Tegoroczny Wielki Odpust Kalwaryjski w zmienionej formule. Wiele parafii odwołało tradycyjne pielgrzymki

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Każdego roku Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej gromadził tłumy wiernych (zdjęcie archiwalne). W tym roku, z powodu koronawirusa, uroczystości są o wiele skromniejsze i pod reżimem sanitarnym.
Każdego roku Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej gromadził tłumy wiernych (zdjęcie archiwalne). W tym roku, z powodu koronawirusa, uroczystości są o wiele skromniejsze i pod reżimem sanitarnym. Norbert Ziętal
Udostępnij:
Zupełnie inny niż dotychczas będzie tegoroczny Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej, który rozpoczął się we wtorek i potrwa do soboty. Wprowadzono liczne ograniczenia, a franciszkanie zachęcają wiernych do uczestnictwa on-line. Sytuacja jest poważna, cześć zakonników objęta jest kwarantanną.

W tym roku uroczystości Wielkiego Odpustu oczywiście odbywają się, ale w zupełnie innej atmosferze i pod reżimem sanitarnym. Środki ostrożności wprowadzono nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa panująca w Polsce, ale również na fakt, że właśnie tutaj jest jedno z ognisk zakażeń.

W trakcie niedawnych Franciszkańskich Spotkań Młodych zakażonych zostało 14 osób.

- Ze względu na to, że miejscowa wspólnota zakonna została objęta kwarantanną i odizolowana, opieka duszpasterska nad wiernymi została powierzona franciszkanom z innych klasztorów oraz tutejszym ojcom powracającym z urlopów - informują franciszkanie. Zapewniają, że przebywający w kwarantannie bracia nie będą mieli żadnej styczności z pielgrzymami i pozostałymi zakonnikami.

Choć program uroczystości rozpisany jest na każdy dzień do soboty, to jednak zakonnicy uprzedzają, że "każdy pielgrzym podejmuje osobistą i odpowiedzialną decyzją, pragnąc przybyć pielgrzymką do Kalwarii Pacławskiej".

Organizatorzy apelują, aby osoby, które mają jakiekolwiek niepokojące objawy, np. gorączka, suchy kaszel, trudności w oddychaniu itp. albo mieli kontakt z chorymi na koronawirusa, aby nie przyjeżdżali do Kalwarii Pacławskiej, lecz łączyli się duchowo, za pośrednictwem Internetu. Sanktuarium prowadzi swój profil na Facebooku, kanał na YouTubie. Relacje zamieszczane są również w archidiecezjalnym Radiu Fara.

TAK BYŁO W 2019 ROKU [ZDJĘCIA]

W Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla trwa Wielki Odpust. Jego najbardziej widowiskowa część - Nabożeństwo Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej - odbyło się we wtorek. Pielgrzymi wraz z figurą MB Zaśniętej przekroczyli rzekę Wiar.- To nie kondukt żałobny, kondukt płaczu, żalu, zawodzeń, ale wielka tryumfalna procesja. Procesja triumfu, radości i dziękczynienia. Za co dziękujemy i za co uwielbiamy Boga? Za to, że Bóg dokonuje tak wielkie rzeczy dla nas w naszej zwyczajnej codzienności. Za to że możemy wstać, uśmiechać się, obdarowywać dobrym słowem. Za to, że możemy żyć, za to, że możemy dokonywać przeróżnych rzeczy i spraw do których Bóg nas zaprasza - powiedział podczas mszy św. rozpoczynającej Dróżki Pogrzebu MB o. Rafał Antoszczuk, ceremoniarz odpustowy.Dróżki pogrzebu to według tradycji nawiązanie do zaśnięcia Maryi i zabrania jej we śnie do nieba.

Setki osób na Dróżkach Pogrzebu Matki Bożej w Kalwarii Pacła...

Osoby, które przyjadą, muszą się liczyć z reżimem sanitarnym. Pątników obowiązuje noszenie maseczek w kościele. Także na dróżkach, jeżeli znajdujemy się bliżej niż 1,5 metra od drugiej osoby. Będzie prowadzona bieżąca dezynfekcja kościoła, szczególne ławek, kratek konfesjonałów, poręczy. Osoby przystępujące do spowiedzi muszą mieć maseczkę, a w kolejkach do konfesjonału należy zachować odstęp 1,5 metra od innych osób.

Wszystkie msze św. i nabożeństwa będą celebrowane na zewnątrz. Kościół będzie otwarty w godz. 6 do 23 i udostępniony tylko na krótką modlitwę przy cudownym obrazie, przy ograniczonej liczbie wiernych.

- Obowiązuje zakaz dotykania, czy całowania szat Matki Bożej - informują franciszkanie. Zamknięty będzie Dom Pielgrzyma i bufet.

Nie będzie wspólnych dróżek ani procesji. Jednak każda grupa zorganizowana będzie mogła przeżyć dróżki we własnym gronie i na własną odpowiedzialność.

Szczegółowe instrukcje dotyczące reżimu sanitarnego oraz porządek Wielkiego Odpustu na stronie internetowej www.franciszkanie.kalwaria.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie