Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczny Wielki Odpust Kalwaryjski w zmienionej formule. Wiele parafii odwołało tradycyjne pielgrzymki

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Każdego roku Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej gromadził tłumy wiernych (zdjęcie archiwalne). W tym roku, z powodu koronawirusa, uroczystości są o wiele skromniejsze i pod reżimem sanitarnym.
Każdego roku Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej gromadził tłumy wiernych (zdjęcie archiwalne). W tym roku, z powodu koronawirusa, uroczystości są o wiele skromniejsze i pod reżimem sanitarnym. Norbert Ziętal
Zupełnie inny niż dotychczas będzie tegoroczny Wielki Odpust w Kalwarii Pacławskiej, który rozpoczął się we wtorek i potrwa do soboty. Wprowadzono liczne ograniczenia, a franciszkanie zachęcają wiernych do uczestnictwa on-line. Sytuacja jest poważna, cześć zakonników objęta jest kwarantanną.

W tym roku uroczystości Wielkiego Odpustu oczywiście odbywają się, ale w zupełnie innej atmosferze i pod reżimem sanitarnym. Środki ostrożności wprowadzono nie tylko ze względu na pandemię koronawirusa panująca w Polsce, ale również na fakt, że właśnie tutaj jest jedno z ognisk zakażeń.

W trakcie niedawnych Franciszkańskich Spotkań Młodych zakażonych zostało 14 osób.

- Ze względu na to, że miejscowa wspólnota zakonna została objęta kwarantanną i odizolowana, opieka duszpasterska nad wiernymi została powierzona franciszkanom z innych klasztorów oraz tutejszym ojcom powracającym z urlopów - informują franciszkanie. Zapewniają, że przebywający w kwarantannie bracia nie będą mieli żadnej styczności z pielgrzymami i pozostałymi zakonnikami.

Choć program uroczystości rozpisany jest na każdy dzień do soboty, to jednak zakonnicy uprzedzają, że "każdy pielgrzym podejmuje osobistą i odpowiedzialną decyzją, pragnąc przybyć pielgrzymką do Kalwarii Pacławskiej".

Organizatorzy apelują, aby osoby, które mają jakiekolwiek niepokojące objawy, np. gorączka, suchy kaszel, trudności w oddychaniu itp. albo mieli kontakt z chorymi na koronawirusa, aby nie przyjeżdżali do Kalwarii Pacławskiej, lecz łączyli się duchowo, za pośrednictwem Internetu. Sanktuarium prowadzi swój profil na Facebooku, kanał na YouTubie. Relacje zamieszczane są również w archidiecezjalnym Radiu Fara.

TAK BYŁO W 2019 ROKU [ZDJĘCIA]

W Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla trwa Wielki Odpust. Jego najbardziej widowiskowa część - Nabożeństwo Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Matki Bożej - odbyło się we wtorek. Pielgrzymi wraz z figurą MB Zaśniętej przekroczyli rzekę Wiar.- To nie kondukt żałobny, kondukt płaczu, żalu, zawodzeń, ale wielka tryumfalna procesja. Procesja triumfu, radości i dziękczynienia. Za co dziękujemy i za co uwielbiamy Boga? Za to, że Bóg dokonuje tak wielkie rzeczy dla nas w naszej zwyczajnej codzienności. Za to że możemy wstać, uśmiechać się, obdarowywać dobrym słowem. Za to, że możemy żyć, za to, że możemy dokonywać przeróżnych rzeczy i spraw do których Bóg nas zaprasza - powiedział podczas mszy św. rozpoczynającej Dróżki Pogrzebu MB o. Rafał Antoszczuk, ceremoniarz odpustowy.Dróżki pogrzebu to według tradycji nawiązanie do zaśnięcia Maryi i zabrania jej we śnie do nieba.

Setki osób na Dróżkach Pogrzebu Matki Bożej w Kalwarii Pacła...

Osoby, które przyjadą, muszą się liczyć z reżimem sanitarnym. Pątników obowiązuje noszenie maseczek w kościele. Także na dróżkach, jeżeli znajdujemy się bliżej niż 1,5 metra od drugiej osoby. Będzie prowadzona bieżąca dezynfekcja kościoła, szczególne ławek, kratek konfesjonałów, poręczy. Osoby przystępujące do spowiedzi muszą mieć maseczkę, a w kolejkach do konfesjonału należy zachować odstęp 1,5 metra od innych osób.

Wszystkie msze św. i nabożeństwa będą celebrowane na zewnątrz. Kościół będzie otwarty w godz. 6 do 23 i udostępniony tylko na krótką modlitwę przy cudownym obrazie, przy ograniczonej liczbie wiernych.

- Obowiązuje zakaz dotykania, czy całowania szat Matki Bożej - informują franciszkanie. Zamknięty będzie Dom Pielgrzyma i bufet.

Nie będzie wspólnych dróżek ani procesji. Jednak każda grupa zorganizowana będzie mogła przeżyć dróżki we własnym gronie i na własną odpowiedzialność.

Szczegółowe instrukcje dotyczące reżimu sanitarnego oraz porządek Wielkiego Odpustu na stronie internetowej www.franciszkanie.kalwaria.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24