraw, najprościej jest otynkować tynkiem tradycyjnym korzystając z zaprawy tynkarskiej.

Można nią likwidować nierówności o grubości od 6 do 30 mm. Do wyrównywania, szpachlowania i wypełniania ubytków na podłożach mineralnych służy też zaprawa wyrównująca. Uwaga w łazienkach, gdzie występuje wilgoć, możemy użyć zaprawy szpachlowej np. Atlas Rekord.

Gruntem lub mydłem

Fachowcy radzą, aby przed malowaniem zagruntować podłoże, co sprawi, że ściany będzie mniej wchłaniać mniej farby, a ta będzie lepiej "kryła" ścianę.

- Można to zrobić na dwa sposoby. Stara metoda: - mydło malarskie rozpuszczamy w wodzie i zmywamy ściany. Po wyschnięciu malujemy radzi M. Jaworski.

Nowa metoda jest prostsza, bo używamy gotowego gruntu np. malarskiego Śnieżka - Grunt, czy uniwersalnego jak atlasowski Uni Grunt. Po wyschnięciu możemy malować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24