Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szturm na autobus. Kibole nie będą mieli szans

Karolina Jamróg
Teoretycznie taka sytuacja może się zdarzyć podczas Euro, więc należy ją przećwiczyć.
Teoretycznie taka sytuacja może się zdarzyć podczas Euro, więc należy ją przećwiczyć. Krzysztof Kapica
Podglądamy, jak ćwiczą rzeszowscy antyterroryści. Cel - groźni kibice.

Świetnie wyszkoleni. Działają szybko i z zaskoczenia. W pogotowiu 24 godziny na dobę. To oni walczą z najgroźniejszymi przestępcami. Antyterroryści.

Jest piątek 25 maja. Mecz otwierający Euro 2012 rozpocznie się dokładnie za dwa tygodnie. Trwają ostatnie ćwiczenia policjantów. Scenariusz jest prosty i prawdopodobny. Zgodnie z nim agresywni kibice zabarykadowali się w autobusie miejskim i nie chcą wyjść.

Kibole (w ich rolę wcielili się policjanci) demolują pojazd. - Policja, to skarb kibica, Policja to skarb kibica - skandują. Słychać krzyki i śmiechy.

W ciągu kilku minut podjeżdżają trzy policyjne radiowozy. Dwa z nich parkują po dwóch stronach autobusu, jeden z tyłu.

Policjanci zatrzymują kierowcę, który - według założenia - współpracuje z grupą agresywnych pseudokibiców. Odbierają mu kluczyki, umieszczają w radiowozie. Trwa to kilka minut. Ale to nie koniec...

Wkraczają antyterroryści

Z autobusu rozlega się strzał. Niemal w tym samym momencie słyszymy dźwięk syren. Po chwili zatrzymują się obok nas nieoznakowane radiowozy.

Wyskakują antyterroryści i wynoszą z samochodów drabinki. Chwilę później są już w autobusie.
Zatrzymanie niebezpiecznych pseudokibiców zajmuje im niespełna minutę.

- Działania muszą być dynamiczne. W trakcie mistrzostw kibole mogą być uzbrojeni. Musimy być przygotowani na każdą ewentualność - tłumaczą funkcjonariusze.

MP5 na klatce, glock na udzie

SPAP, czyli Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji to elitarna jednostka. Pracują tu najlepsi z najlepszych. Dowódca rzeszowskich AT-eków, podinsp. Piotr Łowicki, opowiada nam, jak wygląda wyposażenie antyterrorysty.

Strój waży prawie 30 kg. Kominiarki nie tylko mają za zadanie utrudnić identyfikację funkcjonariusza. Wykonane są z niepalnego materiału, który chroni twarz w razie pożaru, czy wybuchu.

Google szturmowe osłaniają oczy. Rękawice chronią przed przecięciami. Kamizelka kuloodporna przed kulami.

W kieszeniach AT-eków można znaleźć tak zwane środki pozoracji. To granaty. Hukowe i dymne. W czasie akcji funkcjonariusze kontaktują się ze sobą za pomocą radiostacji. Do tego latarka i na wszelki wypadek opatrunek. Nie może oczywiście zabraknąć magazynków z amunicją.

Broń to pistolet maszynowy MP5. Niezawodny w walce w pomieszczeniach, na krótkim dystansie. Trzyma się go wysoko na klatce piersiowej. Na udzie umieszczony jest pistolet glock.

Gęste sito

Żeby dostać się w szeregi SPAP, trzeba mieć co najmniej 3-letni staż pracy w policji. Wiek nie odgrywa znaczenia, płeć teoretycznie również. Choć w jednostkach tego rodzaju trudno trafić na kobietę.

Kandydat zdaje wstępny egzamin sprawnościowy. Do tego dochodzą testy psychologiczne. I tygodniowe szkolenie na przykład w Bieszczadach. Jak wyglądają treningi?

- Dwie godziny ćwiczeń fizycznych każdego dnia. Do tego skoki spadochronowe, nurkowanie, strzelanie, pirotechnika, szturm - wymienia podinsp. Piotr Łowicki.

Po roku intensywnych szkoleń policjant staje się pełnoprawnym członkiem oddziału. I wyjeżdża na swoją pierwszą akcję.

Antyterrorysta musi być nie tylko zdrowy i sprawny fizycznie. Równie ważne są predyspozycje psychiczne, umiejętność pracy w zespole, cierpliwość, opanowanie, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. No i odporność na stres. W końcu ich przeciwnicy to najgroźniejsi przestępcy.

Dlatego antyterroryści muszą działać szybko. W większości przypadków przestępcy tak są zaskoczeni całą akcją, że nie potrafią wydusić z siebie ani słowa. I o to właśnie chodzi.

***

Materiał powstał dzięki współpracy zespołu prasowego KWP w Rzeszowie oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie. Dziękujemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24