MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Udaremniony przemyt koralowca na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Celnicy z Korczowej udaremnili przemyt koralowca.
Celnicy z Korczowej udaremnili przemyt koralowca. KAS
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej KAS udaremnili przemyt koralowca na przejściu granicznym w Korczowej. Koralowce rafotwórcze należą do gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Korczowej natrafili na koralowca w trakcie kontroli samochodu osobowego. Okaz znajdował się w bagażu wjeżdżającej do Polski Ukrainki. Koralowce rafotwórcze ( Scleractinia spp.) znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

- Kobieta nie przedstawiła chronionego okazu do odprawy. Nie posiadała także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES. W związku z naruszeniem przez nią przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali koralowca do dalszego postępowania - informuje podkom. Edyta Chabowska, rzecznik izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Celnicy z Korczowej udaremnili przemyt koralowca.
Celnicy z Korczowej udaremnili przemyt koralowca. KAS

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zwana również Konwencją Waszyngtońską, to międzynarodowy układ, który ogranicza transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.

Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

KAS przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie zezwoleń i świadectw, wydawanych przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

- Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W 2023 r. podczas kontroli na przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli nielegalny przewóz blisko 1,3 tys. okazów CITES - przekazuje E. Chabowska.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24