Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszów zbuduje sąd, minister odda zamek Lubomirskich

Bartosz Gubernat
Tak wyglądały by zamiany między miastem a resortem sprawiedliwości.
Tak wyglądały by zamiany między miastem a resortem sprawiedliwości.
Prezydent Tadeusz Ferenc uzgodnił wstępne warunki przejęcia zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Problemem mogą okazać się jednak finanse. Koszt utrzymania obiektu to kilka milionów złotych rocznie.

- Rozmowy nie były łatwe, bo w ministerstwie przekonują, że sędziowie dobrze się czują w zamku i nie chcą go opuszczać. Ale złapałem porozumienie z wiceministrem Stanisławem Chmielewskim i jestem dobrej myśli - przekonuje prezydent Ferenc, który sprawę przejęcia zabytkowego kompleksu omawiał kilka dni temu w resorcie sprawiedliwości.

Według najnowszych ustaleń zamiana nieruchomości jest możliwa, ale koszty operacji musi przejąć na siebie miasto. W Warszawie polecono, aby Rzeszów przygotował program funkcjonalno użytkowy nowego gmachu Sądu Okręgowego, który w tej chwili mieści się na zamku Lubomirskich. Miasto miałoby także przekazać działkę pod jego budowę, sąsiadującą z Sądem Rejonowym, przeniesionym na ul. Kustronia w 2010 roku.

- Koszty budowy takiego obiektu szacujemy na ok. 50 mln zł. Kto miałby je ponieść? To byłoby raczej nasze zadanie, ale jest sporo możliwości dofinansowania go z zewnętrznych funduszy - mówi prezydent Ferenc.

Gotowy budynek miasto zamieniłoby na zamek. Zdaniem władz Rzeszowa taka transakcja byłaby dla Rzeszowa bardzo opłacalna.

- Wartość zamku szacuje się na minimum pół miliarda złotych. Z pewnością jako centrum kulturalne przyciągnąłby do Rzeszowa sporo turystów, którzy zostawiliby tu pieniądze- uważa Tadeusz Ferenc.

- Druga sprawa to aspekt historyczny, którego nie da się wycenić. Musimy wykorzystać szansę - dodaje prezydent Rzeszowa.

Podobnego zdania jest Marek Czarnota, gawędziarz, znawca historii Rzeszowa.

- Do celów sądowniczych i więziennych zamek w XIX wieku przystosowali Austriacy. Jego naturalne przeznaczenie jest jednak inne. Dlatego widziałbym w nim siedzibę centrum kulturalnego. W takiej roli byłby szalenie atrakcyjny. Podczas ostatniego remontu w miejscu kilku sal odkryto kaplicę zamkową, zdobioną na stropie złotymi gwiazdkami. To prawdziwy skarb - mówi Marek Czarnota.

Utrzymanie Zamku Lubomirskich to kilka milionów złotych rocznie

Problemem mogą okazać się jednak finanse. Koszt utrzymania zamku Lubomirskich szacuje się na kilka milionów złotych rocznie. Potężnych nakładów wymagałoby także zaadaptowanie go pod potrzeby muzealne.

- Mówimy tu o kwotach idących w miliony złotych. W obecnym kształcie pomieszczenia zamku nie nadają się na ekspozycję dzieł sztuki - uważa Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

- Zamek w środku to korytarzowiec, nie ma nic wspólnego z muzeum. Sporo pieniędzy należałoby także przygotować na zabezpieczenia. Jako centrum kultury budynek byłby konglomeratem rozmaitych instytucji, z których każda wymaga innych środków bezpieczeństwa i przygotowania pomieszczeń. To gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne i finansowe - dodaje dyrektor.

Niewykluczone, że do przedsięwzięcia dołoży się samorząd województwa. Dlaczego? Bo skorzystałoby na nim podlegające marszałkowi Muzeum Okręgowe. A część działki przy ul. Dołowej marszałek kupi od miasta z rabatem pod budowę biblioteki i centrum naukowego. W tej sprawie prezydent Ferenc rozmawia ze swoją partyjną koleżanką, wicemarszałek Anną Kowalską.

Zapędy samorządowców studzi jednak dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista z Rzeszowa.

- Owszem, zbiory na zamku byłyby znakomicie wyeksponowane, a nowy gmach sądu byłby bardziej funkcjonalny. Zastanawiam się tylko, czy rzeczywiście turyści tak chętnie odwiedzaliby muzea, które dziś świecą pustkami - mówi dr Kaszuba.

I przypomina, że 20 lat temu w przystosowanie zamku Lubomirskich na potrzeby sądownicze włożono olbrzymie pieniądze.

- Wstawiano specjalne drzwi, okna, przystosowywano wielkość pomieszczeń pod ławy. Nie widzę powodu, dla którego teraz to wszystko miałoby pójść do śmieci - dodaje dr Kaszuba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24