Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera poruszającego filmu „Sonata” z udziałem twórców - już 3 marca w Rzeszowie. Film kręcony był m.in. na Podkarpaciu

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Jaroslaw Sosiński/ mat. prasowy
O tym filmie mówi się, że wyzwala najsilniejsze emocje, porusza do głębi, nie pozostawia obojętnym. Dostał on dofinansowanie Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego (2019 r.). Premiera „Sonaty” z udziałem twórców już 3 marca w rzeszowskim kinie Zorza, natomiast w kinach będzie można obejrzeć ją od 4 marca.

„Sonata” to oparta na faktach, poruszająca historia urodzonego przedwcześnie i mylnie zdiagnozowanego Grzegorza Płonki z Murzasichla. U chłopca dopiero w wieku 14 lat stwierdzono głęboki niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano - autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca.

„Po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki wsparciu rodziców, grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie u profesora Henryka Skarżyńskiego odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenie swojego życia - zagrać „Sonatę księżycową” Beethovena” - przybliżają twórcy filmu, który jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Bartosza Blaschke, absolwenta m.in. Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy.

Grzegorza Płonkę zagrał Michał Sikorski, aktor pochodzący z Wadowic, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Za rolę w „Sonacie” 27-latek otrzymał nagrodę za debiut na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2021 r.)

- Rola Grześka była dla mnie ogromnym wyzwaniem - przyznaje. - Zależało mi na tym, by uchwycić jego absolutnie unikatowy urok osobisty, jego poczucie humoru, iskrę, jaką w sobie ma, ale też to, że potrafi niejednokrotnie doprowadzić do szału bliskich i dać im nieźle w kość.

Na historię bohatera filmowej opowieści reżyser natrafił przypadkiem, pracując nad scenariuszem do serialu fabularnego, który miał dotyczyć osób niepełnosprawnych.

- Podczas dokumentacji do tej produkcji, która finalnie nie powstała, trafiłem na nagranie, na którym Grzesiek gra „Sonatę księżycową”, tuż po tym, jak wygrał „Ślimakowe rytmy” (Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu) - opowiada. - Kiedy usłyszałem, jak gra i kiedy poznałem jego nieprawdopodobną historię, podjąłem decyzję by poświęcić kilka lat życia i odkryć przed widzami wielobarwny świat człowieka z niepełnosprawnością. Choć film fabularny ułatwia w sposób zmysłowy takie doświadczenie, nie było to proste.

Na dużym ekranie zobaczymy też Małgorzatę Foremniak (Małgorzata Płonka), Łukasza Simlata (Łukasz Płonka), Jerzego Stuhra (prof. Henryk Skarżyński), Lecha Dyblika (Juras), Grażynę Sobocińską (Alicja), Konrada Kąkola (Michał Płonka), Cezarego Łukaszewicza (nauczyciel gry na fortepianie).

Zdjęcia do filmu kręcone były m.in. na Podkarpaciu w miejscowości Jedlicze. Autorem zdjęć jest Tomasz Augustynek. Muzyka: Krzysztof Janczak. Producent: mediabrigade.

Zobacz zwiastun: https://youtu.be/lsoFdNxlgS0

Bilety na wydarzenie dostępne będą w Kinie Zorza. Sprzedaż ruszy po 14 lutego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24