Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowski IPN upamiętni obrońców Rzeszowa w kampanii wrześniowej

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Dyrektor IPN-u w Rzeszowie zaprasza mieszkańców 8 i 9 września na upamiętnienia walk o Rzeszów w kampanii wrześniowej.
Dyrektor IPN-u w Rzeszowie zaprasza mieszkańców 8 i 9 września na upamiętnienia walk o Rzeszów w kampanii wrześniowej. Paweł Dubiel
Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przygotował na 8 i 9 września cykl wydarzeń upamiętniających wydarzeń mających związek z rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz pamięcią o poległych w obronie Rzeszowa we wrześniu 1939 roku.

8 września 1939 roku wojska niemieckie dotarły do Rzeszowa, którego bronił 24. Pułk Ułanów będący częścią 10. Brygady Kawalerii, dowodzonej przez płk. Stanisława Maczka.

- Była to pierwsza jednostka zmotoryzowana. Można by powiedzieć, że eksperymentalna, którą dowodził płk Kazimierz Dworak. Najbardziej zażarte boje były prowadzone przed Rzeszowem od strony Boguchwały, poległo w nich 8 żołnierzy – mówi Dariusz Iwaneczko dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie

Następnie 24. Pułk Ułanów został odtworzony we Francji, gdzie wchodził w skład 10. Brygady Kawalerii Pancernej. W latach 1940-1947 w Polskich Siłach Zbrojnych, początkowo, jako pułk zmotoryzowany, od 1942 r. pułk pancerny. W latach 1944-1945 wziął udział w kampanii wojennej w północno-zachodniej Europie.

W 1966 r. sztandar 24. Pułku Ułanów został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari za czyny niezwykłego męstwa dokonane podczas II wojny światowej. Również w 1966 w różnych częściach naszego kraju doszło do upamiętnienia żołnierzy wspomnianego pułku.

W Rzeszowie tablica miała zawisnąć na szkole podstawowej nr 10, jednak Komitet Miejski PZPR zablokował tę inicjatywę i tablica przeleżała w jednej z piwnic przy ul. Szopena, gdzie w 1966 roku mieścił się Związek Bojowników o Wolność i Demokrację.

- W zeszłym roku nasz pracownik odkrył tę tablicę. Była w bardzo złym stanie. Poddaliśmy ją renowacji i 8 września zostanie ona uroczyście odsłonięta przed naszą siedzibą przy ul. Słowackiego 18 – wyjaśnia dyrektor Dariusz Iwaneczko.

Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpi 8 września o godz. 11. Przy tej okazji odbędzie się piknik edukacyjny, na którym zaprezentowany zostanie historyczny sprzęt wojskowy prezentowany przez żołnierzy Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Będzie można również spotkać grupy rekonstrukcyjne ułanów. Z kolei o godz. 18 w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się spektakl „Przedwojenna Kawiarnia” w reżyserii Jana Nowary. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są dostępne jeszcze w siedzibie rzeszowskiego IPN.

Z kolei 9 września IPN zaprasza na konferencje popularnonaukową organizowaną przez historyków w Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie. Spotkanie będzie podzielone na 5 wykładów i poświęcone działalności 24. Pułk Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego oraz bohaterskiej obronie Rzeszowa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24