- galeria
Zakończyła się sesja Rady Miasta
Wszystkie wiadomości: 12
Najnowsza -
Zakończyła się sesja Rady Miasta
Radni zajmują się punktami dotyczącymi sprzedaży i wydzierżawienia kilku działek. Jeden z dzierżawców zainteresowany jest działką nad zalewem, gdzie chce prowadzić działalność rekreacyjno - turystyczną i postawić altanę
Radni głosują nad utworzeniem branżowych szkół II stopnia i włączeniem ich do Zespołów Szkół: Gospodarczych, Samochodowych i Kształcenia Ustawicznego.
Po przerwie wznowione zostały obrady Rady Miasta w Rzeszowie
Radni pytają, czy dojdzie do skutku zamiana działek miasta z Hartbexem. Uchwała w tej sprawie była podjęta 27 sierpnia 2019 r. Są uwagi co do wyceny.
Radni za moment zagłosują nad uchwałą w sprawie przystąpienia do sporządzania dokumentu "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Rzeszowa".
Studium określi kierunki rozwoju przestrzennego miasta, uwzględniając aktualne uwarunkowania: środowiskowe, społeczne, ekonomiczne, demograficzne i prawne. Uwzględni więc "potrzeby wynikające z dynamicznego rozwoju miasta, rosnące oczekiwania mieszkańców, przedsiębiorców i inwestorów chcących pracować i inwestować w rozwijającym się, innowacyjnym mieście, politykę miejską określoną w dokumentach krajowych i regionalnych oraz trendy współczesnej urbanistyki".
W Rzeszowie funkcjonują 4 domy pomocy społecznej, które przeznaczone są dla osób przewlekle psychicznie chorych, osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych fizycznie.
To: Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie im. Józefy Jaklińskiej ul. Powstańców Styczniowych 37, Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów im. Bohaterów Westerplatte ul. Powstańców Śląskich 4, który przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych fizycznie i osób w podeszłym wieku, Dom Pomocy Społecznej ul. Mjr H. Sucharskiego 1, który przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku oraz osób niepełnosprawnych fizycznie, Dom Pomocy Społecznej dla Osób Przewlekle Psychicznie Chorych ul. Załęska 7a.
Przebywa w nich prawie 500 pensjonariuszy.
W 2019 r. w Rzeszowie najczęściej występującymi przyczynami trudnej sytuacji życiowej osób i rodzin, a jednocześnie powodami ubiegania się o pomoc społeczną było: - ubóstwo - 1 828 rodzin - długotrwała lub ciężka choroba - 1 659 rodzin - bezrobocie - 1 221 rodzin - niepełnosprawność - 1 277 rodzin.
Radni zapoznali się ze sprawozdaniem miejskiej policji.
Oto niektóre dane:
W 2019 r. na terenie miasta ogólna liczba stwierdzonych przestępstw wyniosła 3 172, w tym 2 198 stanowiły przestępstwa o charakterze kryminalnym. W porównaniu z rokiem 2018 nastąpił spadek ogólnej liczby przestępstw, było ich o 4 mniej. Nastąpił natomiast wzrost liczby przestępstw kryminalnych, było ich o 197 więcej aniżeli rok wcześniej.
Wzrosła również liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą, gdzie zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią kobiety i dzieci. W 2019 r. zatrzymano 49 osób, wobec których istniało podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie będąc pod wpływem alkoholu, 16 osób doprowadzono do Izby Wytrzeźwień lub innych tego typu placówek, a 1 osobę doprowadzono do Policyjnych Pomieszczeń Dla Osób Zatrzymanych.
W 2019 r. odnotowano niewielki wzrost ogólnej liczby przestępstw popełnianych przez nieletnich, w tym również w kategorii przestępstw kryminalnych (wliczając w to przestępstwa narkotykowe).
W 2019 r. w mieście i powiecie rzeszowskim odnotowano 5 813 zdarzeń drogowych (w analogicznym okresie 2018 r. – 5 637), w tym 500 wypadków – wzrost o 39 oraz 5 313 kolizji drogowych – wzrost o 137. Główną przyczyną wypadków drogowych jest nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, niestosowanie się do znaków, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych.
Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta, przypomina, że końcem maja mija termin składania oświadczeń majątkowych. Mówi też, że dzisiejsza sesja jest prawdopodobnie ostatnią prowadzoną zdalnie. Na kolejną szukają sali na tyle dużej, by zapewnić wymogi separacji.
Marek Cierpiał - Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie mówi, że w porównaniu z danymi dla województwa w Rzeszowie widać mniejszy spadek, jesli chodzi o zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.
Radni zagłosowali nad uchwałą w sprawie emisji obligacji.
Rzeszów wyemituje 710 obligacji o wartości nominalnej 100 tys. zł każda, na łączną kwotę 71 mln zł. Obligacje zostaną wyemitowane w 2020 r. w pięciu seriach. Termin wykupu obligacji ustalony został na lata 2026 - 2030.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych jednostki samorządu terytorialnego mogą emitować papiery wartościowe na finansowanie planowanego deficytu budżetu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.