Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów straci działki, na których stoi szpital miejski? To bardzo możliwe

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Szpital Miejski im. Jana Pawła II działa przy ul. Rycerskiej. Obok niego rozciąga się duży park, w którym stoi niewielki pałacyk, przez lata wykorzystywany na potrzeby szpitala gruźliczego.
Szpital Miejski im. Jana Pawła II działa przy ul. Rycerskiej. Obok niego rozciąga się duży park, w którym stoi niewielki pałacyk, przez lata wykorzystywany na potrzeby szpitala gruźliczego. Krzysztof Kapica
Zwrotu terenów na osiedlu Staromieście, 1000-lecia oraz w sąsiadujących z miastem Trzebownisku i Jasionce będą domagać się potomkowie rodu Jędrzejowiczów. Władze miasta obawiają się, że oznacza poważne kłopoty m.in. dla szpitala miejskiego, który stoi na tym terenie.

Szpital Miejski im. Jana Pawła II działa przy ul. Rycerskiej. Obok niego rozciąga się duży park, w którym stoi niewielki pałacyk, przez lata wykorzystywany na potrzeby szpitala gruźliczego. Te nieruchomości przed wieloma laty były własnością rodziny Jędrzejowiczów.

Jak podaje Wikipedia, to polski ród szlachecki, którego protoplastą był urodzony w Warszawie w 1729 r., właściciel dóbr w cyrkule rzeszowskim (m.in. Nieborów, Hyżne i Dylągówka), Jan Jędrzejowicz.

„W ich posiadaniu znajdował się m.in. właśnie pałac w Rzeszowie, w którym w XVI wieku mieściła się siedziba właścicieli Rzeszowa. W latach 1879-1883, staraniem Adama Jędrzejowicza pałac został niemal całkowicie przebudowany. Ostatnim właścicielem nieruchomości był Jan Jędrzejowicz, który siłą został zmuszony do jej opuszczenia w 1944 roku. Zaraz po tym zdarzeniu pałac został adaptowany na potrzeby lokalnej Spółdzielni Produkcyjnej, później szpitala. W 2019 roku o posesję wystąpił spadkobierca”

– czytamy w Wikipedii.

Dla Rzeszowa oznaczało to kłopoty już podczas przebudowy parku, którego nie udało się zrewitalizować ze względu na postępowanie zwrotowe. Na panewce spaliły także plany budowy basenu solankowego, który miał powstać obok samego szpitala. W ubiegłym tygodniu prezydent Tadeusz Ferenc spotkał się z przedstawicielem rodu, aby jeszcze raz omówić sprawę postępowania zwrotowego.

- Roszczenia rodziny Jędrzejowiczów są znacznie większe, niż sam teren przy szpitalu. Chcą odzyskać nie tylko dworek i park, ale także działki, na których został wybudowany i funkcjonuje szpital miejski. Prezydent poprosił, aby zrezygnowali z około 10 arów przy samej lecznicy, dzięki czemu moglibyśmy realizować budowę basenu. Niestety na tę chwilę na takie rozwiązanie nie przystali

– mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

W ratuszu wyjaśniają, że spadkobiercy szlacheckiego rodu nie chcą dzielić swoich roszczeń i zapowiadają, że będą starać się o zwrot wszystkich terenów, które zostały im odebrane przed laty.

- To dla nas bardzo poważny problem, bo nie wiem, jak wówczas zostanie rozwiązana sprawa szpitala. Oczywiście za wcześnie, aby mówić o konkretach, bo wiele zależy od tego, jaki będzie wynik postępowania zwrotowego. Mamy jednak nadzieję, że jakiekolwiek nie zapadną decyzje, nie zakłócą działania szpitala

– mówi Maciej Chłodnicki.

Z informacji, jakie dotarły do ratusza wynika, że rodzina Jędrzejowiczów przygotowuje już szczegółowy wykaz działek, które zostały jej odebrane i o których zwrot będzie się starać.


ZOBACZ TAKŻE:Na rondzie Pobitno w Rzeszowie powstanie tunel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24