Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat rzeszowski. Z inwencją i smakiem

Ula Sobol
Powiat rzeszowski jest miejscem, gdzie tradycja i przekazywanie jej młodemu pokoleniu pełni istotną rolę. Pielęgnowane są lokalne zwyczaje i obrzędy, a gospodynie po dzień dzisiejszy serwują dania przygotowywane zgodnie z dawnymi recepturami, na bazie produktów pochodzących z własnych upraw czy hodowli.

Lista produktów tradycyjnych z terenu powiatu rzeszowskiego jest długa. Dlatego warto zapoznać się z kalendarzem imprez służących kultywowaniu regionalnej kuchni oraz innych tradycji. Do najbardziej znanych należy zaliczyć „Starych potraw smak i urok" w Blażowej, „Wiklinowe sploty" w Łowisku, a także odbywające się na terenie gminy Lubenia „Malinowe święto" i „Ziemniaczane harce". Odradza się również tutejsze winiarstwo. Wina produkowane w małych gospodarstwach winiarskich, doskonale wpisujących się w pejzaż tych okolic, nie ustępują w smaku znanym trunkom.

Apetyt na powiat rzeszowski budzą wprowadzane tu w życie innowacyjne rozwiązania. Samorząd powiatu zaofe-ruje niebawem 85 hektarów terenu uzbrojonego za 78 mln zł w ramach nagrodą pierwszego stopnia w konkursie Programu Operacyjnego Rozwój Polski „Budowa roku Podkarpacia 2011" w ka-Wschodniej. Tworzony jest park naukowo-technologiczny, który obejmie swym oddziaływaniem Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec. Będzie działać w nim minimum 21 firm, zatrudniających kilka tysięcy osób.

Powiat rzeszowski jest obszarem wyróżniającym się na tle innych powiatów, m.in. w wykorzystywaniu funduszy Unii Europejskiej - plasuje się na drugim miejscu w Polsce pod względem pozyskanych w ostatnich latach środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Wiedząc, że turystyka jest jedną z mocnych stron Podkarpacia, samorząd wiele wysiłku wkłada w ratowanie zabytków znajdujących się na terenie powiatu. Przykładem takich starań jest odrestaurowanie jednego z najpiękniejszych i najcenniejszych obiektów kultury materialnej tego terenu - pałacu w Tyczynie z II połowy XIX w., w którym ma swoją siedzibę zespół szkól. Odnowiony z zachowaniem zasad konserwatorskich, za środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pałac został uhonorowany nagrodą pierwszego stopnia w konkursie :budowa roku Podkarpacia 2011" w kategorii "Obiekty modernizowane".


W tym rozdziale, w albumie Kulinarne Wędrówki po Podkarpaciu, przeczytasz o miejscowościach:

  • Błażowa - Futomski bulwiok i pamułka z jagód
  • Boguchwała - Smak pierogów srokatych i domowej nalewki
  • Chmielnik - Na śniadanie był biały barszcz
  • Dynów - Strzoska, plaskanka i inne frykasy
  • Głogów Młp. - Rydze w pierogach
  • Hyżne - Pierogi z bobem, gomółki i knedle
  • Kamień - Kasiarz najlepszy jest na ciepło
  • Krasne - Nie ma zimy bez studzieniny
  • Lubenia - W krainie ożeniaczki
  • Świlcza- Proziaki na deser
  • Trzebownisko - Suchajka wraca do łask
  • Tyczyn - Gołąbki hermanowskie pachną kiełbasą

Książka, w cenie 39 złotych, do nabycia w Biurze Ogłoszeń Nowin, ul. Unii Lubelskiej 3, 35-016 Rzeszów (pn.-pt. 7:30 - 17:00).
Zamówienia z dostawą do domu: tel. 17 867 22 21 (pn.-pt. 9:00 - 15:00) lub e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24